Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Danes temeljni kamen za Slovenski planinski muzej

Delo - Tomaž Branc: Prostor za Triglavsko muzejsko zbirko predvidoma leta 2009

Delo, petek, 24. avgusta 2007
DOGODKI DNEVA

Prostor za Triglavsko muzejsko zbirko predvidoma leta 2009

Danes temeljni kamen za Slovenski planinski muzej

V Mojstrani ga bo postavil premier Janez Janša – Gradnja se bo začela šele po zagotovitvi denarja in izbiri izvajalcev, predvidoma konec letošnjega leta


Mojstrana – Predsednik vlade Janez Janša bo danes ob 17. uri v Mojstrani postavil temeljni kamen za gradnjo Slovenskega planinskega muzeja. Ob vstopu v dolino Vrata bo predvidoma zgrajen do leta 2009. Zgradba bo imela obliko skalne gmote. Najprej bodo uredili manjši razstavni prostor, dvorano, knjižnico, prodajalno s spominki in poslovne prostore. Pozneje jim bodo dodali še večji prostor za razstave. Skupaj bo na voljo 2000 kvadratnih metrov, od tega 1346 neposredno za muzejsko dejavnost.

Gradnja Slovenskega planinskega muzeja bo stala 2,4 milijona evrov. Polovico sredstev naj bi partnerji pridobili iz strukturnih skladov Evropske unije za regionalni razvoj (odobritev pričakujejo v kratkem), pol milijona evrov bo prispevalo ministrstvo za kulturo, drugo pa naj bi zagotovili partnerji v projektu in Fundacija Avgust Delavec, ki bo ustanovljena septembra; ukvarjala se bo s pridobivanjem planinskega gradiva in sredstev za uresničitev projekta.

Partnerji pri projektu so Planinsko društvo Dovje-Mojstrana, občina Kranjska Gora, Planinska zveza Slovenije, Gornjesavski muzej Jesenice, Triglavski narodni park in ministrstvo za kulturo. Kranjskogorska občina je že pred leti kupila 3800 kvadratnih metrov zemljišča v Mojstrani, v neposredni bližini sedanje lokacije Triglavske zbirke, partnerji so pridobili tudi gradbeno dovoljenje.

Predsednik PD Dovje-Mojstrana Miro Eržen, ki ima veliko zaslug za uresničevanje ideje o planinskem muzeju, pravi, da so o tem razmišljali že pred sto leti. Gornik in planinski delavec Avgust Delavec je v 60. letih začel zbirati gradivo za muzej, ki ga je društvo leta 1984 s pomočjo slovenskih planincev in donatorjev ter ob strokovni podpori Gornjesavskega muzeja Jesenice organiziralo v Triglavsko muzejsko zbirko. Javnosti so jo prvič predstavili avgusta istega leta v najetih prostorih na Triglavski 50, kjer je na ogled še danes. Zaradi premalo prostora ni mogoče razstaviti zbirke v celoti, danes obsega več kot 1500 predmetov iz slovenske planinske zgodovine ter številne fotografije in obsežen arhiv dokumentov in zapisov.

Tomaž Branc

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79770