Išči

KOL

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Kolesarstvo

Objavljalci

Authors

Arhiv

Na pot z Gorskim menihom

Gorenjski Glas - Andraž Sodja: V Bohinju se lahko s priročnim gorskim kolesom v nahrbtniku odpravite na priljubljene pohodniške točke, pot navzdol pa je preprosta in hitra z zložljivim Gorskim menihom.

Stara Fužina – Turizem po­trebuje inovativnost, Slovenija pa že vrsto let velja za svojevrsten raj za gorske kolesarje. Novost na tem področju pri nas ponujata Bohinjca Grega in Maja Šilc z agencijo Hike&bike, ki imata v ponudbi prav posebne kolesarske izlete s prav posebnim nahrbtnikom, ki postane gorsko kolo oziroma bolj natančno: gorski skiro.

»Gre za kolo nizozemskega proizvajalca Koga z imenom Bergmönch, kar pomeni Gorski menih. Ime je dobil po tem, da na njem med vožnjo lahko stojimo ali klečimo. Bolje rečeno: gre za skiro, poganjalec, saj nima ne sedeža ne pedal, verige in drugih značilnosti kolesa, vseeno pa je polno vzmeten, spredaj in zadaj, ponaša pa se tudi s hidravličnimi zavornimi diski. Teža kolesa v nahrbtniku je okoli deset kilogramov, v nahrbtniku pa je poleg kolesa dovolj prostora še za vetrovko, plastenko pijače, orodje, čelado in drugo, kar bi želeli odnesti s seboj. Pri spustu navzdol je na okvirju tudi prostor, kamor se pripnejo pohodne palice,« pove Grega Šilc, ki kolesarske izlete tudi vodi, in doda: »Posebno znanje ni potrebno. Kdor se zna peljati z navadnim kolesom, se zna tudi s tem. Princip je isti, kot bi se na kolesu peljali stoje.« Prvi odzivi gostov so zelo pozitivni, večinoma se samo smejijo in uživajo v preprostosti.

Večina poti, na katere vodijo planinske in kolesarske navdušence, je na območju Bohinja, pri tem pa po besedah Šilca pazijo, da so zunaj Triglavskega narodnega parka. Ture organizirajo tudi drugod, na primer na Svetem Petru nad Begunjami. Običajno jih organizirajo tako, da dobro uro hodijo, temu pa sledi dvajsetminuten ali polurni spust z Gorskim menihom. Kar zadeva kondicijo, je primeren za vsakogar, ki lahko hodi v hrib vsaj uro ali dve z desetkilogramskim nahrbtnikom. Zaradi nižjega težišča se da z Gorskim menihom odpeljati tudi težje naklone, spust pa je tudi varnejši, saj ga je v primeru kočljive situacije možno le preprosto odriniti.

»Kolo smo spoznali prek prijatelja, ki jih uvaža. Ocenili smo, da je to tisto, kar smo iskali, saj se popolnoma sklada tudi z našim imenom,« pravi Šilc in doda, da je Gorski menih poletni nadomestek turnega smučanja. »Gor greš peš, dol pa se pelješ.«

Sprednje kolo ima 20 col, zadnje pa 16 col. Okvir se teleskopsko podaljša na vozno razdaljo. Kolesi se ponašata z blažilci, ki dopuščajo kar 80 milimetrov hoda. Hrbtišče nahrbtnika pri sestavljenem kolesu postane prostor za klečanje, kamor se kolesar lahko nasloni med vožnjo po manj zahtevnem terenu. Kolo tehta 8,3 kilograma, nahrbtnik pa kilogram in pol, kar pomeni skupno 9,8 kilograma.

Andraž Sodja

16.08.2014

Sprednje kolo ima 20 col in zadnje 16, kolesi se ponašata z blažilci, ki dopuščajo kar osem centimetrov hoda. Okvir se teleskopsko podaljša na vozno razdaljo. Hrbtišče nahrbtnika pri sestavljenem kolesu postane prostor za klečanje, kamor se kolesar lahko nasloni med vožnjo po manj zahtevnem terenu. Kolo tehta 8,3 kilograma, nahrbtnik pa kilogram in pol, kar pomeni skupno 9,8 kilograma.


Slovenske novice - 17.08.2014

Boštjan Fon: Gorski menih je nova pogruntavščina za avanturistično potepanje v gorah. Gre za nahrbtnik, ki se hitro, z nekaj potezami, spremeni v kolo oziroma skiro.

RADOVLJICA – Zagotovo bo pohodno-gorniška sekcija podalpskega življa menila, da sta dva, ki gresta na švohotno jutranjo bregolazenje tja gor pod Smokuško planino, usekana. Zato, ker je zraven podatek, da tovorita s seboj nahrbtnika, ki imata težo manj, kot je devet kilogramov. Ne oba nahrbtnika vkup, vsak posebej. Ja, pa da jima zgoraj ven moli kolesarsko krmilo, spodaj pa se vidi kolo, ki še ni zraslo za velikost pravega bicikla. Svojevrstna pogruntavščina je novost pod Alpami.

»Gore imam nadvse rad, a me ob sestopanju začnejo boleti kolena in med obiskom sejma športa in rekreacije v Nemčiji sem naletel na tole pogruntavščino, ki se ji v originalu reče bergmönch, po naše gorski menih,« je med nizanjem korakov po lovski poti razložil Damijan Ambrožič - Kuki, kranjski podjetnik, ki živi v Radovljici. Rukzak bicikel, ki mimogrede sploh nima pedalov, je pripeljal domov, ne le enega, temveč dva.

Na vrhu, ko se srčni utrip niža, se nahrbtnik hitro, z nekaj potezami, spremeni v kolo oziroma nekakšen skiro za spust v dolino. Ni treba biti posebno brihten za sestavljanje, gre brez načrta, le prstov ni priporočljivo tiščati med napere kolesa. Čelada, v nahrbtniku je posebno mesto zanjo, se nadene na glavo, nato pogleda pot proti dolini in poklekne na kolo. Prav zaradi te specifične drže je nahrbtnik kolo tudi dobil ime.

Ob spustu hitro postane očitno, da je menih na dveh kolesih izjemno stabilen in varen. Kam spada bergmönch? Gorsko kolo zagotovo ni, saj mu za osnovno definicijo bicikla manjkajo vsaj pedala poleg še nekaj za kolo značilnih elementov. Klasični nahrbtnik tudi ni, saj do zdaj ni znan takšen gorniški hrbtni paket na dveh naramnicah, s katerim se da popeljati v dolino. Ampak naj se tega klasificiranja lotijo taki, ki jim je to v užitek!

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 1267

KOL

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.