Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Brez omejevanja svobode gibanja v gorah

Večer, 08.11.06, Gore, ljudje: Kot osnovno in glavno načelo ob pripravi nove zakonodaje o Triglavskem narodnem parku zapiše, da se objekti na območju TNP ne gradijo več

Večer, sreda, 8. novembra 2006
Gore, ljudje

Brez omejevanja svobode gibanja v gorah

Kot osnovno in glavno načelo ob pripravi nove zakonodaje o Triglavskem narodnem parku zapiše, da se objekti na območju TNP ne gradijo več - Upanje za uresničitev oblikovanja Savinjsko-kamniškega parka

Iz Triglavskega narodnega parka Foto: Urška ŠprogarOb pripravi nove zakonodaje o Triglavskem narodnem parku (TNP) smo se pogovarjali s predsednikom Planinske zveze Slovenije (PZS) mag. Francijem Ekarjem.

PZS zahteva, da se kot osnovno in glavno načelo zapiše, da se novi objekti na območju TNP ne gradijo več in da se obstoječi le okološko, okoljevarstveno sanirajo in adaptirajo. Mag. Franci Ekar: "Nadalje želimo, da se upošteva naše stališče, da se nove poti in planinske poti ne razširjajo, pač pa da se primarno skrbi za obnovo in varovanje obstoječih. Planinska zaveza še posebej sporoča in apelira, da se že varovane površine TNP ne zmanjšujejo in še manj, da bi se namenjale za hotelske turistične površine in objekte. Podpiramo tudi sedanji dogovor o oskrbovanju planinskih postojank s helio logistiko v določenih koridorjih in dogovorjenih terminih."

Planinska zveza tudi posebej poudarja, da ima vsak ljubitelj gora pravico do vrednot, ki jih gorski svet in gore ponujajo, zatorej ne podpirajo kakršnih koli omejevanj svobode kulturnega naravovarstvenega gibanja v planinsko-gorskem svetu. Morebitna omejevanja gibanj pa naj se razrešujejo z organizatorji planinskega pohodništva in izletništva, ki pa naj tudi upoštevajo kar najbolj enakomerne obremenitve s strani obiskovalcev na varovanih območjih našega edinega narodnega parka.

Brez plastike in sintetike ne bo šlo

Kako pa zagotavljati uravnoteženost med nekdanjo alpsko romantiko in današnjim agresivnim razvojem vseh mogočih tehnologij, materialov tudi zaščitne planinske opreme in prehrane, pa je najtežje vprašanje, kako zadostiti ta hotenja.?

Mag. Franci Ekar: "Velur in sintetika sta zamenjala ovčjo volno in lesene cokle in etno obuvala so dosežki iz plastike in sintetike, kar je izjemna izraba narave. Mag. Franci Ekar: "Zanesljivo ni povratka ne moči, da bi se ta razvoj za naravo škodljivega napredka zaustavil. Tudi nekdanji konji in nosači ne morejo več biti kos balastom tovora, ki jih planinski dom na gori potrebuje. In življenjska doba se je tudi zelo podaljšala. Ob vseh teh namerah za utrjevanje nadaljnjega ohranjanja varovanih gorskih parkovnih površin kot spremembah teh meja, uvajanju novih naravovarstvenih standardov na teh varovanih površinah bi morali biti prednostno vključevani lastniki, lokalne skupnosti, s katerimi naj bi za to izobražena, zakonsko zaprisežena stroka morala strokovno, pošteno in dobronamerno sodelovati. Politika brez kakršnih koli odgovornosti so za razreševanje takih naravovarstveno gorskih vprašaj, kot je oblikovanje nove zakonodaje, prej ovira kot pomoč pri poti in vzponu do objektivno optimalnega naravovarstvenega cilja v gorskem planinskem svetu."

Ob vsem tem pa mag. Franci Ekar, ki je tudi župan občine Preddvor in je bil že pred dvema letoma pobudnik, da se vendarle uresniči oblikovanje Savinjsko-kamniškega parka, upa, da se bodo letošnji dogovori in zastavljeni cilji tudi glede ustanovitve novega gorskega parka nadaljevali.

Urška Šprogar


Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79840