Išči

BIB

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Biblioteka

Objavljalci

Authors

Arhiv

Planinski vestnik - april 2009 in vodniška priloga

Uvodnik: Moč volje. Mateja Pate / Planinstvo: Predor. Dušan Škodič; Po zimskih gorah. Edo Krnič Visok jubilej "Hrvatskega planinara". Slavica Tovšak / Alpinizem. Balvansko plezanje. Mojca Breskvar / Naša smer: Slavna klasika v Velikem Kleku. Mire Steinbuch

Vsebina - Članki

UVODNIK
Moč volje. Mateja Pate

VARNO V GORE
Kačji ugriz v gorskem svetu. Iztok Tomazin
Samovarovalni komplet. Jani Bele

PLANINSTVO
Predor. Dušan Škodič
Odkup Okrešlja. Tomaž Poličnik
Alpe - kot jih vidijo ptice. Matevž Lenarčič
Po zimskih gorah. Edo Krnič
Zeleni hribi nad belim jezerom. Janja Lipužič
Moldoveanu. Jurij Senegačnik
Zima, kot se spodobi. Miha Pavšek in Gregor Vertačnik
3. mednarodni festival gorniškega filma. Manca Čujež
Stane Simšič - dobitnik Bloudkove plakete za leto 2008. Irena Mušič
Vrhovi prijateljstva, Cime dell'Amicizia, Gipfel der Freundschaft. Božidar Lavrič
Visok jubilej »Hrvatskega planinara«. Slavica Tovšak
Izbor 10 »naj« vrhov v Alpah

NA TURO
Jesenska lepota med Rezijo in Reklanico. Andrej Stritar
Žrd, 2324 m. Andrej Stritar
Kreuzeck (2701 m), skupina Kreuzeck. Tomaž Hrovat

VARSTVO NARAVE
Mačja ušesa. Dušan Klenovšek
Krajinski park Ljubljansko barje. Barbara Zupanc

GALERIJA
Pravljična Škrlatica. Oton Naglost

ALPINIZEM
Mokrotna belina z vetrom. Aljaž Anderle
Balvansko plezanje. Mojca Breskvar

NAŠA SMER
Slavna klasika v Velikem Kleku. Pallavicinijev žleb. Mire Steinbuch

NOVICE IZ VERTIKALE
ŠPORTNOPLEZALNE NOVICE
LITERATURA
IZ DEJAVNOSTI PZS
NOVICE IN OBVESTILA
Kako poznamo naše gore? Andrej Stritar

PRILOGA: Mežakla


Moč volje

Prejšnji mesec sem na festivalu gorniškega filma poslušala posebno predavanje. Posebno zato, ker ga je pripravil poseben človek, Paul Pritchard, nekoč uspešen britanski alpinist z bero vzponov v najslavnejših gorstvih sveta, danes - po zoprni nesreči, ko si je med plezanjem na tasmanski Totem Pole hudo poškodoval glavo, kar ga je stalo leto življenja v bolnišnici in dolgotrajno rehabilitacijo - pa invalid s hemiplegijo, ki mu onemogoča normalno rabo desne polovice telesa. Z roko v roki gredo tudi težave s spominom, govorom in epileptičnimi napadi. A kljub temu živi bolj aktivno in pustolovsko življenje kot marsikateri - kot bi se izrazil Paul - able-bodied(1) smrtnik.
Šest let po nesreči je še s tremi telesno omejenimi kolegi stopil na vrh Kilimandžara. Mislim, da se je občinstvo na Paulovem predavanju najpozneje ob pogledu na sliko četverice, ki se je nameravala povzpeti na streho Afrike, vsaj malo zamislilo nad močjo volje. Eden delni paraplegik, drugi s paralitično živčno motnjo, tretji z delno amputiranimi vsemi štirimi okončinami in četrti s hemiplegijo. »Najbrž se je marsikdo vprašal, ali se nam sploh uspe vkrcati na avtobus, kaj šele povzpeti na Kilimandžaro,« je zapisal Paul. Pa so se povzpeli nanj, in to v precej slabih razmerah. In ko je Paula po predavanju nekdo iz občinstva pobaral po načrtih za prihodnost, je odvrnil: »Se spomnite, ko sem prej omenjal vzpon na sedemtisočak? No, to je ena izmed naslednjih želja.«
Da lahko človek, ki mu je težko že vstati s sedeža, počne toliko stvari in se tako sproščeno šali tudi na račun svoje invalidnosti, mora izstopati iz povprečja, biti malo poseben - brez negativne konotacije. V prvi vrsti je moral biti fizično - in psihično - precej močan, da je sploh preživel usodno srečanje z balvanom, ki mu je treščil na glavo, in dolgotrajno reševanje. Iz brezna na glavo obrnjenega življenja pa je zagotovo splezal zaradi občudovanja vredne moči volje in pozitivnega duha, ki sta ga pripeljala
nazaj med aktivne kolesarje, hribovce, veslače, potapljače, jamarje ... Svojo zadnjo knjigo, v kateri govori o tej poti, je pomenljivo poimenoval The Longest Climb (Back from the Abyss)(2).
Predavanje mi je dalo misliti - in verjamem, da ne samo meni. Nemalokrat ravno mi, ki nam (vsaj telesno) nič ne manjka, bolj tavamo v temi in bolj obupujemo nad preprostimi stvarmi, ki se nam zdijo čisto preveč zapletene, nemogoče in neizvedljive. Morda ravno zato, ker so nam v izobilju stvari postale samoumevne in se nam za večino ni treba zares potruditi. Da ne bi zvenela kot kak od silne energije prekipevajoč motivator, ki nas bo »premaknil s točke ugodja in nam obrnil življenje v čisto harmonijo «, bom povedala čisto na kratko: Paul Pritchard je živ dokaz za pregovor »kjer je volja, tam je pot«, pa naj se sliši še tako obrabljeno. Dokaz za to, da se da doseči marsikaj, če se le hoče. Da ni čisto nemogočih stvari. Da je treba »le« nekaj močne volje in želje. Če ne verjamete, preberite njegovo knjigo. Ali pa kar vse tri, ki jih je do sedaj napisal, poleg omenjene še Deep Play(3) in The Totem Pole. Če v njih ne najdete navdiha, vam ni pomoči.

___________________________________________________________
(1) Telesno sposoben.
(2) Najdaljši vzpon (Vrnitev iz brezna).
(3) Nevarna igra, nedavno izšla v slovenskem prevodu (založba Sidarta).

Mateja Pate

Kazalo objav v vseh letnikih PV

Arhiv PV: objava celotnih številk (PDF)
letniki 2007-2001 + 1895

Revija za nas, ljubitelje gora

Kategorije:
Novosti BIB SLO Vse objave
Značke:
BIB novosti PV

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 2612

BIB

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.