TEK

TEK... opis

Rekordni časi na Ratitovec

Gorenjski glas, Šport - Maja Bertoncelj: Gorski tekači so se v teku na Ratitovec borili za mesta v reprezentanci za svetovno prvenstvo. Z novima rekordoma proge sta bila najboljša brat in sestra Kosovelj.

Železniki – Svetovno prvenstvo v gorskem teku bo 14. septembra v Crans Montani v Švici. Izbirna tekma za sestavo reprezentance, v kateri bo šest članov, štiri članice, štirje mladinci in tri mladinke, je bil nedeljski tek na Ratitovec, letošnja peta tekma Pokala Slovenije v gorskih tekih.

Člani so imeli start 12,1 km dolge proge v Železnikih. V rekordnem času 1:03:02 je bil prvi pri Krekovi koči na Ratitovcu Novogoričan Mitja Kosovelj. »Pred startom sem dejal, da bom zadovoljen, če bom tekel okrog rekorda. S Sebastjanom Zarnikom sva šla skupaj prva dva kilometra, nato sem tekel svoj tempo. Začetek je bil morda malce prehiter, vseeno pa mi je ostalo dovolj moči za izboljšanje rekorda. Nisem tekel na polno, so bile še rezerve,« je bil v cilju, 1666 m visoko, zadovoljen Mitja Kosovelj, o pričakovanjih na svetovnem prvenstvu pa pravi, da bo zadovoljen z uvrstitvijo med dvajseterico. Za Kosoveljem je v cilj pritekel Peter Lamovec, ki je po poškodbi, zaradi katere je izpustil celotno lansko in prvi del letošnje sezone, znova dosegel odlično uvrstitev. »Na polno sicer še ne morem trenirati. Z letošnjimi rezultati se ne obremenjujem. Vesel sem, da mi gre dobro; vidim, da bo vrnitev lahko uspešna. Tekel sem v okviru trenutnih sposobnosti,« je bil vesel tekač iz Žirov. Tretji je bil Simon Alič iz Vinharij.

Pri ženskah je zmagala Mateja Kosovelj in prav tako kot njen brat postavila nov rekord. Od Podlonka do vrha (7,1 km) je potrebovala 48 minut in 48 sekund. V Podlonku so startali tudi mladinci in za rekord proge je s časom 46:40 poskrbel Peter Oblak iz Dolenje Dobrave pri Gorenji vasi, ki je večji del tekel sam v ospredju. Na evropskem prvenstvu je bil deseti, na svetovnem pričakuje uvrstitev okrog 20. mesta. Mladinke so imele start na Prtovču. Na 3,8 km dolgi progi je bila najhitrejša Ajda Sitar (34:49). Organizatorji iz vrst AK Železniki so v 13. izvedbi teka kot novost pripravili tudi tek štafet. Startale so štiri.