Išči

koroško

KOROŠKO... opis

Objavljalci

Authors

Arhiv

Kope na pomoč kličejo občine, te pa državo

Večer, Koroška - Jasmina Detela: Koroške občine iščejo načine, kako bi lahko pomagale družbi GTC Kope, ki jih je zaprosila za finančno pomoč

Omenjajo tudi prisilno poravnavo, ki še ni bila vložena.

Prihodnost največjega koroškega smučišča Kope je vse bolj negotova. Družba Gorskoturistični center (GTC) Kope, ki je lastnik žičniških naprav na najmanj trideset let starem smučišču, je lansko leto zaključila s skoraj 630 tisoč evri izgube, bremenijo jo tudi finančne obveznosti iz preteklosti v višini 10,5 milijona evrov, večino teh so prenesli na Družbo za upravljanje terjatev bank. Za obratovanje v prihodnji smučarski sezoni potrebujejo finančno injekcijo v višini okoli 400 tisoč evrov, ki jih lastniki v teh negotovih razmerah ne morejo zagotoviti. Zato so za pomoč zaprosili tudi koroške občine, ki mejijo na Kope.

"Njihove koncesije, naše denarnice"
GTC Kope bi od vsake koroške občine, ki mejijo na Kope, želel po 50 tisoč evrov. Koroški župani poudarjajo, da se zavedajo pomembnosti smučišča, ki je eden glavnih stebrov turizma v regiji, in da je treba najti model, kako lahko občine vstopijo v njihovo lastniško strukturo. Kot eno od možnosti omenjajo dokapitalizacijo družbe, čeprav vsi reševanju zasebne družbe z občinskimi sredstvi niso naklonjeni. Po mnenju radeljskega župana Alana Bukovnika bi se morala vključiti država, ki jim je tudi podelila koncesijo za žičnice: "Država je v preteklosti naredila napako, ko je zasebnim podjetjem podelila koncesije za javno infrastrukturo. Zdaj pa njihovi lastniki trkajo na občinska vrata, da bi jim pomagali reševati njihove težave. Radeljska občina v nobenem razvojnem programu nima zapisano, da želi postati lastnica smučarskega centra. Tisti, ki jim je podelil koncesijo, naj prevzame odgovornost in se zdaj ukvarja z njihovimi izgubami. Žičniška infrastruktura nikoli ni bila dobičkonosna dejavnost, to je javno znano. Država lahko napako iz preteklosti popravi na način, da vstopi v njihovo lastniško strukturo in bo omenjena infrastruktura spet javna. To je tudi edini način, da dolgoročno preživijo," razmišlja Bukovnik in spomni, da tudi sosednje države to dejavnost podpirajo in intenzivno pomagajo pri novih naložbah.

Čas: Čakamo na program finančnega prestrukturiranja
Da je treba rešitev najti čim prej, poudarja slovenjgraški župan Andrej Čas. "Občine, pozvane k dokapitalizaciji družbe GTC Kope, se bomo skupaj odločile za njeno morebitno reševanje. Ocenjujemo, da bi stečaj ali podaljševanje stanja ogrozilo letošnjo sezono in več delovnih mest. V tem trenutku ni konkretnih predlogov. Čakamo, da nam predstavijo program finančnega prestrukturiranja podjetja v okviru prisilne poravnave. Sestanek je predviden v kratkem," sporoča Čas. Informacijo, ali je bil na sodišču v Slovenj Gradcu morda vložen predlog za uvedbo postopka prisilne poravnave, so na sodišču sicer zanikali.
Župan občine Ribnica na Pohorju Srečko Geč meni, da zgolj finančna pomoč občin ne bo dovolj. "Naš denar bi omogočil zagon naprav v prihajajoči sezoni. Če bo tudi ta slaba, bi ga dobesedno vrgli proč. Država se bo morala odločiti, ali potrebuje ta turizem, in njegovo financiranje sistemsko urediti. Koroške občine nismo dovolj bogate, da bi lahko dolgoročno reševale Kope," je jasen župan ribniške občine, kjer že dlje časa načrtujejo gradnjo krožne kabinske žičnice na Ribniškem Pohorju. Na sklep ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo o dodelitvi sredstev čakajo že od lanskega poletja. "Država nas je spodbujala h gradnji, zdaj nam ne podeli koncesije oziroma odobri denarja. Tri ministre sem prepričal, da jo potrebujemo, bom pa še četrtega," je kritičen Geč.

Golob: Letos 50 tisoč evrov, prihodnje leto 70 tisoč?
Tudi vuzeniškega župana Franja Goloba skrbi, da bo prošenj za finančno pomoč še več: "Letos 50 tisoč evrov, drugo leto morebiti 70 tisoč evrov ... Vsi se moramo zavedati, da je to smučišče za koroški turizem strateškega pomena. Zato smo tudi pripravljeni pomagati. A ne moremo privoliti, da bi se težave reševale zgolj z občinsko pomočjo. Treba bo zagotoviti še kak drug vir financiranja," meni Golob, ki pred sprejemom kakršnekoli odločitve od vodstva podjetja GTC Kope pričakuje podrobnejše informacije o poslovanju in predstavitev konkretnih načrtov za prihodnost, da se zgodba ne ponovi. Da je treba najti model, na kak način bodo podjetje v prihodnje upravljali, meni tudi mislinjski župan Franc Šilak. "Če bomo čakali na državno pomoč, se bojim, da se bo zgodil najslabši scenarij. Zavedamo se, da bomo morali sodelovati pri reševanju tega problema, ta čas iščemo možnosti, na kak način."

Jasmina Detela


Jesenšek: »Vse opcije so odprte!«

Ali razmišljajo o vložitvi predloga za prisilno poravnavo družbe, smo se včeraj pozanimali tudi pri njenem direktorju Srečku Jesenšku, ki pa se na naše klice ni odzival. V SMS-sporočilu je zapisal, da je do konca tedna v tujini in da od zadnjega razgovora v prejšnjem tednu, ko smo objavili informacijo, da je družba GTC Kope v izgubah in dolgovih, ni nič novega. "Vse opcije so odprte," je še zapisal Jesenšek.
 

Vecer.si 21.05.2014


Največje koroško smučišče Kope v rdečih
številkah, župani pa zaskrbljeni (Aleš Mišič)

 

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 1205

KOROŠKO

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.