Išči

koroško

KOROŠKO... opis

Objavljalci

Authors

Arhiv

Brioni

Janez Pikon: Skupina otokov v istrskem področju so skupaj z bližjim morjem, ter pod morjem, tudi zaradi svoje izjemne vrednosti razglašeni v Nacionalni park.

Brioni

Člani Društva upokojencev Bohinjska Bistrica obiščemo v četrtek, 27. septembra 2007 otok Veliki Brion na Hrvaškem in Nacionalni park Brioni. Obsegajo 14 otokov med katerimi je največji Veliki Brion, kjer razen prekrasne narave so na otočju tudi stopinje dinozavrov. Razglašeni so za nacionalni park. Brionsko otočje se nahaja na južnem delu zahodne obale Istre z otoki in otočki, ki tvorijo najbolj razvejano in največjo skupino otokov na istrskem področju. Največji je Veliki Brijun, njegove in ostale obale otokov so v glavnem nizke in kamnite ter lahko dostopne.

Geološki in geomorfološki Brioni so nadaljevanje zahodne Istre, zato nas ne preseneča dejstvo, da so do pred desetimi tisoči let bili sestavni del istrskega kopna. Na Brionih so številni ostanki dinozavrov, ki so tukaj živel pred približno 160 milijoni let. Ostanki se lahko vidijo na štirih lokacijah na Velikem Brijunu. Brionski dinozavri so iz obdobja krede, ki je zadnje obdobje pred njihovim izumiranjem.

Več kot 200 odtisov občudujočih plazilcev je mogoče videti v krednem parku. Ostanki so odkriti že leta 1925, podrobnejše raziskave pa so izvedene v devetdesetih letih prejšnjega stoletja, ko se je odkrilo, da odtisi pripadajo dvonožnim mesojedim Theropodim in agresivnim in hitrim mesojedcem iz skupine Coelurosaria.

Živalski svet na otokih je obogaten s številnimi prinesenimi vrstami in je ob avtohtonih živalih, kot so zajci in razne vrste ptic, mogoče videti tudi eksotične in manj eksotične živali, ki so se izvrstno aklimatizirale, kot so jelen lopatar, lama, zebri in slon. Mediteranska klima, veliko sonca in vročina ter veliko vlage v zraku omogoča bujno vegetacijo avtohtonih rastlin kot so črnika, planika in mirta, ki jih dopolnjujejo razne vrste borov, sekvoj, evkaliptusa in smreke, ki niso karakteristične za Brionsko otočje. Med brionsko floro je najbolj znana staro drevo olive, ki je eno od najstarejših na Mediteranu. Drevo je staro 1600 let in še vedno rodi plode iz katerih se pridobiva olivno olje.

Vir: Nacionalni park Brioni


Janez Pikon

Moja gorska pot skozi čas ...Moj arhiv: Janez Pikon

Video: Brioni

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 1205

KOROŠKO

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.