Bistriški vintgar za vroče poletne dniTuristično in izobraževalno zanimiva pohorska pot - Zaselek Bojtina je značilna pohorska vas na tisoč metrih nadmorske višine Potok Bistrica, ki izvira v Bojtini, ustvarja na svoji poti slikovito sotesko, najizraziteje med Močnikom in Zgornjo Bistrico. Z leti so nastale številne brzice in slapovi, ki so značilen geomorfološki..." /> Bistriški vintgar za vroče poletne dniTuristično in izobraževalno..." />
Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Bistriški vintgar za vroče poletne dni

Večer, 03.08.05 – Urška Šprogar: Turistično in izobraževalno zanimiva pohorska pot

NARAVA, GORE IN LJUDJE

Veliko zanimivega v okolici Bojtine na južnem Pohorju

Bistriški vintgar
za vroče poletne dni

Turistično in izobraževalno zanimiva pohorska pot - Zaselek Bojtina je značilna pohorska vas na tisoč metrih nadmorske višine


Potok Bistrica, ki izvira v Bojtini, ustvarja na svoji poti slikovito sotesko, najizraziteje med Močnikom in Zgornjo Bistrico. Z leti so nastale številne brzice in slapovi, ki so značilen geomorfološki naravni spomenik.

V soteski najdemo kamnine od tonalita, gnajsov do blestenikov, nižje v soteski, pri rimskem kamnolomu, pa marmor, amfibolit, serpentine, aplite in eklogite. Soteska vintgar je izrazito zanimiva turistična in izobraževalna pot, privlačna zaradi slikovitosti, raznovrstnih kamenin in redkega rastlinja.

Bistriški šum pri Zgornji Novi vasi ni ravno pravi slap, saj bolj drsi po bregu kot pada. Kaj je slap, je sicer bolj odvisno od naših občutkov. Izlet do sem je lahko izredno doživetje, zlasti zaradi ostankov iz rimskih časov, starega rimskega kamnoloma. Doživetje prostora je tu res enkratno.

Dostop je iz Slovenske Bistrice do Zgornje Nove vasi. Do Bistriškega vintgarja (Bistriškega šuma) je več dostopov. Morda najlažji je ta: s ceste skozi Zgornjo Novo vas, pri hiši št. 7 na nadmorski višini okoli 618 metrov, vodi kolovoz v dolžini 1000 do potoka Bistrice. Kolovoz vodi do dela potoka v obliki črke S. Ob levem bregu potoka so vidni ostanki starega rimskega kamnoloma. Na drugi breg vodi brv. Steza se začne od tu postopoma dvigati nad desnim bregom Bistrice. Po 200 metrih prehojene poti je kažipot, ki kaže proti Bistriškemu šumu. Še 200 metrov in že smo nad Šumom; do sem je hoje okoli kilometer in pol. Pot lahko nadaljujemo skozi Bistriški vintgar. Potka se kmalu razcepi navzgor na Ančikovo gradišče in na desno ob potoku navzgor. Prečimo brv ter po markirani poti nadaljujemo ob levem bregu potoka navzgor do kažipota Gostilna Dovnik. Kažipot kaže po močno zaraščenem kolovozu spet navzgor, dokler ne pridemo do vrha brega in pašnika (730 metrov nadmorske višine). Na koncu pašnika je kmetija, odkoder je še kilometer hoje navzdol po cesti do Zgornje Nove vasi. Celotna pot je dolga 3,5 kilometra, prehodimo jo v okoli dveh urah. Čeprav ni zahtevna, so priporočljivi vsaj športni copati, še bolj pa planinski čevlji.

Lahko pa izberemo tudi pot od Ruške koče, do nje se zjutraj pripeljemo z avtobusom iz Maribora, in potem se peš odpravimo na jugovzhodni del Pohorja, mimo Bojtine proti Šmartnemu na Pohorju. Predvsem je zanimiv tudi zaselek Bojtina, to je značilna pohorska vas na tisoč metrih nadmorske višine, ki je bila že leta 1999 proglašena za najlepšo pohorsko vas. Tudi danes so pred skoraj vsako kmetijo borova rogovila, obnovljeno orodje, kakšen star stroj in veliko rož.

Urška Šprogar


Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79847