Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Cunje

Polet, pohodništvo - Martin Tekše: Moderni materiali vladajo tudi v pohodništvu.

Včasih smo prisegali na bombažne majice, volnene puloverje in plastične anorake. Na ture smo vlekli pol garderobne omare. Seveda, saj nismo imeli drugega. Ko je bila prva majica mokra od potu, si jo ožel in stlačil v nahrbtnik, iz njega pa potegnil svežo. Ko je zapihal severni veter, si si čez glavo potegnil pulover, čez pa anorak. Notri je bilo prijetno toplo. Ampak to je bila le navidezna sreča. Pod plastičnim oklepom je nastalo nekakšno hermetično zaprto območje, kjer se je nabiral kondenz. Ko si odprl zadrgo, nikakor ni hotel izpuhteti v zrak in zato je toploto že čez nekaj trenutkov zamenjal mraz.
Tako je bilo včasih. Saj ne, da bi bilo z bombažnimi majicami in volnenimi puloverji kaj narobe. V nekaterih okoliščinah so še vedno zelo uporabni in prijetni. Ampak pri nekaterih telesnih aktivnostih so jih prehiteli moderni materiali. Pohodništvo je gotovo med njimi.
Vodilni izdelovalci že kar nekaj let ponujajo oblačila iz umetnih vlaken, ki v večini lastnosti prekašajo naravne materiale.
Kljub temu da je zdaj poletje, začnimo na zunanji strani našega oklepa. Ne nazadnje se pohodništvo pogosto gremo na višjih nadmorskih višinah, kjer so temperature tudi v poletnih mesecih nekoliko nižje kot v dolini. Zato na pomoč pogosto pokličemo lahko jakno iz goreteksa. To je teflonska membrana, ki je s tako imenovanim tisočtočkovnim načinom nalepljena na tkanino iz umetnega materiala. Goreteks je nekakšna enosmerna ulica v smeri od telesa navzven. Gospod Gore, po katerem se imenuje, je namreč uporabil svoje znanje kemije in iznašel membrano, ki glede na različno vezavo molekul vode v tekočem in plinastem agregatnem stanju z notranje strani pari v obliki človeškega znoja dovoljuje pot navzven, z zunanje strani pa vodnim kapljicam preprečuje vstop. Telo se ob vsaki fizični aktivnosti segreva, ohlaja pa se, tako da izloča tekočino v obliki znoja. Pri višjih temperaturah to niti ne pomeni večje težave, saj telesna temperatura ni veliko nižja od zunanje. Pozimi pa ta temperaturna razlika znaša tudi do petdeset stopinj. Alpinistov in smučarjev pa ne zanima le temperatura zraka, temveč govorijo o tako imenovanem »wind shield« faktorju, s pomočjo katerega, glede na relativno vlažnost ozračja in moč vetra, izračunajo pravi občutek mraza, ki je na primer pri desetih stopinjah pod ničlo in pri vetru, ki piha s hitrostjo 30 kilometrov na uro, enak kot pri temperaturi minus 20 stopinj Celzija v brezvetrju. Zato je še toliko pomembneje, da vlago čim hitreje spravimo na zunanjo stran našega oklepa in da je zunanji sloj našega oklepa odporen proti vodi in vetru.
Kot že rečeno, je membrana goreteksa nalepljena na tkanino. Težava nastane, ko ta material oblikujemo v oblačilo. S šivanjem ga namreč poškodujemo, zato so pri znamki Gore izdelali trakove, ki so s posebno metodo nalepljeni čez šive. Gore od vseh znamk, ki imajo licenco za uporabo njihovih materialov, zahteva nakup te naprave. Poleg tega so izdelali tudi zadrge, ki ne prepuščajo vetra in vode.
Najmodernejši materiali se ponašajo z veliko neprepustnostjo za vodo. Povprečen odrasel človek ob sedenju na mokri površini ustvari pritisk med 5000 in 7000 milimetri vodnega stolpca. Najboljši materiali pa zdržijo pritisk tudi do 30.000 milimetrov vodnega stolpca, kar je mnogo preveč celo za himalajske razmere.
Zavedati pa se je treba, da so moderni dihajoči materiali najbolj učinkoviti, če jih uporabljamo s kompatibilnimi materiali. Zelo pomembno je, kakšno je oblačilo, ki ga damo neposredno na kožo. Tudi tukaj se je v zadnjem času razvilo veliko umetnih materialov, ki so povsem zasenčili naravne. Norvežani so že pred leti izdelali majico brinje, katere material in način tkanja vlečeta vlago z notranje strani na zunanjo stran, tam pa je goreteks, ki vse prenese iz notranjosti našega oklepa na zunanjo stran, kar zagotavlja, da je koža vedno suha. Prvi sloji upoštevajo tudi dele telesa, kjer se najbolj znojimo, pa tudi anatomske razlike med obema spoloma. Načeloma ta dva sloja zadostujeta tudi v temperaturah pod lediščem. Če pa je občutek mraza vendarle prevelik, se lahko pogrejemo, tako da vmes dodamo še srednji sloj. V mislih imamo tako imenovane flise, ki hkrati opravljajo funkcijo gretja in prevajanja vlage s prvega sloja do membrane iz goreteksa. Poletne različice dihajočih jaken so praviloma iz materiala pac lite, ki so ga izumili pri znamki Gore. Takšne tehnične jakne so na prvi pogled kot lahki anoraki. Ampak v resnici te lahke jakne, ki zložene (zmečkane) v nahrbtniku zavzemajo zelo malo prostora, delajo čudeže. Najbolje se počutijo v vetru in dežju ...

  18. 06. 2009

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
Polet novosti

4 komentarjev na članku "Cunje"

Igor Zlodej,

Vsi sodobni materiali so odlični, ampak samo, dokler stojiš na mestu. Sto in sto krat preizkušeno.


Gorazd Gorišek,

Drži kot pribito. Samo en primer "najnovejših sodobnih materialov", ki tudi pri naju še zdaleč ni edini, a se mi ne ljubi vedno pisati o njih, ker bi se preveč ponavljal. Opisani izdelek je bil res čisto nov, zato sem si ga malo bolje zapomnil.

http://www.gore-ljudje.net/novosti/37535/

Dokler stojiš na mestu je res dobro, morda tudi za "barbika sprehode", ostalo pa ...

Hmmm, morda pa ne znamo uporabljati vseh teh novodobnih izumov, ker ne živimo z njimi že od rojstva ...


Jaka Ortar,

Ja in ne. Res je, da je v članku uporabljen napačen izraz ("wind shield" v tej povezavi sploh ne obstaja), a tudi to ni pravi wind-chill.

Wind chill faktor je namreč neodvisen od relativne vlažnosti ozračja, za izračun sta potrebni le hitrost vetra in temperatura zraka. To deluje pri "mrazu", pri vročini pa se uporablja "heat index". Za izračun slednjega pa moramo - poleg temperature - poznati tudi relativno vlažnost zraka in ni pomembna hitrost vetra.

Indeks, ki kombinira vse tri meteorološke spremenljivke (torej omenjen v članku?), je THW (Temperature Humidity Wind), THSW pa zraven upošteva še efekt direktne sončne svetlobe.


Gregor Šetina,

A se ne reče "wind chill" faktor?

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79814