Išči

BIB

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Biblioteka

Objavljalci

Authors

Arhiv

Reševalci želijo poseben helikopter

Nedelo - Blaž Račič: V Kranjski Gori so v četrtek predstavili knjigo Vasje Žemve Letalsko reševanje.

V knjigi na 480 straneh z bogatim slikovnim gradivom avtor obravnava različna področja reševanja s pomočjo helikopterjev in letal. Gre za najobsežnejše delo o tovrstnem reševanju v slovenskem jeziku, pravi Vasja Žemva in dodaja, da so knjige s to tematiko redke tudi v Evropi. Knjiga, ki jo je avtor izdal v samozaložbi, je nastajala pet let, namenjena pa je predvsem reševalcem in letalcem.

Vasja Žemva meni, da je Sloveniji helikoptersko reševanje (ponašajo se že z 42-letno tradicijo) dobro organizirano. Poudaril je, da se v Sloveniji za reševanje uporablja ali policijski ali vojaški helikopter, s čimer imajo dobre izkušnje. Vendar pa je ta ureditev drugačna kot v večini drugih držav, kjer imajo za tovrstna posredovanja na voljo posebej opremljene helikopterje (v Avstriji, denimo, uporabljajo 25 takšnih helikopterjev) in posebej izurjene reševalne ekipe. Reševalci želijo, da bi lahko za primere posredovanj uporabljali posebej opremljen helikopter, ki stane približno štiri milijone evrov. Glede na ocene bi v Sloveniji morali imeti štiri takšne helikopterje, ki bi pokrivali celotno državo.

Z ustrezno opremljenim helikopterjem bi posredovali tako v gorah kot tudi ob raznih drugih nesrečah, tudi v prometnih nesrečah na cestah. Prav hitrost dostopa do ponesrečenca je ena pomembnih prednosti helikopterskega reševanja, je na predstavitvi knjige povedal Emil Herlec - Milč, prvi slovenski letalec reševalec (začel je že leta 1967). Pri tem je ugotovil, da slovenski sistem financiranja reševanja ni najbolje urejen in da bi morali področje helikopterskega reševanja ustrezno sistemsko urediti. Igor Potočnik, načelnik Gorske reševalne zveze Slovenije, je v zvezi s tem pojasnil, da slovenski pravni sistem in ustava zagotavljata vsakomur pravico do reševanja in da je individualno plačilo reševanja predvideno le za primere hude malomarnosti, nepravilne opremljenosti v gorah ali zaradi posledic uživanja alkohola. Dejal je, da so v 15 letih helikoptersko reševanje zaradi teh vzrokov posamezniki plačali le v šestih primerih, od tega tri letos (ena ura letenja helikopterja stane 2500 evrov).

Ker je Žemva izdal knjigo v samozaložbi in je namenjena precej ozki ciljni skupini, so jo na predstavitvi razdelili predvsem reševalcem, ki so že reševali in dobro poznajo tematiko. Del naklade bo odkupila Uprava za zaščito in reševanje, del pa Ministrstvo za zdravje.

Blaž Račič

 05.12.2010

Foto: Blaž Račič


G-L: Letalsko reševanje

G-L: Obnašanje ob helikopterju

GRZS/G-L: Srečanje in predstavitev knjige

Kategorije:
Novosti BIB SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 2610

BIB

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.