Išči

Kam-Sav Alpe

ALP-inizem, -inističen, -inist/ka, -inistinčni (odsek ...) =  torej vse na temo "alpinizem" 

Objavljalci

Authors

Arhiv

Raziskave podzemnih voda velikoplaninske planote v letu 2023

Zaključno poročilo o raziskavah podzemnih vod Velikoplaninske planote

Raziskave podzemnih voda velikoplaninske planote v letu 2023

... v letu 2023 avtorjev Rajka Slapnika in Vida Kregarja. Naročnik in plačnik raziskav je bila občina Kamnik. Dobljeni rezultati meritev so zanimivi in do neke mere tudi zgodovinski, saj so bile meritve fizikalno kemijskih lastnosti vode in mikrobiološke analize vode v izlivnih delih vodotokov, ki se izlivajo v Kamniško Bistrico do zajetja Iverje, narejeni en dan pred katastrofalnimi poplavami in še enkrat 3 tedne kasneje. Zaskrbljujoči so rezultati mikrobioloških analiz Escheria coli in enterokoki so bili v večjih koncentracijah prisotni v vseh vodotokih, ki se napajajo s podzemno vodo Velikoplaninske planote pred in po katastrofalnem neurju. Dobljeni rezultati opozarjajo odgovorne na neučinkovitost ukrepov povezanih z varovanjem podzemne vode na planinah velikoplaninske planote in zgornji dolini Kamniške Bistrice. V poročilu so objavljene tudi prve analize vode iz izvira Lučnice glede bakterij Escheria coli živalskega in človeškega izvora in ocenjene starosti podzemne vode, ki se skriva v podzemlju KSA.

Slapnik R. & V Kregar 2023: Raziskave podzemnih voda velikoplaninske planote v letu 2023.
Zaključno poročilo. Jamarski klub Kamnik, Naročnik: Občina Kamnik. 26 strani. (PDF)

4. DISKUSIJA IN ZAKLJUČKI

Pretoki so v razponu od 0,1 do 15.000 l na sekundo vode (Tabela 4) kar kaže na veliko pestrost obravnavanih vodnih teles. So v odvisnosti od padavinskega režima in variabilnosti posameznega vodotoka. Pretoki, en dan pred stoletnimi padavinami, so bili že visoki. Pri drugem merjenju (22. 8. 2023) so bili še vedno rahlo nadpovprečni.

Temperatura vode v izlivnih delih potokov (Tabela 4) precej variira (6,3 – 16,8 oC) zopet od soodvisnosti od pretoka, padaviskega režima, dolžine vodotoka, osenčenosti vodotoka.

Količine v vodi razstopljenih snovi precej variirajo (76,8 – 302,0 mg/l) (Tabela 4). Nizke vrednosti so tipične za alpske vode in jih uvrščajo med bolj kvalitetne. Višje vrednosti pa so že posledica onesnaženj. Fizikalno-kemijske vrednosti (Tabela 5), redoks potencial (149,8 -230,5 mV), električna prevodnost (152,6 - 621,0 qS/cm), količina kisika v vodi (9,49 – 11,24 mg/l; 99,9 – 116,8 %) in pH (7,2 – 8,48) ne odstopajo od vrednosti primerljivih alpskih vod in le v nekaterih primerih kažejo na onesnaženje (potok Korošica, potok pri nihalki).

Vrednosti nitratov (0,27 – 1,93 mg/l), sulfatov (0,0 – več kot 70 mg/l) in amonjaka (ppm – 0,025 mg/l) (Tabela 6) so pri obeh merjenjih večinoma nizke. Visoke vrednosti sulfatov in amonjaka smo zaznali v vodi iz potoka pri nihalki.

Mikrobiološke analize vod, ki jih je naredil Nacionalni laboratorij za zdravje okolje in hrano (NLZOH) v Ljubljani, potrjujejo sliko iz l 2021 in 2022. Bakterijo Escherichia coli (manj kot 1 – 83 CFU/100ml) in koliformne bakterije (45 – več kot 200 CFU/100ml) smo zaznali v vseh potokih (Tabela 7, Graf 1). Po kontaminacijami z fekalnimi bakterijami zopet prednjači potok pri nihalki. Tudi vrednosti v spodnjem izviru Kraljevih studencev so bile nepričakovano visoke. Vzrok bi lahko bil Krvavec in njegove podzemne vode, ki se lahko stekajo tudi v porečje Kamniške Bistrice. 

Enterokoki se v večjem številu pojavljajo v potoku pri nihalki (83, 56 /100ml), potoku pod Šimnovim plazom (78, 68 /100ml), Dolskim potokom (35, 32 /100ml) in potoku Kopišnica (14, 36 /100ml), ki se napajajo s podzemno vodo velikoplaninske planote (Tabela 7, Graf 2).

Vrednosti bakterij E. coli in koliformnih bakterij v vzorcih, vzetih 2. in 3. 8. in 23. 8. 2023, so bile precej povečane v izlivnih delih večine potokov, ki se napajajo s podzemno vodo velikoplaninske planote. V izlivnem delu Konjskega potoka je bilo 23. 8. 2023 izmerjenih več kot 201 CFU na 100ml vode kar je zelo zaskrbljujoče. Fekalno onesnažena voda se izliva v Kamniško Bistrico, ki po nekaj 100 m napaja drenažo zajetja Iverje. Zelo problematičen je tudi izrazito hudourniški potok pod nihalko na Veliko planino. Meritve v zadnjih petih letih so vedno pokazale visoke vrednosti fekalnih bakterij.

Iz Tabele 10 se vidi, da je bil v vodi iz izvira Lučnice delež E. coli živalskega izvora (prežvekovalci) daleč višji od deleža E. coli človeškega izvora, kar potrjuje hidrološke domneve o zalednih vodah Lučnice. Visoke koncentracije bakterij E. coli v izvirni vodi Lučnice v poletnih mesecih, so posledica prekomerne paše in z njo povezanih človeških dejavnosti.

Voda z najmanjšim deležem recentnih padavinskih vod je bila vzorčena v vrtini v Potoku, na pipi Vaseno. Lahko jo opredelimo tudi kot najstarejšo vzorčeno vodo. Starost pomeni obdobje, ko voda ni bila v stiku z atmosfero oziroma čas, odkar ni več površinska voda. Koncentracija tritija seveda ni preprosto sorazmerna s tako imenovano starostjo vode. Tudi za grobo oceno potrebujemo več podatkov.

Po opisu lokacij in po dogovoru z vzorčevalci smo vzorec vod z Ušivca obravnavali kot padavinsko vodo. Podatek bomo potrebovali za grobo oceno starosti vode.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 2558

KAM-SAV ALPE

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.