Išči

VTG

V tujih gorah:  ustaljena oznaka za  (predvsem alpinistične, pa tudi  njim podobne) odprave v - bolj oddaljene tuje gore
Za nekaj let imamo pripravljene tudi letne preglede:; npr. vtg2017 | vtg2018 | vtg2019 

V tujih gorah

Objavljalci

Authors

Arhiv

Iz Sanabora proti osemtisočaku

Primorske novice, Sobota - Alenka Tratnik: Bogdan Ambrožič iz Sanabora pri Vipavi se v sredo odpravlja v osrednji del Himalaje, kjer bo s še tremi člani slovenske odprave poskušal osvojiti tehnično precej zahteven osemtisočak Shisha Pangma.

 SANABOR - Kaj žene 47-letnega Sanaborca iz vasice ob strugi hudournika Bela v višine, še sam ne ve natančno. Zidar Bogdan Ambrožič se z alpinizmom aktivno ukvarja že skoraj četrt stoletja. V Himalaji je osvojil šesttisočaka Mera Central in Iceland Peak, stal je na vrhu Aconcague, Denalija, Mount Kosciuszka, Kilimandžara, Elbrusa. Za seboj ima celo vrsto štiritisočakov v Alpah, enajstkrat je bil na Mont Blancu, več kot 200-krat na Triglavu in večtisočkrat na domačem – Kovku.

»Zame je alpinizem način življenja, ki mi je pisan na kožo. Hvala Bogu, da lahko človek v življenju najde tisto, kar mu je pisano n akožo. Samo tedaj si lahko srečen, ko živiš življenje, ki ustreza tebi, ne pa tistim, ki so okrog tebe,« so odločne in jasne besede Bogdana Ambrožiča, ki se odpravlja na 45-dnevno odpravo v osrčje Himalaje. Pred sredinim odhodom pa si bo utrgal čas še za srečanje s pari, ki so se poročili na Kredarici, in za praznovanje šagre v domači vasi.

V odpravi na 8027 metrov visoko Shisho Pangmo, 14. najvišji vrh na svetu, ki leži v Tibetu, bodo poleg Vipavca še Tržičanki Irena Mrak, vodja odprave, in Mojca Švajger ter Ljubljančan Tomaž Goslar. Cilj odprave je priti na glavni vrh, ki bolj kot po svoji višini slovi po tehnični zahtevnosti in neprijaznih razmerah, še posebej ob hudih vetrovih. Slovenski alpinisti so že stalina njem, alpinistke pa še ne. Bogdan Ambrožič pa bo, če mu uspe, za pokojnim Pavlom Podgornikom, drugi alpinist iz Vipavske doline, ki je stal na osemtisočaku.

Pot proti Tibetu se bo za odpravo začela v Katmanduju, v bazni tabor na ledeniški moreni pa naj bi, če bo vse po sreči, prispeli 25. septembra. Od tam jih do vrha čakata sneg in led. Vrh nameravajo osvojiti v klasičnem alpskem slogu, s štirimi višinskimi tabori. »Ocenjujemo, da bi v dobrih razmerah skupaj z aklimatizacijo potrebovali okrog 15 dni. Nagajati pa nam znajo močni vetrovi in nizke temperature,« napoveduje Ambrožič, ki ima za seboj sedem uspešnih odprav. Težkih razmer se ne boji, za popotnico pa nerad sliši opozorila, kot so Pazi nase! Bodi previden! »Raje vidim, da mi kdo reče, da bo molil zame,« še dodaja Sanaborec, ki po Shishi Pangmi že kuje nove cilje in načrte.

Alenka Tratnik

11.09.2010

 

1 komentarjev na članku "Iz Sanabora proti osemtisočaku"

Peter Podgornik,

Ob branju tega prispevka sem opazil napako, ki bi jo rad razjasnil. Moj pokojni brat - dvojček Pavel Podgornik ni stal na vrhu nobenega osemtisočaka. Leta 1981 sva bila člana osme jugoslovanske odprave v južno steno Lotseja. Pavel je skupaj z Andrejem Štremfljem in pokojnim Nejcem Zaplotnikom 14. maja 1981 v smeri proti vrhu dosegel višino 8250 metrov, kjer so zaradi objektivnih razmer morali obrniti.

Ob tej priliki čestitam Bogdanu za vse prehojene poti in mu želim srečno.

Peter

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 2243

VTG

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.