Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Kaj pomeni

... in kaj ne pomeni vrh Čo Oyu Kristin Harile
 

Kaj pomeni

Norvežanka Kristin Harila je 3. maja ob 14.45 po kitajskem času stopila na vrh Čo Oju. Njena ekipa je poudarila, da je Čo Oju drugi vrh, po Šiša Pangmi , v njeni trenutni tekmi, na kateri se je povzpela na vse osemtisočake sveta v manj kot šestih mesecih.

To je nenavadna trditev, saj je Harila že s Čo Ojujem opravila projekt 14 × 8000 in to v rekordnem času. Ostalih 12 vrhov je osvojila leta 2022
(in prej še Everest ter Lotse leta 2021). To pomeni, da je v njenem življenjepisu skupaj 16 osemtisočakov.
Poleg tega je dosegla (in ustrezno dokumentirala) vse prave vrhove (glede na geografske študije, ki so jih opravili v ekipi 8000ers.com.

Glede na posodobljene sezname 8000ers je Harila zamudila, da bi postala prva ženska, ki je dosegla dejanske (glavne) vrhove vseh osemtisočakov, le za teden dni. Prejšnji teden je namreč Kitajka Dong Hong Juan postala prva, ko se je povzpela na vrh Šiša Pangme.

Je pa Harila najhitreši plezalec, moški ali ženska, ki mu je uspelo osvojiti projekt 14 x 8000. Nirmal Purja sicer trdil, da je postavil rekord v šestih mesecih in šestih dneh leta 2019, toda ekipa 8000ers.com ugotavlja, da je Purja dosegel vrh Manasluja in Daulagirija šele leta 2021. Prvič, v tem šestmesečnem obdobju leta 2019, se je ustavil na predvrhu na Manasluju in na nižji točki na vršnem grebenu Daulagirija.

Ker Harila očitno želi podirati rekorde, je zaznati, da se je Harila, namesto da bi poudarila svoj trenutni dosežek, odločila, da se bo izognila vsem polemikam in poskušala premagati Purjin rekord, kot je prvotno (čeprav napačno) trdil. Zato je, ko lani jeseni ni mogla v Tibet, načrtovala, da bo začela znova.
In tako je Harila znova začela na Šiša Pangmi 26. aprila in bo projekt poskušala končati v manj kot 189 dneh, kot jih je Purja potreboval za dokončanje svojega »Project Possible« (od 23. aprila do 29. oktobra 2019).

Med tem pa je Harila očitno opustila nekatere "izboljšave", ki jih je predvidevala za ta drugi krog. Preden je pridobila dovoljenje za plezanje v Tibetu, je Harila dejala, da se bo leta 2023 poskusila povzpeti na vseh 14 vrhov brez dodatnega kisika. Načrtovala je celo, da se bo dvakrat povzpela na vrh Šiša Pangma in Čo Oju, da bi dokončala kar oba projekta.

Angela Benavides: So se pa načini za dosego vrha spremenili in pustolovskega duha, ki je navduševal tiste, ki so se prvi povzpeli na 14 osemtisočakov, ni več. Končalo se je z industrializacijo alpinizma, helikopterji, številnim pomožnim osebjem, možnostmi reševanja na velikih višinah in močno izboljšano logistiko.
Zaradi vseh teh napredkov je bilo doseganje vrha toliko lažje, da je skoraj uničilo negotovost, ki je bistvo pustolovščine. 
To je tako, kot če bi se danes nekdo odpravil na pot okoli sveta v 79 dneh, da bi podrl rekord Phineasa Fogga.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79619