Išči

SLO

SLOven  -ija, -ski, -ec ... velja za celotno ozemlje Slovenije, pa tudi prek meja na etnično naša območja
Osnovne podkategorije so: ljubljansko, gorenjsko, štajersko, dolenjsko in primorsko, ki jih tudi naprej oddeljujemo 

Objavljalci

Authors

Arhiv

<span style="color:#0099ff;">Poškodbe ramena pri plezalcih</span>

Tomaž Bolkan: Poškodbe ramena pri športnem plezanju - v programu Kineziologija Fakultete za šport Univerze v Ljubljani

Delo opravi pregled dosedanjega vedenja o poškodbah ramena pri športnih (in balvanskih) plezalcih, vključuje pa tudi intervjuje z nekaterimi elitnimi slovenskimi športnimi plezalci, ki so imeli ramena že poškodovana (in pozdravljena).

Tomaž Bokan
Avtor med izvajanjem vaj
Tema je aktualna, saj pogostost (in resnost) teh poškodb narašča, verjetno zlasti zaradi naraščajočega zanimanja za balvansko plezanje na umetnih stenah in specifičnih gibov, ki nastopajo pri tem.

Izvleček

Športno plezanje v zadnjih nekaj letih doživlja razcvet, še posebej po tem, ko je bilo umeščeno na olimpijske igre. Vedno več je plezalnih centrov, plezališč in plezalcev. Spreminja se tudi slog plezanja, plezanje samo pa postaja čedalje zahtevnejše, s čimer so tudi obremenitve na človeško telo večje. Odgovor na obremenitve pri plezanju pa so športno specifične poškodbe. V magistrskem delu so nas zanimale poškodbe ramenskega sklepa pri športnem plezanju, kaj so razlogi za njihov nastanek in kako bi jih lahko preprečili. V ta namen smo pregledali domačo in tujo literaturo, opravili sistematični pregled obstoječih znanstvenih člankov in izvedli intervjuje z naprednejšimi plezalci, ki so si v preteklosti med plezanjem poškodovali ramo.

Ugotovili smo, da so poškodbe ramena čedalje pogostejše in predstavljajo povprečno 17,4 % vseh poškodb, nastalih med športnim plezanjem, ter da sta dve najpogostejši poškodbi ramena SLAP lezija in utesnitveni sindrom. Ugotovili smo tudi, da je pri plezalcih pogosto prisotna nepravilna drža, ki je posledica obremenitev pri plezanju in nastalih mišičnih neravnovesji, kar lahko predstavlja dejavnik tveganja za poškodbo. Zato smo sestavili preventivni program vadbe za ramenski sklep, ki je usmerjen v odpravljanje nepravilne drže in razvoj ustreznega mišičnega ravnovesja ter stabilnost ramena.

 
Delo je v polnem besedilu dostopno na repozitorij.uni-lj.si >

Image

Značke:
GL4

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 69423

SLOven...