Išči

Oznaka

Objavljalci

Authors

Arhiv

Oglašam se v zvezi z divjaki na motornih saneh

ki so na "črni tabli" - Marjeta K. Svetel, generalna sekretarka MWS

Oglašam se v zvezi z divjaki na motornih saneh

ki so na "črni tabli". Žal je pojav postal zelo pogost v naših gorah...


Prilagam dopis (DOC, 165 kB), ki ga je društvo MOUNTAIN WILDERNESS SLOVENIJE poslalo gospodu ministru za okolje in prostor že pred časom. Nanj do danes nismo dobili nobenega odgovora (čeprav vemo, da je prispel na naslov - poslan je bil namreč s povratnico!).

V Sloveniji velja Uredba o prepovedi vožnje z motornimi vozili v naravnem okolju, ki pa je nezadosten mehanizem, da bi ukrotili pojav prodiranja motornih sani v zimsko naravo. Zlasti je zelo pereče, da kršitev nihče ne nadzira in ne sankcionira - praktično se divjaki na motornih saneh posmehujejo predpisom!V Sloveniji je vsako leto nekaj sto do nekaj tisoč novih vozil te vrste. Praviloma jih kupujejo ljudje, ki imajo veliko denarja (igračka stane skoraj toliko, kot avto!) in morda tiči v tem del odgovora na vprašanje, zakaj jih ni mogoče nadzorovati.

Prvi korak bi vsekakor bil, da dosežemo obvezno registracijo vseh vozil, ki omogočajo terensko vožnjo v naravnem okolju - tudi motornih sani. To pobudo smo naslovili v omenjenem pismu na gospoda ministra Podobnika. Registrska tablica je namreč edino, kar omogoča identifikacijo sani, ki kršijo Uredbo. Društvo MWS predlaga, da se nam pri naši pobudi za obvezno registracijo terenskih vozil, vključno z motornimi sanmi, pridružijo vsi, ki jih hrup v zimski naravi moti.

Naše stališče je, da so motorne sani lahko zelo dober pripomoček za delo, nujno oskrbo ali ukrepanje v okviru zaščite in reševanja - pa še za tako rabo je treba točno določiti, kdo, kje in kako jih lahko uporablja. Zavzemamo pa se za skrajno omejitev rabe motornih sani na zavarovanih območjih in popolno prepoved njihove rabe na območjih, ki so zavarovana kot kategorija I in II in IIpo IUCN (naravni rezervati, osrednje območje TNP, naravni spomeniki). Rekreacijska raba motornih sani bi po našem mnenju morala biti prepovedana povsod, kjer ne bi bila izrecno dovoljena (to pomeni, da se zavzemamo za določitev posebnih območij za tovrstno rekreacijo - drugje pa naj rekreacijske rabe motornih sani ne bi bilo!).

Če hočemo zagotoviti, da bo imela divjad pozimi v gorah mir (vemo pa, da je stres ali celo paničen beg pozimi za divjad še veliko hujša nevarnost, kot poleti!) in če hočemo zagotoviti kvalitetno doživljanje narave planincem, pa tudi navadnim sprehajalcem, potem bo treba doseči bolj natančno zakonodajo glede uporabe motornih sani!
Opozarjamo, da obstajajo pobude, da bi se uporaba motornih sani s spremembmo predpisov celo liberalizirala!

Zato je nujno, da tisti, ki se zavzemamo za naravno zvočno okolje, za pravico do doživljanja naravnega zvočnega okolja v gorah in mir za divjad ukrepamo in dosežemo spremembo zakonodaje tako, da bo raba motornih sani jasno omejena, da bo jasno, kdo jo je dolžan nadzorovati in kdo ukrepati proti kršiteljem!

Društvo MWS predlaga, da nas tisti, ki vas motorne sani v zimski gorski naravi motijo, podprete. Veseli bomo podpore društev in organizacij, pa tudi posameznikov.

Marjeta K. Svetel
Mountain Wilderness SLovenije
generalna sekretarka

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
EKO novosti v2

3 komentarjev na članku "Oglašam se v zvezi z divjaki na motornih saneh"

Tone Škarja,

Pred meseci - spomladi enkrat - sem fotografiral skupino motoristov v zatrepu Matkovega Kota, ko so se podili po prodišču. Posnetke sem poslal PV in med njim tudi takega z razpoznavnimi registrskimi tablicami. Objavljen je bil na tako majhnem formatu, da je ni bilo mogoče razpoznati (menda so si bili znanci). Skoraj hkrati sem srečal znanega himalajca, ki se je s passatom prav tako peljal do skrajnih možnosti (to je himalajcem lastno, mar ne?), čeprav je trniral za Himalajo. To so značilni slovenski pojavi tudi na drugih področjih, ne samo pri varstvu narave. V besedah (de jure) Evropejci, v dejanjih (de facto) pa Balkanci. Samo nikar ne jamrajmo sami sebi svojih grehov - tudi nobena organizacija ne. Recimo si, da je pač takšna naša narava. - Tone


Matej Pivec,

Bistvo je povedal že Tone. Odločbe in zakoni pri tej problematiki, sami po sebi, bolj malo pomagajo. Najbolj pomaga, dolgotrajno in vztrajno osveščanje ljudi. Enostavno moramo sami spoznati, da se to v naravi ne počne.

V gorah, se je odnos obiskovalcev do narave, v zadnjih letih izboljšal. Manj je smeti, odpadkov, tudi manj pijančevanja v kočah i.t.d.

Tone je uporabil pravo besedo - "balkanizem". Pred dnevi, sem znancu, ki je parkiral avto pred samim vhodom v trgovinski center, pojasnil, da so to "balkanske navade". Potem je bil prav po balkansko hud name.


Aleš Kovač,

Včeraj 18.12. je en tak divjak, na Golteh s sanmi hudo poškodoval enega nič hudega slutečega smučarja. Nesreča se je sicer zgodila na urejenem smučišču, kar niti slučajno ne omili okoliščin.

Sam sem bil kot turni smučar na omenjenem področju, že večkrat deležen takšnih bližnjih srečanj divje vrste, na srečo brez nezgode. Sankači imajo zaenkrat pravi raj na področju Mozirske planine in Smrekovca. Upam, da bo nesrečni dogodek sprožil kakšno akcijo pri pristojinih organih.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.