Išči

posoško

POSOŠKO... opis

Objavljalci

Authors

Arhiv

Ameriški veleposlanik

Žarko Rovšček: ... Brent Robert Hartley se je udeležil delovne akcije PD Tolmin, katerega član je, na planini Razor

Gospod Hartley, od lanskega leta član PD Tolmin, uglajeni 60-letni diplomat, po rodu iz države Oregon, ki se v svojem goratem delu ponaša s številnimi vršaci nad 3000 m, se že od začetka svojega bivanja v Sloveniji zanima za različne oblike prostovoljstva. Planinska zveza s svojimi društvi in posameznimi odseki znotraj njih je gotovo lep in značilen primer.
Ko mu je slučajno prišla v roke zadnja 21. številka glasila Krpelj, v katerem je delo v PD Tolmin bogato dokumentirano, je njegovo zanimanje za društveno dejavnost še bolj naraslo. Hotel je tudi v živo občutiti prostovoljski delovni utrip, saj je ameriški način vzdrževanja planinske infrastrukture povsem drugačen od našega.

Po obvezni koordinaciji z vodstvom njegovega matičnega PD v Tolminu, ki je pred začetkom letne sezone načrtovalo večjo delovno akcijo na planini Razor in okolici, se je v petek zvečer (27. maja) pripeljal na planino Lom, kjer so ga sprejeli nekateri udeleženci delovne akcije. Z njimi je peš nadaljeval pot na planino Razor in prenočil. Že prvi vtis gostiteljev je bil, da ima njihov novi član kar uren korak.

Delovna akcija naslednji dan je bila razdeljena na več delov. Nekateri so pod vodstvom vodje gospodarskega odseka, Darija Kenda, čistili pot od planine Lom do planine Razor. Člani pašne skupnosti Poljubinj in lovci so čistili planino z okolico. Drugi, člani PD, so čistili in pospravljali okolico koče ter pripravljali v njeni notranjosti vse za nemoten obratovanje v letošnjem letu. Tretji, markacisti, pa so pod vodstvom Iztoka Kozoroga v dveh skupinah čistili in popravljali poti na preval Globoko in Vogel.
Gospod Hartley se je priključil skupini markacistov na poti na Vogel, ki je žagala zaraslo ruševje, popravljala podore in odmetavala večje kamenje, ki se je pozimi zavalilo na pot. Jože Mežnar, eden od 11 markacistov in nekdanji dolgoletni vodja gospodarskega odseka, opisuje veleposlanika kot prijetnega in zelo delavnega človeka: »S svojim preprostim značajem te takoj osvoji«. Pomagal je predvsem pri odmetavanju požaganega rušja.

Presenečeni markacisti so si predstavljali, da bodo dobili v roke zaprašenega in telesno slabo pripravljenega birokrata. Izkazalo se je drugače. Gospod Hartley v prostem času rad smuča in planinari. Lotil se je že slovenske planinske poti in na njej obiskal več točk.
Tudi po zaključenem vzponu na vrhu Vogla, kjer se je celotno moštvo markacistov vpisalo v knjigo, so opazili, da že kar dobro pozna naše gore, saj je v preteklosti že obiskal Krn. Torej gre za človeka, vajenega hribovskih naporov. Celoten obisk, združen s prostovoljnim delom, je minil v prijetnem druženju.
Nič čudnega, da je izzvenel v dogovoru, da naslednje leto akcijo spet skupaj ponovijo.

»Slovenija me močno spominja na Oregon,« je dejal ameriški veleposlanik v enem izmed intervjujev, »tako v smislu pokrajine, ko pogledam skozi okno zjutraj in uzrem gore na obzorju, kot celo v smislu vremena - naj bo deževno, sončno ali megleno, me spominja na moje otroštvo v Oregonu. Tako, da se na zelo osebni ravni tu počutim zelo domače.« Da bi se prijetno počutil med nami, mu želimo tudi v bodoče.

Besedilo: Žarko Rovšček   
Fotografije: APD Tolmin, Arhiv State Dept.  

Morda še nekaj dodatnih podatkov o Brentu Robertu Hartleyju: Rodil se je v zvezni državi Oregon s 3,8 mio prebivalcev, ki leži na severozahodu ZDA ter meji na Tihi ocean, Kalifornijo, Idaho, Washington in Nevado (glavno mesto je Salem, največje pa Portland).
Na fakulteti Hampshire v zvezni državi Massachusetts je diplomiral iz ameriške zgodovine in mednarodnih odnosov, magistriral pa iz strateških študij na Nacionalnem vojnem kolidžu v Washingtonu. Kot novega veleposlanika ga je predlanskim napotil v Slovenijo predsednik ZDA Barack Obama.
Je poklicni diplomat z dolgo kariero, ki ga je vodila od Afganistana prek Pakistana, Rima in Bruslja do zadolžitev v boju proti terorizmu in položaja namestnika pomočnice zunanjega ministra za severni del Evrope. S 34-letnimi izkušnjami je bil zadnja tri leta pred prihodom v Slovenijo tretji človek v uradu za evropske in evrazijske zadeve v State Departmentu, kjer je bil pristojen za dvostranske odnose z nordijskimi in baltskimi državami ter področje Nata, OVSE-ja, nadzora oborožitve, neširjenja jedrskega orožja in varnostne pomoči. Bil je tudi direktor urada za Pakistan ter politično-vojaški svetovalec v Afganistanu.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 1347

POSOŠKO

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.