Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Igor Vrtačnik:

kako je nastal film Viharnik z roba, 100 let Skalašev

Igor Vrtačnik:

Peter Mikša: Iz družbe idealističnih, celo romantičnih in v gore zaljubljenih rosno mladih ljudi je na Slovenskem v obdobju med obema vojnama nastala močna planinsko-športna-kulturno-vzgojna organizacija – Turistovski klub Skala, ki je pomembna za velik razmah športa pri nas, predvsem smučanja in alpinizma.

Kdo so bili skalaši? Skalaši, kakor so si pravili članice in člani, so zagovarjali idejo maloštevilnega, a izjemnega članstva. Zagovarjali so predanost svojemu klubu, poslanstvu le-tega in se zavzemali za visoka moralna načela. Skala je bila demokratična, domoljubna in nepolitična organizacija, v kateri so se združevali ljudje različnih socialnih slojev, poklicev, starosti ter političnih, verskih in svetovnih nazorov. Pomembni so bili zgolj dosežki in gorniško delovanje. V mnogih ozirih je bila Skala elitna oziroma ekskluzivna avantgardna organizacija, v kateri je bilo članstvo čast – član pa ni mogel postati kdorkoli. Članstvo so v začetku predstavljali predvsem mladi, kasneje, ko je TKS zaslovel širom naše države, pa se je članstvo razširilo tudi na nekoliko starejše člane. Eno osnovnih poslanstev Turistovskega kluba Skala je bilo širjenje skalaške misli po vsej Sloveniji.

Obdobje delovanja Skale velja za eno najbolj vsestransko bogatih v slovenski gorniški zgodovini. Iz vrst skalašev je izšlo mnogo odličnih alpinistov, smučarjev, sankačev, gorskih reševalcev, fotografov, literatov, predavateljev in filmskih ustvarjalcev. Težko je reči, v kateri od teh dejavnosti je TK Skala dosegel najlepše rezultate, ker je bilo njegovo delo tako zelo vsestransko in so marsikje prav skalaši morali orati ledino. Lahko pa bi izpostavili alpinistično in smučarsko dejavnost. Kljub izjemnemu pomenu in zelo plodnemu delovanju pa o njih ni kaj veliko napisanega. Absolutno največ je mogoče prebrati v knjigi Trden kakor skala: Kratka zgodovina Turistovskega kluba Skala, ki sta jo napisala Eli Gradnik in Peter Mikša leta 2017 in pa fragmentarno v knjigi Zgodovina slovenskega alpinizma, ki sta jo napisala Peter Mikša in Urban Golob štiri leta prej, torej leta 2013. --- Ste vedeli, da so skalaši posneli tudi prvi slovenski celovečerni film, V kraljestvu zlatoroga? In bili pomembno vpeti v drugi slovenski celovečerni film Triglavske strmine? Prav film je osrednja tema tokratnega pogovora.

Zgodovina slovenskega alpinizma - 05.02.2024

Igor Vrtačnik: kako je nastal film Viharnik z roba, 100 let Skalašev

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79672