Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Helioport odprli z zamudo

Slovenske novice - Boštjan Fon: Po letu 2006 so na strehi garažne hiše ob bolnišnici odprli helioport.

JESENICE – Splošna bolnišnica je imela dolga leta neke vrste improviziran helioport na strehi. Nihče ni spraševal, kdo je potrdil nalog vzdrževalcem bolnišnice, ki so s svojim lastnim znanjem in sposobnostmi tam pred štirimi desetletji napravili pristajališče za helikopterje, ki so z območja Julijskih Alp, Karavank, celo iz Kamniško-Savinjskih Alp ali pa iz nesreč na cesti ali kod drugod dovažali pomoči potrebne, hkrati pa so iz jeseniške bolnišnice v klinični center odvažali nebroj nedonošenčkov pa oseb, za katere bi bil cestni prevoz z vrha Gorenjskega do Ljubljane preveč nevaren podvig za njihovo življenje. Resnično: kdor nikoli ni sedel v helikopterju ali bil poleg, ko se je s pomočjo ali policijskega ali vojaškega plovila reševalo življenje, težko sodi o tem. Taki, ki smo leteli zraven, vemo, da so sekunde, ki so ločile poškodovanega ali pomoči potrebnega od operacijske sobe, ki je bila na starem jeseniškem helioportu le dobrih tristo metrov od pristajalne točke plovila, nadvse dragocene.

Garažna hiša presekala helioport
Potem pa so se šli na Jesenicah skupaj z ministrstvom za zdravje in občino Jesenice v prejšnji vladajoči postavi neke vrste javno-zasebno partnerstvo, ki je prineslo rezultat: bolnišnica je dobila parkirno hišo, zasebnik pa vleče dobiček od pobrane parkirnine. Namreč: štajerski vlagatelji iz podjetij iz Celja in Žalca, ki jim je skupni imenovalec en lastnik, so pridobili zemljišča okoli bolnišnice, vsa potrebna dovoljenja in gradbene odloke ter začeli graditi garažno hišo, ki danes stoji tik ob delu bolnišnice, kjer je bil nekoč helioport. Ker je garažna hiša kljub pričakovanjem zrasla nadstropje višje, je moral stari helioport zapreti svoje naletne poti. Konec je bilo pristankov s poškodovanimi tik ob operacijski blok, pristajalo se je na parkirišču za tovornjake dva kilometra stran, nato se je ranjenega preneslo v reševalno vozilo, s katerim so ga odpeljali na parkirišče bolnišnice, od tam pa so ga zopet preloženega na ustrezna nosila prepeljali do operacijske dvorane. Kdor je hotel prebiti enigmo, zakaj tako, je bil deležen ignorance, sprenevedanja in zavajajočih informacij odgovornih, da o čem še bolj zoprnem sploh ne zapišemo besed.

Zapleti okrog projekta
Šest debelih let je minilo od začetka ureditve vsega potrebnega za helioport na strehi garažne hiše ob Splošni bolnišnici Jesenice. Zadnje obratovalno dovoljenje, ki bi ga morali prejeti pred dvema letoma, so dobili šele pred nekaj tedni. Celotna zamuda naj bi nastala zaradi neprave opreme za požarno varnost. Helioport je bil sprva projektiran po ameriških standardih požarne varnosti in ne evropskih. Slišati je, da projektant, podjetje APP Jesenice, sploh noče slišati o tem, da je slabo oziroma nerealno pripravil projekt. Dodatne požarne napeljave in oprema so podjetje Avioprojekt Celje, vpleteno v lastniško strukturo garažne hiše, stale okoli 100.000 evrov, ali bo investitor tožil projektanta za napake, pa še ni znano. Ve se, da je helioport zgrajen v sklopu javno-zasebnega partnerstva in da je za okoli tri milijone evrov vredno investicijo država prispevala zemljišče, v bolnišnici Jesenice pa so porabili okoli 300.000 evrov za gradbeno dokumentacijo. Zanimivo, garažno hišo je zgradila, jo upravlja, vzdržuje in jo ima v lasti, predvsem pa jo trži tako, da bolnišnica nima od tega niti enega samega ušivega evra prihodka.

Kljub vsemu se je na helioportu ta teden zgodil vesel dogodek, ki ga je ovenčal celo predsednik Danilo Türk. Po odprtju so nam policija, gorska reševalna služba in medicinsko osebje prikazali delovanje na helioportu, po obveznih izjavah za javnost pa se je srečanje nadaljevalo na bolj sproščeni ravni na terasi nekdanjega helioporta.

Boštjan Fon

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79805