Authors

Arhiv

21. vzpon na Široko

Rekordna udeležba in padanje rekordov tras

Na praznik, v ponedeljek, 15. avgusta, se je prijavnem prostoru na Postaji zbralo rekordnih 270 tekmovalcev, ki so se na Vzponu na Široko pomerili v treh disciplinah. Kolesarji so na 26-km dirki prvič tekmovali tudi za Pokal Slovenije, tekači so se drugič pomerili na kratkem, 12-km trailu po pohodniški poti Lom je moj dom, drugi tekači pa so se tradicionalno merili na 5-km vzponu za točke Primorskih gorskih tekov. Svoj tek so imeli tudi otroci mlajši od 15 let.

V idealnih pogojih so se s startnega prostora na Širokem prvi podali trail tekači, zbralo se jih je 61. Po poteh okoli Loma je bil pričakovano najhitrejši trenutno najboljši slovenski veteran Miran Cvet, ki je s časom 53 min in 36 sekund za več kot 5 minut za sabo pustil najbližja zasledovalca, še starejšega veterana Simona Strnada in mlajšega Tolminca Gregorja Močnika ter za 4 minute izboljšal najboljši lanski čas. Najboljši čas trase je krepko, za 3 minute, izboljšala tudi najboljša ženska tekmovalka, Nastja Mihelčič, z časom 1:13:51, za njo sta pritekli Liljana Berginc in Nives Brauner.

Naslednji so se na start podali tekači na Postaji. Med 62 tekmovalci je s strmim vzponom med moškimi prvi opravil lanski zmagovalec trail trase, skoraj domačin Tomaž Kenda, s časom 26:34 je prehitel tudi favorita Simona Aliča na 2. mestu, tretji je bil Lucijan Zalokar. Pri ženskah je padel nov rekord, nepresenetljivo ga je postavila Lucija Krkoč, nova znamka znaša 29:18. Za njo sta se uvrstili Nuša Mali in Varineja Drašler, tudi obe vrhunski mladi gorski tekačici.

Hkrati s tekači na vzponu, so se na start na kratki, 750-metrski progi, a s kar 100 m vzpona, podali otroci na OŠ teku, zbralo se jih je kar 28.

Zadnji so se pomerili še cestni kolesarji na razgibani dirki z več kot 1000 metri vzponov in tudi kar nekaj spusta. Dirka je prvič štela za pokal Slovenije, zato je bila udeležba precej številčnejša kot običajno, na staru je bilo 118 kolesarjev. Zmagal je Dean Bratuš s časom 56 minut 11 sekund, ki je tako za 5 sekund izboljšal svoj 3 leta star rekord. Na drugem mestu je bil Luka Tavčar, tretji pa Jernej Reberšak. Odlične rezultate so postavile ženske, kar tri so bile hitrejše od lanskega rekorda. Prva je bila s časom 1:07:52 Ana Odlazek, sicer najboljša Slovenka v hitrostnem rolanju. Za njo sta bili lanska zmagovalka Jasmina Pitamic Vojska in zmagovalka iz leta 2019 Špela Škrajnar.

Celotni rezultati so na voljo na spletni strani prijavim.se.

Facebook, 16.08.2022 09:01