Išči

TEK

TEK... opis

Objavljalci

Authors

Arhiv

Lastnosti in uporabnost

... plazovnih žoln ... !?

Lastnosti in uporabnost

Na Komni so bili udeleženci izobraževanja SD-2 (strokovni delavec v športu - 2) deležni podrobnejšega predavanja o delovanju in lastnostih plazovnih žoln, ter tudi o omejitvah in zapletih med delovanjem. Vsak dan smo vadili radiogoniometrijo - iskali zasutega v plazu, v realnih razmerah, snegu in ledu.

Da pa ne bo vse ostalo le pri teoretiziranju glede razlik med analognimi in digitalnimi ter tudi, da potrdimo ali ovržemo relevatnost rezultatov meritev v laboratoriju, smo za najbolj nejeverne uporabnike ob zaključku naredili preprost praktičen preizkus maksimalnega dosega ter interpretacij signala v digitalnih žolnah.

Kot vir signala je bila uporabljena žolna z visokostabilnim oddajnikom (KQ), katere snop je ciljal navpično v nebo ter navpično navzdol. Preizkus smo izvajali na minimum bočnega signala vira, kar je pomenilo sicer manjše razlike v metrih med žolnami (tudi -3dB zaradi nasprotne polarizacije), kot bi sicer bile direktno v snopu signala. Je pa to imelo za posledico skoraj natančno enake pogoje s krožnim pokrivanjem - enaki VF nivoji za vse udeležence testa, ki jih sicer direktno v snopu nebi bilo moč zagotoviti!

Udeleženci so se postavili v bližino vira signala v vrsto, ter se sočasno pomikali nazaj - vstran od vira vse do točke, kjer je posameznik povsem izgubil signal. Žal udeleženci testa niso imeli slušalk, kar bi sicer privedlo do natanjčnejše ocene dosega posamezne žolne (medsebojno zvočno motenje). Razlike bi bile malenkostne, zato smo to zanemarili.

Procentualno je demonstracija pokazala realno - pravo razmerje v njihovi gluhosti. Najbolj je bil verjetno presenečen Andrej s svojo Freeride žolno, sa je nehala sprejemati prva, že po nekaj metrih se je ustavil. Sledile so ji vse “digitalne” žolne. Najdlje so pričakovano prišle analogne (ki so sicer rekorderke) ter analogno/digitalne. M2 je tudi tokrat zmagala, takoj za njo pa so bile na poligonu stare dobre F1 Focus.

Na koncu, če povzamem ugotovitve: to kar izmerimo v laboratoriju drži kot pribito tudi v realnem terenu. Kako da ne, sicer bi bilo s fiziko nekaj hudo narobe!
In tisti star pregovor “ni vse zlato kar se sveti” se je tudi tokrat izkazal za nepremagljivega ...

Facebook, 17.02.2022 12.29
Mijo Kovačevič
Foto: Jure Brečko

Značke:
GL4 Facebook

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 4585

TEK

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.