Išči

VTG

V tujih gorah:  ustaljena oznaka za  (predvsem alpinistične, pa tudi  njim podobne) odprave v - bolj oddaljene tuje gore
Za nekaj let imamo pripravljene tudi letne preglede:; npr. vtg2017 | vtg2018 | vtg2019 

V tujih gorah

Objavljalci

Authors

Arhiv

Kabinet čudes:

Delo, Izobraževanje - Jožica Šparovec: ... z domačo opremo prvič v Himalajo - Tako rekoč vsa oprema se je zelo dobro obnesla, tudi tista, ki jo je izdelala šivilja v domači kuhinji.


Slovenci zelo radi obiskujemo gore in tako rekoč vsak Slovenec nosi v sebi tiho željo, da bi vsaj enkrat v življenju stal na vrhu Triglava. Zato tudi ni nič čudnega, da imamo toliko aktivnih planincev, planinskih društev, alpinističnih odsekov in vrhunskih, tudi svetovno znanih alpinistov.

Leta 1960 so v takratni Jugoslaviji dozorele razmere, da se je tudi jugoslovanska alpinistična odprava podala na pot v Himalajo, da bi si tu nabrala novih izkušenj in se pridružila drugim narodom, ki so že desetletja osvajali in osvojili najvišje vrhove sveta.

Naša odprava je imela na voljo bistveno manjša sredstva, kot si si jih lahko privoščili najbolj priznani alpinistični narodi sveta, in zato je bilo pred odhodom vloženega ogromno truda, da so skrbno pripravili vso opremo in prehrano, ki sta poleg fizično sposobnega in izvežbanega moštva prvi pogoj za uspeh vsake ekspedicije.

Čeprav na uspeh odprave vpliva nešteto dejavnikov, tako predvidljivih kot nepredvidljivih, je dobra oprema gotovo eden od ključnih pogojev za uspešno spopadanje v večinoma težkih in tudi surovih razmerah v Himalaji.

»Skoro vsa opreme je bila izdelana doma, po naših načrtih in iz domačega materiala. Uvozili smo le tisto, kar pri nas ni bilo mogoče izdelati ali pa bi izdelava bila za izdelovalca preveč nerentabilna.«

Tako rekoč vsa oprema se je zelo dobro obnesla, tudi tista, ki jo je izdelala šivilja v domači kuhinji. »Domača oprema je tako prestala v Himalaji ognjeni krst in s ponosom lahko napišemo na vrsto naših kvalitetnih izdelkov simbol najvišje kakovosti Preizkušeno v Himalaji«.

V prispevku se bomo omejili na alpinistične hlače, ki jih je Muzeju novejše zgodovine Slovenije podarila Dušica Kunaver, nosil pa jih je njen pokojni mož Aleš Kunaver, član prve jugoslovanske odprave v Himalajo in pozneje vodja šestih jugoslovanskih odprav v Himalajo in Hindukuš.

Aleš je bil mož, ki je zelo zaslužen, da so jugoslovanski alpinisti iz himalajskih začetnikov v le 15 letih zrasli v najboljše alpinistično moštvo na svetu.

Na odpravi na Trisul v Indiji so jugoslovanski alpinisti uporabljali več vrst hlač: t.i. kombinirane hlače, vetrne hlače in puhaste hlače. V Muzeju hranimo Kunaverjeve kombinirane hlače, ki jih je iz domačega volnenega štruksa izdelala tovarna Kroj iz Ljubljane.

»Hlače so izdelane tako, da jih lahko uporabljamo kot pumparice ali pa nam segajo do čevljev. Krojene so tako, da so razmeroma zelo ohlapne. Zapenjajo se navzkrižem, tako da so hlače še vedno tople, čeprav jih razpnemo. Zadaj in na kolenih so hlače dvojne, na koncu hlačnic pa je 20 cm dolgi volneni rokavec. Blago je odlično, saj je skoraj nepremočljivo in se nanj ne prijema sneg, kroj pa je univerzalen.«

Hlače smo razstavili na razstavi, ki jo je Muzej novejše zgodovine Slovenije pripravil ob 30-letnici tragične smrti Aleša Kunaverja (4.11.2014 - 12.1.2015) - linki na razstavo, opazimo pa jih lahko tudi na nekaj posnetkih iz fotografske zbirke Aleša Kunaverja z okrog 5.800 barvnimi diapozitivi, ki jih je Muzeju podarila družina Kunaver.

Aleš Kunaver pa je zapisal: »... Nikdar tudi ne bi zmogli vrhunskih dosežkov, če ne bi imeli za seboj industrije z izdelki vrhunske kakovosti. Za vse naše odprave od leta 1960 dalje je vsa oprema domača, dopolnjujejo jo morda le posamezni uvoženi predmeti, na primer kisikove maske.«

Jožica Šparovec, višja kustosinja v Muzeju novejše zgodovine Slovenije

  31.07.2015 08:00


Kabinet čudes na Delo.si

Kot odgovorna medijska hiša, ki svoje družbene vloge ne vidi zgolj v informiranju javnosti, ampak veliko pozornosti namenja tudi izobraževanju, smo v sodelovanju z ducatom kulturno-izobraževalnih institucij za vas pripravili rubriko Kabinet čudes.

Dvakrat na teden (ob torkih in petkih) vas bomo skozi poučne zgodbe popeljali v čudežni svet znanja.

V projektu so nam svoje znanje posodili Hiša eksperimentov, Slovenski etnografski muzej, Botanični vrt Univerze v Ljubljani, Muzej novejše zgodovine Slovenije, Kulturno središče evropskih vesoljskih tehnologij, Živalski vrt Ljubljana, Park vojaške zgodovine, Mestni muzej Ljubljana, Muzej narodne osvoboditve Maribor, Tehniški muzej Slovenije, Moderna galerija in kobariški Muzej prve svetovne vojne.

Po dosjeju Kabineta čudes lahko brskate TUKAJ. Želimo vam obilo bralnih užitkov pri odkrivanju novega.



Alpinistične hlače , ki jih je nosil Aleš Kunaver med prvo jugoslovansko himalajsko odpravo na Trisul, Indija, leta 1960, na razstavi v Muzeju novejše zgodovine Slovenije. Foto: Jožica Šparovec/Muzej novejše zgodovine Slovenije

 

 

 

 
 


Foto: Sašo Kovačič/Muzej novejše zgodovine Slovenije

Poročilo o opremi himalajske ekspedicije (PDF, 6,7 MB)
Skeniran članek Aleš Kunaver - Ante Mahkota: PV 1961

 

Kategorije:
Novosti VTG SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 2246

VTG

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.