Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Dnevi varstva pred snežnimi plazovi

na Pokljuki: 54 udeležencev od tega je bilo 21 tujcev iz Hrvaške in Turčije

Dnevi varstva pred snežnimi plazovi
Pokljuka 21. in 22. januar 2006


Podkomisija za reševanje izpod plazov je uspešno izvedla DVSP na Pokljuki. Dvodnevnega seminarja se je udeležilo 54 udeležencev od tega je bilo 21 tujcev iz Hrvaške in Turčije.

Za tovrstno izobraževanje je iz leta v leto več zanimanja, saj se je na udeležbo prijavilo okoli 300 udeležencev. Omejitev števila oseb v vadbenem centru SV je bila 60 udeležencev. V Podkomisiji za reševanje izpod plazov že razmišljajo, kako bi v naslednjem letu organizirali seminar, kjer bi v izobraževanje vključili vse ali čimveč zainteresiranih, kajti tematika na seminarju je za tiste, ki hodijo v gore tudi pozimi nadvse koristna in praktično brezplačna.

Izobraževanje je potekalo po izdelanem programu:

1. dan, sobota, 21. januar 2006

Dopoldan so bila teoretična predavanja o nastanku snega , o nastanku in vrstah plazov, o reševanju iz plazov s takojšnjo tovariško pomočjo in kasnejšim organiziranim reševanju zasutega v plazu.

Popoldan je potekalo praktično delo na terenu s temami: uporaba plazovne žolne, uporaba lavinske sonde, prerez snežne odeje in prikaz metod ugotavljanja trdnosti snežne odeje.
Zvečer je sledilo še predavanje iz PP na temo ozebline in zmrzline.

2. dan, nedelja, 22. januar 2006

Dopoldan je bil prikazano organizirano reševanje na plazu. Prikazano je bilo iskanje z lavinskimi psi. Prikazane so bile tudi metode klasičnega reševanja z lavinskimi sondami, ki so ga izvajali tudi tečajniki. Prikaz organiziranega reševanja na plazu so izvedli člani postaje GRS Radovljica.

Po prikazu reševanja na plazu je sledil organiziran pohod udeležencev tečaja na Viševnik, na katerega so se nekateri povzpeli kot pohodniki brez smuči, nekateri pa z turnimi smučmi in ostalo potrebno opremo. Med pohodom so tečajnike spremljali gorski reševalci iz postaje GRS Jesenice.

Janez Kosec
fotografije Igor Potočnik


Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

12 komentarjev na članku "Dnevi varstva pred snežnimi plazovi"

Ivan Pepelnjak,

Sodeč po spletnih straneh GRS je "Podkomisija za reševanje izpod plazov" del GRS, GRS sama pa (še vedno) del PZS. Glede na to, da so dnevi varstva pred snežnimi plazovi vsako leto "razprodani" in da so vsa prosta mesta zasedena v nekaj dneh, bi tudi jaz pričakoval pojasnilo GRS zakaj ima 21 tujcev prednost pred člani PZS, ki vsaj delno s svojo članarino financirajo delo GRS.

Vsekakor pa takšne "akcije" mečejo hudo čudno luč na težnje GRS po osamosvojitvi in (hote ali nehote) podpirajo nekatere izjave vodstva PZS.


Ivan Pepelnjak,

Najprej bi se gospodu Koscu zahvalil za hiter in korekten odgovor, nato pa bi poleg opombe g. Štibernika (ki dobro povzema že zapisana mnenja) opomnil le na dejstvo da "lastna sredstva GRS" glede na dokumente GRS izvirajo tudi iz proračuna RS (kamor vsi državljani RS prispevamo neprostovoljno) in fundacije FIHO (kamor prostovoljno vplačujejo sredstva vsi, ki ne verjamejo v statistični račun).

Ob res simbolični kotizaciji 3.500 SIT bi me še toliko bolj zanimalo kaj bomo posredni investitorji v GRS imeli od udeležbe tujcev na tečaju na katerega Slovenci zaradi prezasedenosti ne moremo.


Aleš Šef,

Zakaj točno bi morali imeti Slovenci prednost pred tujci? Akcija je preventivna, tudi Hrvati in drugi smučajo po naših hribih in tudi ti so pacienti GRS, ko se kaj zgodi. Zato se mi zdi zelo dobro, da so tudi drugi, ki morda še malo manj poznajo naše hribe in težje ocenijo nevarnosti, deležni takega izobraževanja.

Druga stvar pa je seveda plačilo. Žal ne vem, koliko tečaj stane in ali je cena odvisna od članstva v PZS ali ne. Vendar pa se mi zdi glede na zanimanje smiselno organizirati več takih tečajev in tudi nastaviti ustrezno ceno, ki omogoča pokritje stroškov organizacije ter seveda plačila predavateljem. Pri tem se lahko da seveda članom PZS popust, nikakor pa ni dopustno, da se tujcem omejuje dostop do tega znanja.

Torej, ni rešitev v tem, da se da Slovencem prednost, pač pa da se organizira toliko terminov, kolikor je povpraševanja.


Jani Bezjak,

Gregor,

možnost "popravnega izpita" imaš že to soboto, 28. januarja, ko GRS postaja Prevalje organizira že skoraj tradicionalni "Dan varne hoje v zimskih razmerah in varstva pred snežnimi plazovi - Ošven 2006".

Zbor udeležencev je do 8.30 pri turistični kmetiji Ošven pod Uršljo Goro; predavanja bodo v prostorih turistične kmetije Ošven, praktični del pa na terenih pod Uršljo goro, smučišču Ošven.

Dostop je z avtomobilom (obvezna zimska oprema) iz Kotelj mimo Smučarske koče do Ošven, ali pa peš po cesti, planinskih poteh do kmetije Ošven.

Vsako leto so sodelovali predavatelji, ki predavajo tudi na Pokljuki, praktični del pa izvajajo pripadniki GRS postaje Prevalje.

Tukaj prosta mesta niso razprodana, tako da vabljen

Lp


Jani Bezjak,

Načeloma prijave niso potrebne, lahko pa vseeno pokličeš na tel. 02 82 31025, g. Franci Telcer, načelnik postaje Prevalje in potrdiš svojo udeležbo

se vidimo, JB


Janez Kosec,

Odgovor na pripombe izvedbe DVSP

GRS – Podkomisija za plazove že vrsto let organizira DVSP in dejansko ugotavlja, da je zanimanje za udeležbo tovrstne preventive vsako leto večje – posebno ob ugodnih vremensko-snežnih razmerah kot so bile tokrat. Kapaciteta udeležencev na Pokljuki je bila pač omejena. Izbire udeležencev ni. Gre se po ključu vrstnega reda prijavljenih. Kar zadeva tujcev so bili leti prisotni glede na meddržavne izmenjave Geografskih institutov za snežne plazove (v tekstu mi je ta informacija izpadla).

Sicer pa GRS, natančneje Podkomisija za reševanje iz plazov, preventivne DVSP organizira za varnost vseh, ki hodijo v gore v zimskih razmerah in ne samo (ali izključno) za člane PD oz.PZS. Tudi stroške nosi sama GRS.

Glede na interes za udeležbo na DVSP Podkomisija za plazove, za naslednje leto, razmišlja o lokaciji z večjo kapaciteto udeležencev. V igri je izobraževalni center v Poljčah odvisno pa bo od snežnih razmer kakršne pač bodo. Letos bi bile idealne tudi za praktično izvajanje.

Po programu aktivnosti je 28.jan. 2006 področni DVSP na Koroškem, ki ga organizira postaja GRS Prevalje in je enako kvaliteten kot je bil predhodni. Korektno informacijo o tem je podal že Jani Bezjak v eni od pripomb na članek o DVSP. Vsem zainteresiranim: preberite in se udeležite.

Podkomisija za informiranje in analize pri GRS

Janez Kosec


Peter Bajec,

Kdor prej pride, prej melje.


Gregor Gale,

Mislim, da bi morali do tovrstnih dejavnosti imeti Slovenski gorniki prednost pred gorniki iz tujih drzav.

Zanima pa me kdaj bo ponovna moznost udelezitve Dnevov varstva pred snežnimi plazovi?


Gregor Gale,

Se popolnoma strinjam, da bi bilo potrebno število teh tečajev povečati glede na število povpraševanj. Namreč, gre za reševanje življenj in vsi ki se prijavijo na ta tečaj, so potencijalne žrtve plazu (predvidevam).

Nihče ne govori o prepovedi udeleževanja teh dejavnosti tudi tujcem, vendar mislim da imajo slovenski gorniki prednost pred tujimi gorniki, predvsem zaradi bolj pogostega zahajanja v slovenske gore, kot pa tuji gorniki. Kar pomeni, da je bolj verjetno da bo plaz v naših gorah zasul kakega slovenskega gornika, ki ni imel možnosti pristopa k tečaju, kot pa nekega tujega, ki je bil na tečaju.

Preprican sem da je med 300 prijavami, vecina Slovenskih gornikov, ki zelo pogosto zahajajo v nase gore. Tudi sam sem eden takih, ki se zjutraj zbudi s pogledom na gore, ki kar klicejo, da skocim na kak vrh ali par njih, vsakic ko imam kaj prostega casa. In ni prvic, da sem poskusal pristopiti k temu tecaju (zal neuspesno), zato si sedaj pri ocenjevanju plazovitosti poskusam pomagati zgolj tako, da prisluhnem svojim zlem slutnjam in upom, da me plaz ne povozi.


Gregor Gale,

Ali je potrebna predhodna najava in kje?

Pridem!

Lp, Gregor


Franc Štibernik,

Lepo, da je g. Kosec odgovoril, samo lahko bi se potrudil razumeti pripombe nekaterih, ki še vedno mislimo, da je GRS v sestavi PZS in da za potrebe članstva organizira to nadvse pomembno obliko usposabljanja. Komentar g. Janeza pa kot da negira to povezanost saj PZS sploh ne omeni in o GRS piše kot da je to samostojna organizacija verjetno pod okriljem države

Dokler bo GRS delovala pod okriljem PZS, bo res morala upoštevati načelo , da za pokrivanje stroškov prispevajo več tisti, ki niso člani PZS. Ne drži namreč, da stroške pokriva sama GRS, udeleženci so namreč plačali enotno kotizacijo 3.500,00 SIT, GRS pa pridobiva sredstva tudi na račun članov PZS.

Tudi GRS si bi morala prizadevati, da bo čimveč obiskovalcev gora včlanjenih v društva PZS, ki tudi skrbijo za to da ima GRS manj dela

Franc Štibernik


Matjaž Novak,

Reku, "kdor prej pride, prej melje", manjka manjša podrobnost. Namreč, kdo to mletje plača. Na katerokoli stvar, ki jo sofinancira PZS, bi morala biti vstopnica ali članska izkaznica PZS ali ustrezno velik bankovec. Vse ostalo je razmetavanje denarja vseh nas, ki plačujemo članarino.

LP

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79812