Išči

kamniško

KAMNIŠKO... opis

Objavljalci

Authors

Arhiv

Nesreče v gorah

Kamničan.si: ... včerajšnjemu večernemu reševanju je znova botrovala neizkušenost
Fantje in dekleta, pamet v roke ...

Kamnik (1. 9. 2013) – Včeraj ob 19.30 sta se na Skuti v občini Kamnik planinca zaplezala v steni. Rešili so ju reševalci GRS Kamnik in dežurne ekipe GRS z Brnika s helikopterjem SV. V letošnjem letu smo tako priča kar nekaterim tovrstnim reševalnim intervencijam, kjer je botrovala predvsem neizkušenost navez, ki po neformalnih pravilih alpinističnih odsekov sploh ne bi smeli plezati skupaj.

Gre za naveze mlajših alpinističnih pripravnikov ali pa v še slabši kombinaciji, tečajnik – mlajši pripravnik. Na srečo so se vse končale srečno, so pa v veliko nevarnost spravile predvsem reševalce, vključno s helikoptersko enoto.

Najpogostejše napake, ki so jih storili:
- Izbrali so si cilje katerim so nedorasli (predolga smer, previsoka kompleksna ocena, zahtevna orientacija …).
- V smer so vstopili prepozno (ob 9. uri ali pa še kasneje).
- “Smrtna” kombinacija za plezanje (tečajnik – mlajši/starejši pripravnik) – praktično brez ali pa z zelo malo izkušenj. Tukaj še enkrat poudarjamo, da je za resne plezalne cilje potrebna zadostna mera izkušenosti in kilometrine, ki si jo lahko pridobijo s pomočjo alpinistov in alpinističnih inštruktorjev.
- Na turo so se podali brez obvezne opreme, ki bi morala biti v vsakem nahrbtniku ne glede na turo: čelna svetilka, bivak vreča, alu-folija, železna rezerva, kapa, rokavice …

O tem smo že večkrat pisali. Prav tako GRZS in PZS redno objavljata preventivne članke na to temo, ki očitno še ne dosežejo vseh ciljnih skupin ali pa naletijo zgolj na gluha ušesa in ignoranco.

Opažamo tudi, da so vse naveze prepozno poklicale na pomoč. Takrat, ko praktično ni bilo več rešitve. Tudi včerajšnja intervencija je bila uspešna zgolj zaradi dobre dežurne helikopterske ekipe, ki je poletela kljub bližajoči se noči. Nasprotno bi se zaključila klasično, ki bi trajala vse do jutra in po nepotrebnem k nevarnosti izpostavila večje število reševalcev.

Reševalci ponovno opozarjamo, da obstaja možnost, da se poleg vseh subjektivnih napak, ki so jih storile naveze, lahko zgodi, da se znajdejo še v območju, ki ni pokrito s telefonskim signalom.

V takšnem primeru bi bila situacija popolnoma drugačna – pri včerajšnjem, bi se lahko končala s tragičnimi posledicami (plezalca sta bila brez osnovne opreme za bivak, temperature ponoči pa so okrog 3 st. C in če dodamo še veliko vlažnost in neizkušenost, ki v večini primerov pripelje do tega, da se človek “uda v usodo” …).

Besedilo: Franc Miš, Jernej Lanišek in Matjaž Šerkezi

01.09.2013

GRZS

GRS Kamnik


Hribi.net: Nesreče v planinah
ljubitelj gora
1.9.2013 Bogi reševalci mrk pogled

http://www.grs-kamnik.si/novice.php?pid=572
BorisM
1.9.2013 Očitno je moderno, vzet sabo samo mobitel.mrk pogled
ljubitelj gora
1.9.2013 Tole, kot vem ne bo brezplačno, zaradi malomarnosti.
ljubitelj gora
1.9.2013 Odg. s spleta:
Kadar rešujejo gornika, pri katerem je potrebna nujna medicinska pomoč oz. je bila ugotovljena medicinska indikacija, stroške prevoza krije ZZZS, ko pa gre za helikoptersko reševanje nepoškodovanega oziroma je ta zašel v nevarnost zaradi hude malomarnosti, je ta dolžan sam kriti stroške reševanja. V takih primerih lahko pride do dolgotrajnih sodnih postopkov in do neplačila stroškov, saj jasne definicije o tem, kaj je huda malomarnost in kdaj je kdo sem dolžan kriti stroške, ni.
jax
1.9.2013 Če sem čisto iskren, jaz ne vem kake malomarnosti tukaj niti ne vidim. Fanta sta se pač zaplezala, kot se je to zgodilo že mnogokrat prej. Gotovo je bilo vmes tudi nekaj precenjevanja sposobnosti, čeprav - v alpinističnih krogih južni raz skute dejansko velja za eno tako lepo začetniško smer. Zdaj - ali je to že dovolj, da stvar opredelimo kot hudo malomarnost, je vprašanje, jaz pa se nagibam k odgovoru, da temu še ni tako. Alkohola (vsaj upam) ni bilo v igri, opremo sta v glavnem imela (pa ne govorim o čelki ali pa foliji, pač pa o ključnih varnostnih elementih - pasu, plezalkah ipd.), pravila gibanja naveze sta (vsaj sklepam) upoštevala.
Ne trdim, da sta delala vse prav. Nasprotno, to jima bo gotovo velika šola za naprej, pa naj bosta morala stvar plačat ali ne. Ampak trdit, da je šlo pri vsem skupaj za ne vem kakšno malomarnost ali izzivanje usode, je pa po moje le pretirano. In nisem prepričan, da bi z zaračunavanjem takšnih reševanj (vsaj dokler velja zdajšnja ureditev GRZS) dali dober signal hribolazniški javnosti.
Becar
1.9.2013 Se strinjam z @jax in dodajam, da bi razni davkojemalci najraje že vsaki nesreči pripisali malomarnost. Podobno se v tej državi dogaja tudi na drugih področjih povezanih z zdravstvom, recimo pri dodatkih za obnemogle, ko človek v plenicah, ki ne more več s postelje po novem ni več nepokreten. Če z enim prstom še malo miga je še delno pokreten in dobi temu ustrezen tudi dodatek. Zato, da lahko potem eni grejo na Honolulu ga srat.
mirank
1.9.2013 Mislim da ima identično izkušnjo tudi Bojan A izpred par let. Če ne delajo razlik potem bo koštalo cca 2500eur...
Keko
1.9.2013 Če sem prav razumel, sta v tem primeru plezala skupaj dva alpinistično smer, ki po alpinističnih kriterijih sploh ne bi smela plezati skupaj v navezi(dva mlajša pripravnika). Mlajši pripravnik lahko pleza le z alpinistom ali starejšim pripravnikom. Sigurno je tu govora vsaj o neizkušenosti in zavestni kršitvi pravil, tako da...
jax
1.9.2013 Mlajši pripravnik je že opravil izpit alpinistične šole in je kot tak že usposobljen za samostojno gibanje v steni. Vse nadaljnje omejitve so zgolj stvar internih pravil posameznih odsekov in nimajo neke splošne veljavnosti.
Daaam
1.9.2013 Nemogoče je začrtat kje je meja, kdaj si dovolj izkušenj in kdaj nastopi hujša malomarnost..kaj pa če je samo malomarnost, splet okoliščin itd itd.... Lahko jih samo zagovarjamo ali pa pribijemo na križ..
ljubitelj gora
1.9.2013 Malo nenavadno se mi zdi, da bi bilo tako reševanje brezplačno, v takem primeru bi začel vsi množično plezat neke smeri in, ko se bi ustavlo bi klical GRS za brezplačni polet nazaj v dolino. Konc koncev je tu najpomembneje, da so ju reševalci rešili, da je potekalo reševanje brez posebnosti in da so vsi na varnem.

Becar
2.9.2013 Enkrat se bo zgodila nesreča, ko zaradi tega silnega kompliciranja kdo bo moral plačat in kdo ne, nekdo sploh ne bo upal poklicat reševalcev in bo rinil naprej. Me zanima tudi to, če bi kot neodgovornega označili katerega svojega znanca, če bi se zaplezal nekje. Da ne bomo še tu prišli do ˝vez˝.
primoza
2.9.2013 Taka nesreča se je že zgodila.
JusAvgustin
2.9.2013 več njih... nasmeh
jedriličar
2.9.2013 Kod nas u HR za sada se pokrivaju svi troškovi spašavanja, premda je iz godine u godinu sve više zahtjeva (prijedloga) da se počnu naplačivati spašavanja neogdovornih (malomarnih) prije svega turista koje GSS uporno skida sa Biokova, Mosora itd ... u japankama, kroksicama i slično. Naravno, onda se tu mora definirati neka granica, šta je to neodgovornost i nepripremljenost,a šta nesreča i slično, što je naravno vrlo teško povući granicu. I onda će neminovno doći do toga, što je Becar napisao, da će se dogoditi nesreća jer netko nije htio zvati GSS iz straha da mu se ne naplete troškovi spašavanja. Moje mišljenje je, odnosno pristalica sam toga da je bolje spašavati besplatno sve,pa čak i one koji to svojim postupcima na zaslužuju (bezobrazno-bahato nemarni i slično) nego da zbog eventualnih troškova spašavanja netko ne pogine strahujući pozvati GSS. Ali to je samo moje skromno mišljenje ...

 

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 1069

KAMNIŠKO

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.