SMU... opis123

Smučanje

Na Lumarjevem vertikalu

... državnem prvenstvu v tekmovalnem turnem smučanju v vzponu,

... je 5. februarja v Mariboru z novim rekordom slavil Luka Kovačič, ki je za tri kilometre vzpona in 700 višinskih metrov potreboval samo 25 minut in 32 sekund. Med članicami je državna prvakinja postala Karmen Klančnik Pobežin, med mladnici pa Maj Pritržnik. Med gorskimi tekači je bil najhitrejši David Vogrin.

Državni prvak v vzponu Luka Kovačič (na sredini), Klemen Španring (levo) na drugem in Tine Habjan (desno) na tretjem mestu (foto Jure Banfi) na Lumarjevem vertikalu 2022 (foto Jure Banfi)Letošnja druga izvedba Lumarjevega vertikala je ponovno potekala v času epidemije, zaradi katere se marsikdo tekme ni mogel udeležiti. Ne glede na to je bilo število nastopajočih podobno kot lani, tudi nekaj tekačev. Glede na izkušnje podobnih tekem na Krvavcu pa pričakujemo naslednje leto vsaj okoli sto tekačev poleg stotnije turnih smučarjev. Sam prireditveni prostor omogoča nastop tudi 500 tekmovalcev.

Državna prvakinja v vzponu Karmen Klančnik Pobežin (na sredini), Katarina Pritržnik (levo) na drugem in Bernarda Jurič (desno) na tretjem mestu na Lumarjevem vertikalu 2022 (foto Jure Banfi)Osvetljena proga s Snežnega stadiona do Bellevueja se v treh kilometrih vzpne za 700 višinskih metrov in je bila letos še posebej hitra, saj je zmagovalec, državni prvak Luka Kovačič potreboval samo 25 minut in 32 sekund in s tem za 30 sekund izboljšal lanski čas. Na drugem mestu mu je s časom 27:55 sledil domačin Klemen Španring, na tretjem pa s časom 30:04 Tine Habjan.

Image
Med članicami je državna prvakinja s časom 35:11 postala Karmen Klančnik Pobežin, med mladnici pa Maj Pritržnik s časom 20:52. Za mladince smo letos pripravili krajšo traso dolgo 2,4 kilometra s 490 višinskimi metri, kjer je nastopilo osem mladincev, kar nas še posebej veseli. V prihodnje si želimo še več mlajših nastopajočih in bomo za osnovnošolce pripravili še krajšo traso od Luka.

Na Planinski zvezi Slovenije in njeni Komisiji za gorske športe izvajamo tudi promocijske predstavitve tekmovalnega turnega smučanja Šolar na turne smuči, kjer mladim s tekmovalno turnosmučarsko opremo predstavimo ta čudovit zimski šport. Maribor predstavlja velik bazen mladostnikov za vzgojo turnih smučarjev.

V Mariboru je bil hkrati z državnim prvenstvom v vzponu še tekaški vzpon, na katerem je bil najhitrejši David Vogrin s časom 30:52.