Išči

BIB

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Biblioteka

Objavljalci

Authors

Arhiv

Tudi prek edicij do večje varnosti v gorah

Večer, Narava, gore - Gabrijel Toplak: Planinska zveza Slovenije je izdala štiri edicije in koledar, s katerimi si prizadevajo ozaveščati, izobraževati in informirati planince in ljubitelje gora.

Med letošnjimi štirimi edicijami in koledarji, ki so bili izdani pod okriljem Planinske zveze Slovenije (PZS), gre nedvomno omeniti po dolgih letih izdani novi vodnik Slovenska planinska pot, Plezalni vodnik Kamniška Bistrica in leposlovno knjigo Gola gora kot drugo, dopolnjeno izdajo ter Vodnik Dolenjska, Bela krajina, Notranjska - slednji je zapolnil še zadnjo "belo liso" na področju teh vodnikov - in planinska koledarja za leto 2013.

Z ozaveščanjem do večje varnosti

Zdenka Mihelič iz PZS je povedala, da si v Planinski zvezi prizadevajo ozaveščati, izobraževati in informirati planince in ljubitelje gora, predvsem o varnejšem obiskovanju gora tudi prek izdajanja planinske literature, vodnikov ter zemljevidov. Hkrati želijo z izdajo leposlovne knjige ponuditi tudi nekaj več. "Vodnik Slovenska planinska pot bralce najbolj neposredno seznani s traso najstarejše vezne poti pri nas in v Evropi. Pot, ki v letu 2013 praznuje 60. obletnico odprtja, povezuje najzanimivejše predele slovenskega gorskega sveta in predstavi vse pomembnejše planinske koče od njenega začetka v Mariboru do cilja v Ankaranu. Po več ponatisih vodnika Jožeta Dobnika in dolgih letih premora smo znova dobili povsem nov vodnik. Avtorja sta Andraž Poljanec in pokojni Milenko Arnejšek - Prle, uredil pa ga je Mitja Košir," pojasnjuje Miheličeva. Letos je v Planinski založbi PZS izšel tudi novi Plezalni vodnik Kamniška Bistrica, saj je stari vodnik, ki je izšel leta 1995, pošel že dolgo nazaj. Miheličeva o njem pove, da je natisnjen na več kot 400 straneh, kar je 30 odstotkov več strani in smeri od prvega. Vsebuje tudi 121 skic in shem, 94 fotografij ter 46 barvnih prilog. Avtorji vodnika (Tone Golnar, Silvij Morojna, Bojan Pollak in drugi) so se potrudili posodobiti sheme nekaterih prosto preplezanih klasičnih smeri in poleg tehničnih ocen dodati tudi proste. Na hrbtni strani vodnika je pregleden zemljevid območja, sicer pa popisuje kar 443 smeri in variant. Planinski vodnik Dolenjska, Bela krajina, Notranjska pa glede na obsežnost terena pokriva območje južno od Save, sega do Kolpe in na zahodu do Snežnika in Nanosa. "Nastajal je kar pet let, zanemariti pa ne gre dejstva, da je poleg vodnikov Polhograjsko hribovje ter Škofjeloško in Cerkljansko hribovje to delo novega planinskega pisca. Avtor vodnika je namreč domačin z Dolenjskega Roman Mihalič, ki zase pravi, da je otrok narave, ki je že v otroštvu začel zahajati na bližnje vrhove, najprej na Gorjance, nato pa tudi dlje po Dolenjski in vse do Notranjske. V vodniku je želel opisati domače območje, kjer je bil še kako presenečen nad številnimi lepimi potmi, ki jih sploh ni poznal. Presenečen je bil tudi nad lepo dolino Kolpe in njenimi kraji," pravi Miheličeva.

Ponatis Grošljeve knjige o osemtisočaku

Za drugo, dopolnjeno izdajo leposlovne knjige Gola gora, Nanga Parbat (8125 m), se je avtor Viki Grošelj odločil predvsem zaradi novih osebnih soočenj z Nanga Parbatom. Grošelj na 60 na novo dodanih straneh opisuje svoje napete, razburljive, poučne, predvsem pa lepe in globoko doživete dneve na pobočjih Nanga Parbata ter pod njim. "To je bila odprava, na kateri sta Irena Mrak in Mojca Švajger dosegli enega največjih uspehov v zgodovini ženskega plezanja v Himalaji, saj sta avgusta lani v alpskem slogu preplezali izjemno zahtevno 3100 metrov visoko steno himalajskega očaka Nanga Parbata. Gre namreč za dramatično in napeto poročilo 'iz prve roke', obenem pa dodani tekst logično in smiselno zaključuje Grošljeva večdesetletna srečevanja in soočanja s to mogočno goro," pojasnjuje Miheličeva. "Druga, dopolnjena izdaja, ki je posvečena spominu na Tomaža Humarja (enemu od štirih velikih imen plezanja v Himalaji v tej knjigi), pa vsebuje 260 strani in 130 fotografij," razlaga Miheličeva.

Slovensko planinstvo na koledarju

Sicer pa je PZS izdala že koledarja za naslednje leto. "Za 2013 smo pripravili dva planinska koledarja, in sicer z naslovoma Pozdrav z gora ter Utrinki slovenskega planinstva. Slednjega je Planinska zveza Slovenije izdala ob praznovanju 120-letnice organiziranega planinstva v Sloveniji, ki bo naslednje leto," je dejala Miheličeva. Matej Planko, generalni sekretar PZS, je o koledarju povedal, da tematski koledar za leto 2013 predstavlja uvod v praznovanje ob 120. obletnici ustanovitve Slovenskega planinskega društva, katerega naslednica je Planinska zveza Slovenije. V koledarju Pozdrav z gora 2013 (Greetings from the mountains 2013) pa so izbrane fotografije, ki so bile objavljene v Planinskem vestniku, najstarejši reviji na Slovenskem, saj izhaja že vse od leta 1895. "Koledar ob visokem jubileju organiziranega planinstva pri nas smo pripravili v sodelovanju s Slovenskim planinskim muzejem in z izbranimi fotografijami, poslanimi na natečaj PZS. Preplet sedanjosti s preteklostjo ter zgodovinski pregled z arhivskimi fotografijami in opisi dogajanja (v slovenskem in angleškem jeziku) skozi 120 let planinske organizacije daje vpogled v množičnost in pomembnost planinske dejavnosti v slovenskem prostoru."

Gabrijel Toplak
 

Vecer.si 04.10.2012

Za drugo, dopolnjeno izdajo leposlovne knjige se je avtor Viki Grošelj odločil predvsem zaradi novih osebnih soočenj z Nanga Parbatom.
 
Za drugo, dopolnjeno izdajo leposlovne knjige se je
avtor Viki Grošelj odločil predvsem zaradi novih
osebnih soočenj z Nanga Parbatom. (Tit Košir)

 

Kategorije:
Novosti BIB SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 2612

BIB

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.