Išči

bohinjsko

BOHINJSKO... opis

Objavljalci

Authors

Arhiv

Janez Žitnik

Janez Pikon: Nagrajenec in prejemnik plakete za doživljenjsko delo na področju javnega življenja, gospodarstva, šport (Nogometni klub Bohinj) v Bohinju.

Janez Žitnik

Janez Žitnik je vsekakor najbolj zaslužen, da je v Bohinju zaživel in je še vedno dejaven v GNL, Nogometni klub Bohinj iz Bohinjske Bistrice. Vsa desetletja se je skrbno in zavzeto zavzemal, da se je bohinjski nogomet obdržal v aktivnem delovanju. Nogometni klub Bohinj je bil uradno ustanovljen v letu 1955, ko je tudi pričel z uradnim nastopanjem v članski ligi Medobčinske nogometne zveze Gorenjske Kranj, ki se je takrat še imenovala Gorenjska nogometna podzveza. Klub je sicer deloval že pred tem letom, igrali so predvsem prijateljske tekme s sosednjimi kraji, nekaj tekem so odigrali tudi s klubi s Primorske.

Uradna ustanovitev kluba in pričetek igranja v Gorenjski ligi je pomenil nov začetek igranja na igrišču, kjer je ta še danes, to je v Danici, vendar je potrebno pripomniti, da so takratno še vedno premajhno nogometno igrišče povečali v letu 1959.

Pred tem so kar nekaj prijateljskih tekem odigrali na Rebru ob vojaškem pokopališču 1. svetovne vojne »Za britofom« in »Pr' treh hruškah,« ter na travniku »Za Kogovškom.« Ko so uspeli pridobiti igrišče v Danici, ga je bilo potrebno zgraditi v skladu s pravili Medobčinske nogometne zveze Gorenjska. Za to je bilo potrebno kar nekaj prostovoljnega dela. Problemi so bili tudi s tem, kako kupiti drese, pa nogometne čevlje in žoge. Kljub temu jim je nekako uspelo, včasih pa ni šlo drugače kakor »po partijski liniji.« Danes si ne predstavljamo, kakšno voljo do igranja nogometa si moral imeti v tistih časih zato, da so dobili te osnovne pripomočke. Nogometne žoge so morali večkrat tudi »flikati,« kajti bile so drage in še dobiti jih je bilo težko. V začetku so trenirali dvakrat na teden, kasneje pa so pričeli z resnimi treningi trikrat na teden in pridobili tudi licenciranega trenerja. Pred tem je bil trener kar kapetan moštva.

Od leta 1958 do 1970 je Nogometni klub Bohinj s članskim moštvom tekmoval v občinski nogometni ligi Radovljica. Ponovno je klub pričel igrati v enotni Gorenjski ligi leta 1971. Takrat se je liga sicer še imenovala Medobčinska nogometna liga Gorenjske (Radovljica, Jesenice, Tržič, Škofja Loka). Tedaj se je vodstvo Nogometnega kluba Bohinj pričelo zavedati, kako pomembno je delo z mladimi, saj jih je potrebno ves čas vzgajati v športnem duhu, pa tudi dolgoročno delovanje društva temelji predvsem na mladih. Tako so pričeli z igranjem v Gorenjski ligi tudi s pionirsko selekcijo. Nekaj let kasneje smo uspeli sestaviti tudi mladinsko ekipo in prav tako pričeli s tekmovanjem v Gorenjski ligi. Kar nekaj takratnih pionirjev in mladincev je čare nogometne igre vzljubilo v taki meri, da še danes vsako sredo zganjajo žogobrc na umetnem igrišču v Danici ali v telovadnici v osnovni šoli in to kljub temu, da so stari že 60 ali več let.

Dobro in kvalitetno delo je prineslo v letu 1981 tudi rezultate, Nogometni klub Bohinj je postal prvak Medobčinske lige Gorenjske. Od takrat klub ves čas, razen manjših prekinitev v letih 1990 do 1993, igra v enotni ligi Medobčinske nogometne zveze Gorenjske, leta 2004 pa smo s članskim moštvom ponovno postali Gorenjski nogometni prvak. Po tem letu smo večkrat postali prvak Gorenjske še v kadetski in mladinski selekciji v sodelovanju z NK Bled.

Že v šestdesetih letih prejšnjega stoletja smo uspeli postaviti garderobe, kasneje v devetdesetih ter na začetku tega tisočletja pa tudi tribune. Ves čas nas je v svojih prizadevanjih podpiralo lokalno gospodarstvo, predvsem LIP Tomaž Godec, po ustanovitvi Občine Bohinj tudi ta. Tako smo v sodelovanju z Občino Bohinj in NZS v začetku tisočletja uspeli postaviti tudi umetno igrišče za mali nogomet.

Danes Nogometni klub Bohinj nastopa v selekcijah do U-15 v Gorenjski ligi, pri tem tudi intenzivno sodeluje s sosednjim Nogometnim klubom Bled. V selekcijah U-17 in U-19 sodeluje z NK Bled in NK Jesenice ter nastopa v drugi slovenski ligi. V članski konkurenci pa Nogometni klub Bohinj samostojno nastopa v Gorenjski ligi.

V klubu je več kot 140 članov, ki aktivno igrajo nogomet, od tega jih je okrog 100, ki igrajo nogomet v okviru panožne zveze, ostali pa se z igranjem ukvarjajo rekreativno. Pri treningih je danes v Nogometnem klubu Bohinj predvsem poudarek na mladih, še posebej osnovnošolcih, ki pričenjajo z igranjem že ob vstopu v šolo. Poizkušamo jih vzgajati v športnem duhu, tako da jim bo šport in gibanje postal način življenja ne glede na starost. Seveda pa je pri tem poudarek na najpomembnejši postranski stvari na planetu, to je nogometu.

To je resnično na kratko opisana zgodovina našega kluba, če pa želite izvedeti še kaj več, Vas vabimo, da se udeležite naše 60-letnice kluba, ki jo bomo skupaj proslavili 27. junija 2015 na Bohinjski Bistrici.

Pogovor o začetkih nogometa v Bohinju, Janez Arh in Štefan Pangeršič.

Intervju: Štefan Pangeršič https://mail.google.com/mail/u/0/h/10pnbo94llbcb/…

Intervju: Janez Arh - Plajarjov Janez https://mail.google.com/mail/u/0/h/10pnbo94llbcb/…

Vir: Nogometni klub Bohinj iz Bohinjske Bistrice


Janez Pikon

Moja gorska pot skozi čas ...Moj arhiv: Janez Pikon

Video: Janez Žitnik

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 1889

BOHINJSKO

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.