Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Brezplačni

planinski vodnik na internetu: Osrednji del Julijskih Alp - Bojan Ambrožič
Triglavska skupina, Kriški podi, Martuljkova skupina in Škrlatica

Planinski vodnik: Julijske Alpe

Upal sem da se bo izteklo drugače kot se je – torej z izidom tiskane knjige. Vendar hkrati spoznavam da klasične knjige počasi izrinja digitalna tehnologija. Zato pričujoči vodnik objavljam na Blogu kot javno dobro. Hkrati pa opažam da stare poti ponekod hitro izginjajo, druge uničujejo skalni podori, itd. Ponekod pa kot gobe po dežju nastajajo nove poti. Tem hitrim spremembam pa lahko sledi le vodnik v elektronski obliki.

Vodnik sem pisal v letih 2011-2013. Ob tem sem prehodil več sto kilometrov po slovenskih hribih. V vodniku je zajeto območje osrednjega dela Julijskih Alp. In sicer: 1) pogorje Triglava, 2) Razorja in Prisojnika ter 3) poti na območju Škrlatice in Martuljških gorah.

PDF (1,99 MB) si lahko
       brezplačno prenesete => Bojan Ambrožič, Planinski vodnik Julijske Alpe

Priznam da sem se na pot pisanja planinskega vodnika podal prenaglo. Pred začetkom se mi niti sanjalo ni kakšno težko nalogo sem sprejel. Če bi vedel kaj me čaka, tega izziva niti ne bi sprejel. Če ga ne bi sprejel, pa ne bi nikoli videl vseh teh neštetih poti in skritih kotičkov naših Alp.

Moja naloga je bila res nepredstavljivo zahtevna. V treh letih, ki sem jih imel na voljo, sem moral prehoditi vse označene in neoznačene poti na obravnavanem ozemlju. In to v le kratkem letnem obdobju, ko ni snega. Čas so mi dodatno odžirale vsakdanje obveznosti, slabo vreme ter poškodbe. Vendar ker sem gorski tekač, s sami razdaljami niti nisem imel težav. Sem pač šel na en vrh tudi po trikrat v enem dnevu po treh različnih poteh. Vseeno pa pri tem nisem mogel uživati. Namreč kadar sem hodil za vodnik, nikoli nisem mogel teči normalno, ker sem si bil primoran delati zapiske. To je bila moja služba. Če si poti nisem dovolj natančno zabeležil, sem moral na pot ponovno.

Imel sem strikten načrt kaj moram prehoditi v določenem obdobju. Markirane poti niso bile težava. Velik del mojih poti pa ni označenih ter so slabo ali celo zavajajoče opisane v drugih vodnikih. Tu pa sem le s težavo držal plana, saj sem včasih zgubljal ure in dneve v iskanju in študiranju teh poti. Zaradi tega sem bil po nekaj mesecih psihično povsem izžet. Moral sem kam drugam: npr. v Kamniško-Savinjske Alpe na “dopust”.

Največja težava, ki sem jo imel, pa je ta da nisem alpinist. Zato mnogim bolj zahtevnim potem: tukaj mislim predvsem brezpotjem in lažjim plezalnim vzponom (sploh v Martuljškem pogorju) nisem bil kos. Zato sem se jim hočeš nočeš izognil, kar nosi za posledico da v tem delu v vodniku zija velika luknja. Pač nisem pretiran ljubitelj krušljivih in izpostavljenih sten, še danes ne.

Pisanje tega vodnika je bila bridko-sladko-bridka izkušnja. Verjetno eden največjih porazov v mojem življenju. Opozarjam da pričujoč vodnik ni lektoriran in ni recenziran. Vseeno verjamem da bo marsikomu prišel prav, ker nosi podroben opis velike večine obstoječih poti in brezpotij na območju osrednjega dela Julijcev. Poleg tega so kot zanimivost, opremljene z opisi geoloških zanimivosti, ki jih lahko spoznamo ob poti.

Nihče nikoli ne bo izvedel koliko truda, solz in potu je bilo vloženo v pisanje tega vodnika. Zato se veselim vaših komentarjev in pripomb.

Lep planinski pozdrav,

Bojan Ambrožič 

  16.08.2015
Facebook: Bojan Ambrožič


G-L: "Bojan Ambrožič" | Ambrožič


Vodnik je napisan tako da so opisi do posameznih vrhov ali koč predstavljeni po odsekih označenimi s številkami (Š-ji). Klik na te številke vas prestavi na odsek označen s to števliko. S tem principom sem se izognil nesmislenemu ponavljanju. V vodniku namenoma ni slik, zato da si ga lahko brez težav ogledate na vašem mobilnem telefonu.

Vodnik je napisan tako da so opisi do posameznih vrhov ali koč predstavljeni po odsekih označenimi s številkami (Š-ji). Klik na te številke vas prestavi na odsek označen s to števliko. S tem principom sem se izognil nesmislenemu ponavljanju. V vodniku namenoma ni slik, zato da si ga lahko brez težav ogledate na vašem mobilnem telefonu.

V vodniku so opisane le tiste poti, ki jih je avtor prehodil v letih 2011–2013. V tem času so se naktere poti zaradi naravnih podorov rahlo spremenile.
Aktualno stanje o prehodnosti in stanju posameznih poti dobite na: stanje-poti.pzs.si
Aktualne informacije o odprtosti planinskih postojank pa na pzs.si/koce.php
Opise posameznih poti lahko kombinirate tudi s informacijami na mojem blogu: https://bojanambrozic.wordpress.com/
GPS sledi posameznih poti si lahko prenesete s: https://bojanambrozic.../gps-sledi/
www.gpsies.com/#10_46_15_mapQuest

Avtor se je trudil da bi bili opisi poti čim bolj natančni. Vedar na noben način ne odgovarja za kakršnekoli gorniške ali druge nesreče, ki bi nastale kot posledica uporabe tega vodnika.
Pripombe in komentarje mi pošljite na naslov: ambrozicbojan@hotmail.com

Še preden pa se z menoj odpravite v hribe, pa vam zaželim en lep gorniški pozdrav!

Bojan Ambrožič

 

Kategorije:
Novosti BIB SLO Vse objave

3 komentarjev na članku "Brezplačni"

Vid Pogačnik,

Bojan, najlepša hvala za čudovito darilo!

Tudi tebi lep planinski pozdrav!

Vid


Stanislav Hribar,

BRAVO!!!!


Ljubica Zemljak,

Kapo dol!

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79846