Išči

SLO

SLOven  -ija, -ski, -ec ... velja za celotno ozemlje Slovenije, pa tudi prek meja na etnično naša območja
Osnovne podkategorije so: ljubljansko, gorenjsko, štajersko, dolenjsko in primorsko, ki jih tudi naprej oddeljujemo 

Objavljalci

Authors

Arhiv

"Na markaciste se mnogi spomnijo, ko so v težavah"

Večer, 13.07.2005, Narava, gore in ljudje: Pot od Šturmove grabe do Sv. Duha spet prehodna

Pot od Šturmove grabe do Sv. Duha spet prehodna


"Na markaciste se mnogi spomnijo, ko so v težavah"


Pot na Kozjaku so uredili markacisti in člani planinske sekcije Vinarjev

Za markaciste lahko rečemo, da njihovo delo poteka v zakulisju planinskih dogajanj. Nanje se ponavadi spomnimo šele takrat, ko se usmerimo po napačni poti. Markacije so zelo dobrodošle, ko se bliža mrak ali nas v planinah preseneti nevihta. Belo obarvani krog, obdan z rdečim kolobarjem, je že marsikateremu popotniku pokazal pravo pot do cilja.

"Pogosto v raznih prispevkih beremo o izletih in podvigih posameznikov iz planinskih društev. Vse premalo pa se omenjajo markacisti, ki s svojim znanjem poskrbijo, da so planinske poti po Sloveniji urejene strokovno in točno," opozarja Drago Dogša, vodja območne markacijske skupine Podravja. Po njegovih besedah se ljudje na markaciste spomnijo le takrat, ko v planinah zaidejo zaradi slabo označene poti ali je pot zaradi uničenih varoval prenevarna.

"Markacist je nagrajen za svoj trud, ko na bolj ali manj zahtevnih planinskih poteh srečuje planince, kako se s pomočjo varoval in dobro vidnih markacij varno vzpenjajo proti zadanim ciljem," pravi Dogša.

Pot je uničil hudournik

Markacisti imajo ravno v poletnih mesecih največ dela na terenu. Tako so se markacisti in člani planinske sekcije Vinarjev, ki deluje pod okriljem APD Kozjak Maribor, nedavno lotili obsežne in dolgo načrtovane delovne akcije na planinski poti v Šturmovi grabi. "Lansko jesen je hudournik več odsekov na zelo lepi in slikoviti planinski poti od Šturmove grabe do Sv. Duha na Ostrem vrhu popolnoma uničil, tako da je bila težko prehodna oziroma celo nevarna. Delovno akcijo smo pričeli v zgodnjih jutranjih urah in čeprav smo prenesli na stotine kilogramov kamenja in drugega materiala, smo v dobrem razpoloženju delali do poznega popoldneva. Na težko dostopnem terenu smo si lahko pomagali samo z motornimi žagami in bencinskimi agregati. Krepkih rok je bilo dovolj in tako nam je uspelo urediti približno petnajstih metrov erozijske zaščite, postaviti leseni brvi (eno v dolžini sedmih, drugo v dolžini petih metrov z varovalno ograjo), na skalnatih odsekih smo za varnejšo hojo namestili dvajset metrov jeklenice ter več kot dvajset kamnitih stopnic," je povedal Drago Dogša. Da je odslej planinska pot od Šturmove grabe do Sv. Duha na Ostrem vrhu prehodna in urejena, je poskrbelo devetnajst planincev APD Kozajak Maribor, predstavnika planinskih društev Ruše in Matica Maribor ter strokovnjak iz komisije za planinska pota pri Planinski zvezi Slovenije Stane Gašparič, sicer vodja OPP v MDO Savinjska.

Sanja Verovnik

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 69423

SLOven...