Išči

bohinjsko

BOHINJSKO... opis

Objavljalci

Authors

Arhiv

Pod Triglavom se začne

Večer, Večerova poletna potepanja - Božo Zorko: Za planinci in pohodniki Bohinj odkrivajo tudi ljubitelji vodnih športov.

Bohinj je od nekdaj priljubljen izletniški kraj in pravi raj za pohodnike in planince. Sprehod okoli jezera pa izlet v dolino Vogar, z gondolo na Vogel in obvezen obisk slapa Savica so železni program, ki predvsem ob koncih tedna v Bohinj privabi številne obiskovalce. V zadnjih letih bi k temu lahko dodali še vožnjo z ladjico od Ribčevega Laza do Ukanca.

Bolj planinsko razpoloženi se radi odpravijo preko Komarče do planinske koče pri sedmerih jezerih ali na Komno pa na Pokljuko. Izbira planinskih in pohodniških poti ter poti za kolesarje je res velika. Na njihovem področju je namreč kar 300 kilometrov označenih planinskih poti. 22 je označenih pohodniških poti, ki jih je okoli 70 kilometrov, ljubitelji kolesarjenja pa so se razveselili nove kolesarske steze na levem bregu Save, ki vodi od mostu v Bohinjski Bistrici do Srednje vasi. Dolga je enajst kilometrov, pot s kolesom (ali peš) pa lahko nadaljujete po desnem bregu jezera od Ribčevega Laza do Ukanca in na poti boste kakšen avto srečali le na mostu pri cerkvici sv. Janeza.

Tudi prireditev ne manjka. Za ljubitelje narave vsak konec maja organizirajo Festival alpskega cvetja, konec septembra bodo pripravili že 4. dneve pohodništva, v turistični sezoni pa je skoraj vsak dan kakšen manjši dogodek. Priporočljivo je obiskati tudi sirarsko pot in poskusiti pravi bohinjski sir ali pa se v soboto ustaviti na ekološki tržnici.

Po vodi

Doslej malo manj znana pa je bila ponudba, povezana z čolnarjenjem po jezeru in Savi Bohinjki. Dolga leta so si obiskovalci lahko izposodili samo kakšen čoln na Ribčevem Lazu, pa še edina čolnarna je nekoč imela dokaj nenavaden urnik izposoje. Zdaj si lahko izposodite skoraj vse, kar potrebujete za potepanje po vodi. Kanuji, kajaki, malo večji družinski čolni in manjše jadrnice so primerni za plovbo po jezeru. Željni dogodivščin pa se radi podajo po Savi Bohinjki. Tri agencije (dve na Ribčevem Lazu in ena v Bohinjski Bistrici) izposojajo čolne in organizirajo spuste za skupine. Na Savo se lahko podate z minirafti za tri osebe, s klasičnimi kajaki ali pa z bolj turistično različico kajaka, ki je odprt in primernejši za začetnike. Seveda vas v agencijah opremijo tudi z neoprensko obleko, varnostnim jopičem in čelado.

Na pot po Savi Bohinjki se krene od jezera na Ribčevem Lazu. Prvi del poteka po kanjonu, ki ob primerni višini vode ponuja dovolj adrenalina za začetnike. Dobro uro traja vožnja do prve izstopne točke pri Brojskem mostu, kjer lahko počakate organizatorja, da pride po vas. Drugi del je že bolj umirjen, izstopna točka pa je pri železniškem mostu na Bitnjah. Tudi za ta del boste potrebovali nekaj več kot uro.

"Za zdaj smo uspeli urediti vsaj ti dve izstopni točki. Obiskovalcev, ki se spuščajo po reki, je namreč vedno več in ob lepih koncih tedna je vse skupaj bilo že na meji anarhije. Vedeti morate, da ko je vode bolj malo, na reki najdete tudi nadobudne turiste, ki se na pot podajo kar z navadnimi blazinami," je pojasnila Milena Kosnik, ki na občini vodi projekt t. i. počasnega turizma.

Še bolj mirna, če že ne kar lena, je Sava Bohinjka naprej proti elektrarni, ki je na meji med blejsko in bohinjsko občino. Za izkušenejše pa se pravi rafting ali vožnja s kajaki začne šele tukaj in se konča pri Radovljici, ko se obe Savi združita. "Če nimate dovolj znanja in izkušenj, se na ta del poti podajte le z vodnikom," svetuje Rok Jensterle, ki nas je popeljal po gornjem toku, in dodaja: "Ker pa je na Savi Bohinjki vedno dovolj ribičev, je dobro, da jih na svoj prihod opozorite s piskom ali žvižgom. Drugače se vam lahko zgodi, da se boste na trnek ujeli vi in ne riba."

Vedno več je tudi tistih, ki se navdušujejo nad soteskanjem in hidrospidom. Tudi za te je Bohinj postal prava meka.

Ribištvo

Dolga leta jezero in reko cenijo ribiči. Za ljubitelje športnega ribolova so na voljo jezero, Sava Bohinjka in Mostnica. Da je ribištvo priljubljen šport med domačini in obiskovalci, lahko vidite že s ceste, še bolj pa, če se s čolnom podate po reki. Največ jih seveda muhari, in ko sem s čolna opazoval elegantne lepotice v kristalno čisti vodi, me je zamikalo, da bi tudi sam poskusil z ribolovom. A kaj, ko so vsi ribiči, ki sem jih povprašal, ali kaj prijemajo, samo skomignili z rameni. In če njim niso, bi jaz gotovo učil muhe samo plavati.

Če že prijemajo ne, pa bodo konec septembra na svoj račun prišli tudi ribiči, saj bodo ob dnevih pohodništva za ribiče pripravili tudi poseben festival ribištva s tekmovanjem v vezanju muh (ribiških, seveda).

Turistični razvoj Bohinja gre očitno v pravo smer. Ob vseh zapletih z Voglom, lastništvom hotelov, manjšimi spori s kmeti, ki imajo zemljo ob jezeru in reki, in podobnimi težavami se stvari postopoma vendarle urejajo. Vedno bolj se zavedajo, da jim je mati narava podarila zaklad, ki ga morajo skrbno ohranjati, ker je to največ, kar imajo. Ali kot mi je rekla Nizozemka, ki dopust z družino preživlja v kampu Danica: "Uživamo. Otroci so navdušeni. Ohranite to, kar imate. Letos smo prišli prvič in še pridemo. Nikar ne posnemajte turizma, kot je na primer v Španiji. Vi imate mnogo več."

Kratka, a sladka

Sava Bohinjka svojo pot začne v Triglavskem pogorju, v dolini sedmerih jezer. Kot slap Savica se spusti s Komarče proti Bohinjskemu jezeru. Pri cerkvici sv. Janeza se iz jezera izliva kot Jezernica, in ko se po dobrih sto metrih združi z Mostnico, dobi ime Sava Bohinjka. Ko se pri Radovljici združi s Savo Dolinko, postane le še Sava na 940 kilometrov dolgi poti do Beograda.

Kje prespati

Izbira hotelov, penzionov, apartmajev in zasebnih sob je velika. Imajo dva hostla pa tudi dve kmetiji se ukvarjata s turizmom. V najem ponujajo še 14 počitniških hiš. Skupaj imajo 6300 postelj. Za prijatelje kampiranja sta na voljo kamp Zlatorog, ki leži ob jezeru na Ukancu, in kamp Danica, ki je ob reki v Bohinjski Bistrici, v obeh pa je prostora za približno 1100 obiskovalcev. Kamp Danica je odprt celo leto. Če se boste odločili za počitnice v Bohinju, je vsekakor koristno preveriti posebne ponudbe paketov, ki vsebujejo nastanitev in različne programe za aktivno preživljanje dopusta.

Kartica Gost Bohinja

Klemen Langus, direktor Turizma Bohinj, priporoča: "Vsi, ki bodo vsaj dvakrat prespali v Bohinju, lahko kupijo kartico Gost Bohinja. Stane deset evrov, z njo pa bo parkiranje brezplačno, omogoča pa tudi popuste pri najemu navadnih in električnih koles, popuste pri prevozih z avtobusi, turistično ladjico in podobno. Tudi na ta način želimo spodbuditi, da bi čim več ljudi prihajalo v Bohinj na dopust in ne samo na obiske med vikendi." Mi pa dodajamo, da jo je koristno kupiti že zaradi parkiranja. Brezplačnih parkirnih mest namreč skorajda ni, označena pa so zelo draga.

Božo Zorko

Brzice Save Bohinjke ponujajo manj adrenalina.
 
Brzice Save Bohinjke ponujajo manj adrenalina.
 
Na poti boste srečevali ribiče.
 
Na poti boste srečevali ribiče.

Za varnost je dobro poskrbljeno.
 
Za varnost je dobro poskrbljeno. (Vse foto: Marko Vanovšek)

 

Vecer.si 03.08.2011

 Milena Kosnik

Milena Kosnik

Rok Jensterle

Rok Jensterle

Klemen Langus

Klemen Lagus (Vse foto: Marko Vanovšek)

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 1890

BOHINJSKO

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.