Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Hoja v gore ni tvegana

V PZS spoštujejo skrb za zdravje in čisto naravo – V planinah preveč motorizacije

Planinarjenje adrenalinska dejavnost?

Hoja v gore ni tvegana

V PZS spoštujejo skrb za zdravje in čisto naravo – V planinah preveč motorizacije


Podpeč - Med novostmi, ki jih nova vlada pripravlja na zakonskem področju, je člane Planinske zveze Slovenije (PZS) še posebno prizadela napoved, da bodo med dejavnosti, za katere bodo nadomestilo pri bolniški znižali na 50 odstotkov, vključili tudi planinstvo. Na to so opozorili na skupščini PZS v soboto v Podpeči, na kateri so govorili še o drugih spremembah, ki jih doživljajo v zadnjem času, in se jim morajo prilagoditi ali se kako drugače odzvati nanje.

Ob omenjeni napovedi so poudarili, da je gibanje v naravi največ, kar lahko stori človek za svoje zdravje in dobro počutje ob vse večjih delovnih obveznostih in vedno bolj stresnem življenju. Smisel planinske dejavnosti pa ni v tem, da bi se ljudje vključevali v organizacijo, ki bi gojila tvegano hojo v gore, pač pa gre za dobro organizirano in varno dejavnost, za ohranjanje stika z naravo ter za povezovanje med ljudmi. Število nezgod v gorskem svetu je razmeroma majhno (lani okoli 300 gorskih nesreč pri okoli treh milijonih obiskovalcev), povsem pa se jim prav gotovo ni mogoče izogniti. Franc Ekar, predsednik PZS, je na skupščini povedal, da so iz vodstva organizacije takoj reagirali na napovedano zakonsko spremembo o nadomestilu pri bolniški in da so že dobili sporočilo, da bodo planinstvo izločili iz tako imenovanih adrenalinskih dejavnosti, pri katerih bodo nadomestilo bistveno znižali.

Planinstvo je pri nas zelo razširjeno, še posebno, če ga primerjamo z drugimi evropskimi državami, obisk v gorah pa še narašča. Res pa je, da članstvo v planinskih društvih že nekaj let vztrajno upada. V PZS se sprašujejo, kaj je temu vzrok. Na skupščini so največkrat omenjali članarino, s katero je treba financirati tako delo društev kot tudi zveze in prek nje zavarovanje za primer reševanja v gorah. Vendar pa kljub vsemu plačilo članarine še ni tako velik strošek, le ljudje premalo cenijo to, kaj za njeno plačilo dobijo v gorah in v planinski organizaciji. Kljub omenjenemu upadanju članstva je Slovenija po številu organiziranih planincev še vedno na visokem drugem mestu v Evropi, če odštejemo samostojno organizacijo Južne Tirolske in Liechtenstein, takoj za Avstrijo.

Na skupščini so se zavzeli za to, da bi imela PZS večji vpliv na dogajanja pri nas, še posebno v gorskem svetu. Opozorili so na to, da se na planine čedalje bolj širi motorizacija, kar pomeni veliko škodo v ekološkem pogledu. To se je na primer zgodilo na planini Jezero, v nevarnosti pa je tudi bližnja planina Laz. Tudi Zelenica je s svojo dovozno cesto na črno veliko izgubila, zato bi morali razdreti cesto. Sklenili so, da bodo organizirali posvet o prihodnosti planin in planinskih koč s posebnim poudarkom na motorizaciji, PZS pa naj bi pridobila status organizacije, ki bo s svojim mnenjem sodelovala pri predvidenih spremembah na terenu.

Na skupščini so glasovali o zaupnici Francu Ekarju kot predsedniku PZS, ker so tako sklenili po kritični razpravi na izredni skupščini lani oktobra. Tokrat je predsednik za zaupanje dobil 104 glasove, proti pa jih je glasovalo le 11.

Lado Stružnik

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

1 komentarjev na članku "Hoja v gore ni tvegana"

Andrej Blatnik,

http://www.tipka.com/freeclimb/anketa.php

ZDRAVI & FIT ZASLUŽIMO ENAKE PRAVICE

Za kaj gre?

NOVELA ZAKONA O ZDRAVSTVENEM VARSTVU IN ZDRAVSTVENEM ZAVAROVANJU

naj bi v prihodnosti prinesla številne spremembe, še posebej za nas plezalce.

Predlog Zakona na novo določa odstotke nadomestil za odsotnost z dela zaradi bolezni ali poškodb.

Zakon močno zmanjšuje kritje nadomestil zavarovancem pri poškodbah zunaj dela,

ki so posledica zavestne izbire tveganih aktivnosti. Gre za poškodbe, ki bi nastale pri planinarjenju,

plezanju in gorskem kolesarjenju, različnih vrstah smučanja...

V teh primerih naj bi nadomestilo znašalo le 50% od osnove in ne več sedanjih 80%.

PROSIMO VSE AO, PLANINSKA DRUŠTVA itd, da svoje negativno mnenje v zvezi z novelo zakona pošljejo priporočeno s povratnico na ministrstvo za Zdravstvo.

(Zadnji rok za pritožbo na novelo zakona je vključno 1.6.)

VSE tako ali drugače VPLETENE posameznike pa prosimo, da izpolnite anketo.

http://www.tipka.com/freeclimb/anketa.php

Plezalci smo usposobljeni za gibanje po gorskem svetu in s primerno telesno pripravljenostjo dajemo pozitiven zgled ostalim obiskovalcem gora, torej delujemo v smislu preprečevanja gorskih nesreč. Naša dobra telesna in duševna pripravljenost imata v zdravstvenem pogledu veliko več koristi od tveganja, ki se mu izpostavljamo v gorah. (To tudi želimo dokazati z zgornjo anketo.)

Nenazadnje smo eden od temeljev planinske organizacije in GRS. Zato prosimo tudi njune predstavnike, da zastavijo svoj glas.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79715