Išči

posoško

POSOŠKO... opis

Objavljalci

Authors

Arhiv

Prva svetovna vojna v Lepeni

Sočasnik, 1/2015 - Miloš Domevšček: Lepena – Maja 1915 so na soški fronti odjeknili prvi streli. S tem je tudi dolina Soče padla v kruto resničnost prve svetovne vojne, ki je v begunstvo pognala večino tukajšnjih prebivalcev.

Fotografski dokaz, da je pred sto leti v Lepeni stala lesena cerkvica.
Foto: iz arhiva Miloša Domevščka

Gore, hribe in doline so preplavili avstro-ogrski in italijanski vojaki. Tudi dolino Lepene je vojna dodobra zaznamovala, saj se je prva frontna linija vila ravno nad dolino po gorski verigi Veliki Lemež–Vrata–Hudi vrh–Vršič–Lipnik. V dolini se je razvila logistična infrastruktura, ki je privedla do pravcatega malega mesta. Skupine inženirjev so zgradile ceste, vodovode, električne vode, žičnice, bolnišnico in cerkev. Za leseno cerkvico z obeležjem, ki so ga posvetili žrtvam plazov, je do nedavnega vedela le peščica. Obeležje oziroma nekrolog opozarja, da življenja v teh krajih ni kosila le vojna, temveč je visok davek terjala tudi narava. Velike preglavice so povzročale zime, ki so bile takrat še posebej hude. Na božič leta 1915 so se nad Lepeno sprožili plazovi in pod sabo pokopali 38 vojakov 2. linškega polka. Njihova trupla so pokopali v Lepeni (parcela št. 1092). Ob pogrebu je praporščak napisal ganljivo sporočilo, ki je bilo kasneje preneseno na leseno obeležje ob cerkvici. Tudi njo je po vsej verjetnosti že naslednjo zimo porušil snežni plaz. Vojake so kasneje prekopali in jih prenesli v skupno grobnico v Sočo.

Vse skupaj bi skoraj tonilo v pozabo, saj so na cerkvico opozarjali le še temelji in del suhega, delno obnovljenega kamnitega zidu. Rešilo jo je nekaj fotografskega gradiva. Člani Društva 1313 smo v okviru študijskega krožka Vojaki v Lepeni, ki smo ga pod okriljem Posoškega razvojnega centra z mentorjem Petrom Domevščkom izpeljali lani, zbirali gradivo in poskrbeli za prevod dokumentacije. Ta obsega 40 strani opisov dogodkov 2. domobranskega strelskega polka iz Linza (Zweier), ki se je v letih 1914–1918 boril na tem območju. Pridobljeni podatki služijo kot osnova za razumevanje življenja in infrastrukturnih posegov ter pomoč pri obnovi cerkvenih temeljev, kamnitega zidu, rekonstrukciji nekrologa in pri pripravi informacijskih tabel. Z novo urejeno točko želimo člani društva skupaj z Občino Bovec, Krajevno skupnostjo Soča-Trenta in drugimi partnerji opozoriti na dogodke iz časa, ki ni prizanašal. Uradno odprtje urejenega prostora, ki je bil nekdaj del cerkvice, bo 30. maja.

Miloš Domevšček,
predsednik Društva 1313

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 1346

POSOŠKO

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.