Išči

TEK

TEK... opis

Objavljalci

Authors

Arhiv

Športni plezalci začenjajo lov na preostale tri olimpijske kvote

Manca Ogrin: Osmerico slovenskih športnih plezalcev med 16. in 19. majem 2024 v Šanghaju čaka prvi del olimpijskih kvalifikacij, na katerem bodo začeli lov na preostale tri olimpijske kvote in ga nadaljevali konec junija v Budimpešti. Slovenska reprezentanca v športnem plezanju je dobro pripravljena in verjame, da olimpijska prvakinja Janja Garnbret avgusta v Pariz ne bo potovala sama.

Športni plezalci začenjajo lov na preostale tri olimpijske kvote

Slovenija ima v športnem plezanju na voljo štiri olimpijske kvote, vstopnico za Pariz si je z zmago na lanskem svetovnem prvenstvu že zagotovila Janja Garnbret. Za preostale tri se bo na olimpijskem kvalifikacijskem turnirju od 16. do 19. maja v Šanghaju na Kitajskem in od 20. do 23. junija v Budimpešti na Madžarskem potegovalo osem članov slovenske reprezentance v športnem plezanju. Lov za še eno žensko kvoto v deželi zmajev začenjajo Vita LukanMia KramplSara Čopar in Lucija Tarkuš, ki je kot rezerva nadomestila Lučko Rakovec, za dve moški kvoti pa se bodo potegovali Luka PotočarAnže PeharcMartin Bergant in Zan Lovenjak Sudar.

oqs_slo_climbing_foto_domen_svab

Slovenska reprezentanca v športnem plezanju v pričakovanju olimpijskih kvalifikacij v Šanghaju (foto Domen Švab)


"Res smo imeli nekaj težav s poškodbami, a to je za nami in računam, da bodo vsi opravili dobre nastope, ki so potrebni tako v balvanih kot v težavnosti. Verjamemo, da imamo realne možnosti, da poleg Janje dobimo še enega olimpijca. Konec koncev smo zato tu, za to se bomo borili. Konkurenca je zelo velika, veliko držav ima isti cilj, ampak mi smo osredotočeni na svoje nastope in svoje želje. Zdaj bomo dali na tej tekmi vse od sebe in poskušali iti s čim boljšim občutkom na drugo tekmo in računamo, da Janja v Parizu ne bo sama," je prepričan selektor slovenske reprezentance v športnem plezanju Gorazd Hren, ob katerem so na Kitajskem še trenerja Luka Fonda in Domen Švab ter fizioterapevt Sašo Oštir.

Na kvalifikacijskem turnirju se bo pomerilo 48 športnih plezalk in 48 športnih plezalcev. Balvanske kvalifikacije se tako za dekleta kot za fante v Šanghaju začnejo v četrtek, 16. maja, ob 4.30 po srednjeevropskem času, dan pozneje, 17. maja, so ob 4.00 na vrsti kvalifikacije težavnosti. Plezalce v vsakem krogu tekmovanja čakajo ena smer v težavnosti in štirje balvanski problemi, ki imajo poseben način točkovanja. Dvajset najboljših se bo uvrstilo v polfinale, ki bo v soboto, 18. maja, balvanski del ob 3.30 in težavnost ob 7.30. Osmerico najuspešnejših v nedeljo, 19. maja, čaka finale, in sicer najprej moške z balvani ob 4.00 in težavnostjo ob 6.05, sledi še ženski finale z balvani ob 9.25 in težavnostjo ob 11.30. Tekmo bo v celoti v živo prenašal Olympic Channel. Rezultati bodo popotnica za drugi del olimpijskih kvalifikacij, ki bo konec junija v Budimpešti, tam pa bo znanih deset potnic in deset potnikov na olimpijske igre Pariz 2024, kjer bo Janja Garnbret avgusta branila naslov olimpijske prvakinje. 

oqs_punce_foto_grega_valancic

Mia Krampl, Vita Lukan, Sara Čopar in Lucija Tarkuš se bodo v Šanghaju in Budimpešti potegovale še za eno slovensko olimpijsko kvoto za Pariz (foto Grega Valančič/PZS)


Olimpijsko izkušnjo iz Tokia 2021 že ima Mia Krampl (AO PD Kranj), tudi evropska podprvakinja 2022 v kombinaciji težavnosti in balvanov ter četrta na svetovnem prvenstvu 2024 v težavnosti. "Zadnji treningi pred olimpijskimi kvalifikacijami so potekali tako kot že vso pripravljalno sezono. Bolj sem se posvečala težavnosti, se pravi vzdržljivosti, z mislijo na to, da moram svojo disciplino zelo dobro odplezati. Svojo formo težko ocenim, zdi se mi, da sem dobro pripravljena, naredili smo nekaj dobrih treningov, pripravljenost in formo pa bomo realno preverili na tekmi," je dejala 23-letna športna plezalka z Golnika, ki se je na uvodnih tekmah svetovnega pokala 2024 na Kitajskem uvrstila na 8. mesto v težavnosti in 19. na balvanih: "Pritiska je zagotovo več kot za običajen svetovni pokal. Seveda vsak športnik želi na olimpijske igre, vsak si želi na teh kvalifikacijah odplezati najbolje, sploh zato, ker je za Slovenijo samo še ena vozovnica in vem, da so vse punce res močne in dobro pripravljene. Mogoče je zato pritisk toliko večji, a se poskušam v zadnjih dneh malo bolj umiriti in se osredotočiti na plezanje, potem pa bomo seštevali točke in gledali rezultate."

Drugo slovensko žensko vroče železo v olimpijskem ognju bo Vita Lukan (ŠPO PD Radovljica), ki se je lani po poškodbi kolena uspešno vrnila na velika tekmovanja in dosegla svojo premierno zmago v svetovnem pokalu v težavnosti, prav tako je bila tretja na tekmi svetovnega pokala v Kopru in v skupni razvrstitvi sezone v težavnosti. "S pripravami smo začeli že v sredini novembra, klasično z vajami za moč, postopoma smo dodajali balvane in težavnost, veliko imeli tudi reprezentančnih treningov, veliko postavljenih balvanov, tako da je bil načrt dobro zastavljen. Želela bi si, da bi boljšo formo pokazala že prej, ampak sem se zaradi malo slabše pripravljenosti odločila, da spustim prvi dve tekmi na Kitajskem za svetovni pokal in se res osredotočim samo na priprave za olimpijske kvalifikacije. To mi je dobro uspelo, počutim se veliko bolje, mislim, da sem pripravljena, sploh v težavnosti imam velike ambicije. Za balvane bom potrebovala nekoliko več sreče, a jih prav tako lahko kar dobro splezam," se zaveda 23-letna Radovljičanka, ki želi unovčiti tudi izkušnjo z lanskih evropskih kvalifikacij za OI v Lavalu: "Lani pred Lavalom sem se nekoliko opekla, ker sem si naložila prevelik pritisk, ki ga na tekmi nisem zdržala. Zato mi je zdaj dovolj, da vem, da sem dobro pripravljena in da moram samo še odplezati na tekmi, ne nalagam pa si hudega pritiska, saj to ne prinese čisto nič dobrega. 48 nas bo na tej tekmi, samo 10 nas bo dobilo vstopnico, tako da se bom potrudila po svojih najboljših močeh."

S poškodbo kolenskih vezi je v letošnjo sezono vstopila Sara Čopar (ŠPO PD Celje Matica), ki se je lani na domači tekmi v Kopru prvič uvrstila med najboljših deset v svetovnem pokalu med članicami. Devetnajstletna Laščanka se po okrevanju samozavestno vrača na tekmovanja: "Sezona se ni začela po načrtih, sem imela pa dva meseca časa, da sem delala vse, kar sem lahko, da bi se moja poškodba čim hitreje in čim bolje zacelila. Trenirala sem po prilagojenem programu in okrepila predvsem zgornji del telesa, v bistvu postala močnejša, kar je bila prej moja pomanjkljivost, tako da sem zdaj samozavestnejša na tem področju in grem v Šanghaj zelo pozitivno. Pred in med tekmo bo vzdušje zagotovo napeto, ker se bomo vsi borili za olimpijsko vozovnico in gremo vsi tja z istim ciljem, da jo osvojimo, ampak iz izkušenj vem, da če sem živčna, ne odplezam dobro, tako da bom poskusila biti čim bolj sproščena in odplezati tako, kot znam."

Na olimpijske kvalifikacije se je uvrstila tudi Lučka Rakovec, ki pa se je zaradi svojega zdravstvenega stanja odločila zamakniti vrnitev na tekmovanja, zato je kot prva rezerva vskočila 20-letna Lucija Tarkuš (AK Impol Slovenska Bistrica): "Priprave so potekale podobno kot za vsako sezono, brez posebnosti, saj zelo dolgo nisem vedela, da sem bom tekme za olimpijske kvalifikacije sploh lahko udeležila. Ob tem bi Lučki rada zaželela čim hitrejše okrevanje in da ji bo zdravje služilo. Če bi prej vedela, da se bom lahko udeležila te tekme, bi prej začela delati na svoji vzdržljivosti in trenirati težavnost, prav tako bi se udeležila prvih dveh tekem za svetovni pokal na Kitajskem, ki sem ju izpustila. Posebnega pritiska ne čutim, ampak vidim to tekmo bolj kot priložnost, ki jo želim čim bolje izkoristiti in pokazati svoje najboljše plezanje. Mislim, da sem dobro trenirala in se zelo veselim tekme."

slo_climbing_2024_nk_foto_grega_valancic_pzs__6_

Anže Peharc, Zan Lovenjak Sudar, Luka Potočar in Martin Bergant začenjajo lov na dve moški olimpijski kvoti za OI Pariz 2024 (foto Grega Valančič/PZS)


Najuspešnejši slovenski športni plezalec zadnjih let Luka Potočar (ŠPO PD Radovljica), leta 2021 svetovni in 2022 evropski podprvak v težavnosti, je letošnjo sezono začel s 15. mestom v svoji paradni disciplini in 39. v balvanskem plezanju na uvodnih tekmah svetovnega pokala 2024 na Kitajskem. "To je bilo eno daljših pripravljalnih obdobij, saj se je začelo precej zgodaj. Bilo je vsega po malem, težavnosti, balvanov, proti koncu seveda več težavnosti, ki je moja primarna disciplina. V to sta bili vključeni tudi prvi tekmi na Kitajskem. Sicer težko povem, kakšna je forma, počutim se dobro, seveda bo vse povedala tekma. Tudi tekmi pred enim mesecem sta dali nek pogled, kako in kaj, zdi se mi, da bi lahko nastopil bolje in tudi rezultat, predvsem v težavnosti, bi lahko bil boljši. Prepričan sem, da bo zdaj na Kitajskem boljši," razmišlja 22-letni Jeseničan in dodaja: "Zavedam se teže, kot vsi ostali, saj so to zadnje možnosti za olimpijske igre. Poskusil bom to odmisliti, še vedno pa se zavedati in plezati s tem, ker mogoče lahko to tudi pomaga pri dobrem nastopu."

Samozavestno je na Kitajsko odpotoval Anže Peharc (AO PD Kranj), ki se je po lanski poškodbi gležnja vrnil še močnejši in na prvi letošnji tekmi svetovnega pokala z 9. mestom na balvanih dobil potrditev, da je znova konkurenčen najboljšim. "Mislim, da sem to sezono res naredil korak naprej z nivojem plezanja in samo pripravo. Naredil sem praktično vse, kar se je dalo narediti, treniral sem v fitnesu in v plezalnih centrih, v sklopu reprezentance smo imeli več simulacij kot katero koli sezono in kombiniranja težavnosti z balvani. Mislim, da bi težko bil bolje pripravljen, kot sem zdaj, hkrati pa se tudi mentalno počutim bolje pripravljenega na samo tekmo, tako da sem napredoval tudi na tem področju in lahko grem res pozitivno na to tekmo," poudarja 26-letni Tržičan in dodaja: "Moj cilj je ne obremenjevati se z ostalimi, s samo postavitvijo, ampak se samo osredotočiti na svoj nastop. Verjamem, da če mi bo nastop uspel, tako kot vem, da mi lahko, bo prišel tudi rezultat in se bomo na koncu lahko veselili zelo dobrih uspehov, mogoče tudi olimpijskih iger. Vem, da potrebujem malo sreče, vem, da sem pripravljen, tako da to je moj pristop za to tekmo."

Poškodbe v začetku sezone niso prizanesle preostali moški dvojici, ki bo zastopala slovenske barve na olimpijskih kvalifikacijah. "Zaradi lažje poškodbe v komolcu s formo še nisem povsem zadovoljen, a se mi zdi, da sem v zadnjem mesecu naredil dober napredek, tako da se veselim, kaj bo ta tekma pokazala. Vstopam pa vanjo čim bolj sproščeno, ker lahko na njej samo nekaj pridobim, ne morem nič izgubiti," je prepričan 28-letni Martin Bergant (PK Škofja Loka). Prav tako se tekme v Šanghaju veseli njegov reprezentančni kolega Zan Lovenjak Sudar (PK Scena) iz Libelič: "Priprave na olimpijske kvalifikacije so potekale super, po načrtu, kot sva ga začrtala s trenerjem pred sezono. Glede na manjšo poškodbo na prvi tekmi svetovnega pokala sem preventivno to tekmo izpustil in takoj po vrnitvi s Kitajske že začel trenirati in treningi so mi šli kot po maslu. S svojo formo sem zelo zadovoljen, balvanska forma je odlična, ne vem, če je že bila kdaj boljša, v težavnosti pa sem tudi še nekaj dodal, tako da se veselim tekme. Ne čutim dodatnega pritiska, da je to zadnja vozovnica za olimpijske igre, grem na tekmo plezat kot na vsako in videti, kaj bo."

Uspešno na olimpijskih kvalifikacijah!

Značke:
GL4 FB

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 4589

TEK

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.