Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Gorska šola SV

Revija Slovenska vojska - Boštjan Blaznik: Na poti k odličnosti

Gorska šola Slovenske vojske, ki deluje v okviru Poveljstva za doktrino, razvoj, izobraževanje in usposabljanje, je bila letos postavljena pred nove zahtevne izzive. Poleg aktivnosti, ki potekajo na podlagi letnega načrta usposabljanja, je bila 1. januarja imenovana v Nacionalni center odličnosti za gorsko bojevanje. Tako se je dokončno začelo dolgoročno preoblikovanje glavnega jedra Gorske šole SV v Natov center odličnosti. Z ustrezno podporo GŠSV in PDRIU nam je bil ta prehod v prvi fazi zelo olajšan. V nadaljevanju je predstavljen pregled našega trenutnega statusa v nacionalnem in mednarodnem okolju.

Po začetni pobudi za ustanovitev Natovega centra odličnosti za gorsko bojevanje (NATO COEMW) leta 2004 je bilo v preteklih letih na ravni Slovenske vojske pripravljenih več različic, ki so opredeljevale možne načine ustanovitve centra odličnosti za gorsko bojevanje, opredeljene pa so bile v obsegu od nacionalnega in večnacionalnega do Natovega centra odličnosti.

Vseskozi so bila v ospredju analiz vsebinsko-operativna področja delovanja prihodnjega centra v kombinaciji s potrebno infrastrukturo in logistično podporo delovanja, ki se pojavlja kot odgovornost ter breme države ustanoviteljice. Na podlagi analize možnih različic delovanja je bil junija sprejet sklep, da v Sloveniji nadaljujemo postopke za ustanovitev Natovega centra odličnosti za gorsko bojevanje. Končno oblikovanje oziroma akreditacija Nata je bila prestavljena v leto 2015. Čeprav bo center odličnosti že na začetku dosegal nekatere cilje v funkciji podpore transformaciji tako v Natu kot na nacionalni ravni, bo oblikovan postopno. Hkrati bo zaradi našega nacionalnega interesa obdržal tudi vse operativne naloge Gorske šole SV. Ne bo še prevzel vseh značilnih nalog in siceršnjih načinov delovanja Natovih centrov odličnosti, bo pa zagotavljal večnacionalno sodelovanje. Aktualni naziv naše osrednje ustanove za razvoj gorskega bojevanja, ki je zaradi omenjene specifike nekoliko obsežen, je tako Gorska šola SV/ Nacionalni center odličnosti za gorsko bojevanje (SAF MMS/ National COEMW).

Podpora in interes Nata pri ustanavljanju centra odličnosti
Naš glavni partner pri ustanavljanju Transformation Network Coordination Cell, ki zagotavlja razmere in realizira usmeritve poveljstva Allied Command
Transformation (ACT), je v zadnjih letih delovanja tudi sam naredil velik napredek pri zagotavljanju  poenotenega oblikovanja in delovanja centrov odličnosti. Za čimbolj racionalne in učinkovite postopke pri oblikovanju centra odličnosti so bili tako letos pripravljeni tudi standardni operativni postopki oziroma SOP (Establishment Manual), ki obsegajo naloge države ustanoviteljice, držav partneric oziroma držav sponzoric ter seveda vlogo Transformation Network Coordination Cell (TNCC). Jasen nasvet TNCC je, da že med delovanjem Nacionalnega centra odličnosti za gorsko bojevanje uporabljamo metodologijo ustanavljanja Natovih centrov odličnosti. Predvideni postopki za ustanavljanje centrov odličnosti so tako vsebinsko kot terminsko predstavljeni zelo sistematično. Z uporabljanjem iste metodologije bo tudi prehod v Natov center odličnosti od nas zahteval veliko manj energije oziroma usklajevanja s partnerskimi, poznejšimi sponzorskimi državami.
ACT/TNCC pri svojem delu seveda zajema tudi iz dosedanjih izkušenj, saj je bilo do zdaj akreditiranih že 13 centrov odličnosti, ki tudi aktivno delujejo. Trije centri so v postopku pogajanj glede dogovora o soglasju (MoU) z državami partnericami, Nacionalni center odličnosti za gorsko bojevanje v RS pa je v začetnem procesu razvoja koncepta ter priprave sporazuma o soglasju.
Glede na usmeritve GŠSV so bili pripravljeni nov koncept delovanja, nov osnutek sporazuma o soglasju (MoU) in terminski akcijski načrt delovanja. Spremembe so bile nujne, saj so izzivi za doseganje končnega delovanja zelo veliki.
ACT/TNCC popolnoma podpira odločitev RS glede postopnega ustanavljanja Natovega centra odličnosti za gorsko bojevanje in nas hkrati ohranja v svoji mreži delovanja. Status Nacionalnega centra odličnosti je opredeljen na Transnet internetni strani ACT/TNCC, na kateri se pojavljamo tudi s poročili o trenutnem delovanju. Dobivamo redna poročila in vabila za udeležbo na rednih letnih konferencah direktorjev centrov odličnosti. Zelo aktivno poteka tudi dvostransko sodelovanje z enim izmed najbolj podobnih centrov, in sicer z norveškim Centrom odličnosti za operacije v zahtevnih zimskih razmerah (Center of Exellence for Cold Weather Operations – COECWO). Vzpostavljanje učinkovite mreže sodelovanja v nacionalnem in mednarodnem okolju Po formalni ustanovitvi nacionalnega centra odličnosti v začetku leta smo začeli postopke za vključevanje zainteresiranih držav vGorsko šolo SV/Nacionalni center odličnosti za gorsko bojevanje in širjenje mreže sodelujočih organizacij v nacionalnem okolju. Najbolj pomemben za delovanje Gorske šole SV/Nacionalnega centra odličnosti za gorsko bojevanje je miselni preskok pri delovanju. Center odličnosti postaja usklajevalec med različnimi subjekti, ki lahko prispevajo k razvoju področij gorskega bojevanja. Kot drugi centri odličnosti mora tudi Nacionalni center odličnosti za gorsko bojevanje v vsaki izmed predstavljenih različic delovanja pokrivati vsaj tri od štirih stebrov, ki jih Nato predstavi v funkciji podpore transformacije. To so usposabljanje in izobraževanje, razvoj doktrin in konceptov, raziskave in razvoj ter učenje iz izkušenj.
V mreži za zdaj sodelujemo z enotami in poveljstvi SV, organizacijskimi enotami MO, ACT/TNCC, norveškim COEMW, civilnimi organizacijami, kot so na primer PZS, TNP in GRS, ter z organi lokalnih oblasti, Univerzo v Ljubljani s Fakulteto za šport, z Mednarodnim združenjem vojaških gorskih šol, Mednarodno federacijo združenja vojaških gornikov (IFMS), partnerskimi državami v programih dvostranskega vojaškega sodelovanja, s Partnership Work Programa (PwP) in drugimi.
Gorska šola SV/Nacionalni center odličnosti za gorsko bojevanje tako postaja stična točka za doseganj odličnosti pri obravnavanju in razvoju zmogljivosti gorskega bojevanja. Prednost takega načina delovanja je predvsem v optimiziranju izrabe skupnih zmogljivosti ter združevanju znanja in vedenja.
Ponovno je treba poudariti dolgoročno zahtevnost naloge oblikovanja tovrstnega centra, ki po definiciji predstavlja neodvisno vojaško organizacijo na ozemlju Republike Slovenije in ni v neposredni liniji vodenja ter poveljevanja Slovenske vojske. Zelo očitno se nam ponujata velika priložnost in hkrati izziv za pripravo odmevnega projekta. V mednarodnem okolju smo začeli zelo odmevno, saj je zaradi velikega interesa držav za sodelovanje pri projektu načelnik Generalštaba SV generalmajor mag. Alojz Šteiner poslal posebno vabilo načelnikom oboroženih sil zveze Nato in PfP za udeležbo na začetni konferenci novembra letos.
Odziv nas je prijetno presenetil, saj se je novembrskega srečanja udeležilo kar 31 predstavnikov iz 16 držav in ACT. V okviru programa smo gostom predstavili trenutno delovanje Gorske šole/ Nacionalnega centra odličnosti za gorsko bojevanje.
Seznanili smo jih z novim konceptom centra, predlogom dogovora o soglasju in z novim terminskim akcijskim načrtom. Predstavili smo jim naše trenutne zmogljivosti v vseh štirih stebrih v podporo transformaciji, predvsem pa smo jim v razmislek ponudili pregled področij, na katerih si želimo njihove podpore in sodelovanja. Nacionalni center odličnosti za gorsko bojevanje bo zaživel le, če bodo poleg nacionalnih potreb ustrezno zastopani tudi interesi naših partnerjev.
Posebno pozornost smo zato namenili povezljivosti oziroma interoperabilnosti, ki je ob dejstvu, da v centru združujemo tako države Nata kot PfP, zelo pomembna.

Pogled v leto 2010
Sodelovanje pri usklajevanju sporazuma o soglasju bo v naslednjih mesecih potekalo z izmenjavo informacij prek elektronskih medijev. Nadaljevale se bodo naše dvostranske aktivnosti s seznanjanjem morebitnih držav partneric o možnih načinih in vsebinah vključevanja.
Naslednji skupni sestanek predstavnikov vseh zainteresiranih držav bo konec septembra 2010. V okviru srečanja smo predstavnike držav kljub velikemu interesu sicer morali obvestiti, da je proces načrtovanja usposabljanja tujih oboroženih sil za leto 2010 končan in da so naše zmogljivosti zapolnjene. Že v prvi polovici naslednjega leta bomo namreč usposabljali pripadnike Črne gore, BiH, Latvije, ZDA in Češke. S podobno intenzivnostjo se bodo aktivnosti nadaljevale tudi jeseni. Poleg tujih enot bo velik del aktivnosti usmerjen v usposabljanje enot in poveljstev SV, tudi pri tem pa se načrtovanje bliža koncu.
Naša osrednja aktivnost prihodnje leto bo izvedba 1. skupnega kongresa Mednarodnega združenja vojaških gorskih šol in članic Mednarodne federacije združenja vojaških gornikov, ki bo potekal od 31. maja do 4. junija 2010 na Bohinjski Beli.
Še posebno bodo naše aktivnosti zelo intenzivne tudi v mednarodni organizaciji IFMS, saj Republika Slovenija poleg zelo aktivne nacionalne organizacije IFMS zagotavlja triletni mandat generalnega sekretarja, kar je pomembno za organizacijo z več kot 500.000 člani.

Besedilo: podpolkovnik Boštjan Blaznik,
načelnik GORŠ SV/Nacionalnega centra odličnosti za gorsko bojevanje

Revija Slovenska vojska: Letnik XVII/18 (PDF)

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79823