Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Kaj storiti, ko nas ujame nevihta

Slovenske novice: Pozno spomladi in poleti so v gorah pogoste nevihte, ki jih spremljajo strele, udar katerih je lahko usoden.

Odhod v gore naj bi bilo prijetno doživetje, toda to lahko pokvari muhasto vreme. Še posebno pozno spomladi in poleti so v gorah pogoste popoldanske nevihte, ki jih spremljajo strele. Udar strele je lahko usoden in je letno po vsem svetu kriv za smrt približno 1000 planincev. Kljub temu pa v 70 odstotkih ni smrtno nevaren.

Opazujte dogajanje
Pred vsakim vzponom je treba spremljati vremensko napoved in opazovati dogajanje na nebu. Nevihte s strelo se v gorah pojavljajo zlasti pozno popoldne in zvečer ter se razvijejo izjemno hitro. Včasih jih napovedo značilni veliki gobasti oblaki – kumulonimbusi. Vendar lahko strela potuje tudi veliko kilometrov pred nevihto in se pojavi na mestih, nad katerimi je jasno nebo, udar groma pa je predaleč, da bi bil slišen. Izraz »strela z jasnega« torej ni izmišljen. Zadrževanje na prostem v času nevihte ni priporočljivo, če pa vas ta ujame, je treba upoštevati nekaj napotkov.

Pravilo 30-30
Prvo, najosnovnejše in povsem preprosto, a koristno pravilo se glasi: dokler med bliskom in strelo ne mine več kot 30 sekund, je velika možnost udara. Pohoda pa ni priporočljivo nadaljevati, dokler od zadnjega bliska in groma ni minilo vsaj 30 minut.

Ni vsako zavetje primerno
Do tedaj je treba ostati v zavetju: v koči, proč od odprtih vrat ali oken. Iskanje zavetja v majhnih, odprtih bivakih poveča nevarnost udara. Šotori ne ščitijo, kovinske palice namreč delujejo kot strelovodi. V gozdu je varnejše kot na čistini, tudi velike in visoke votline ter globoke doline nudijo zaščito, majhne votline, previsi in struge potokov pa so celo nevarnejši od odprtih območij. Ob nevihti se je treba izogibati posamičnim drevesom, daljnovodom in žičnicam.

Na odprtem je najbolje počepniti s koleni in stopali skupaj ter se s čim manjšo površino dotikati tal. Tudi sedenje na suhem nahrbtniku lahko ščiti pred udarom, nikoli pa ne ležati na tleh.

Prenosne telefone in drugo elektronsko opremo vedno hranite v osrčju nahrbtnika. Tako jih je mogoče zaščititi pred razelektritvijo. Vse kovinske predmete je treba shraniti v varni razdalji.

Če nevihta zajame več ljudi, ti ne smejo tvoriti strnjene skupine, ampak morajo ostati posamično. Tako je ob morebitnem udaru mogoče zmanjšati število poškodovancev zaradi zemeljskih tokov in stranskih tokov med posamezniki.

Poskrbite za varnost še drugače
Ob odhodu od doma obvestite bližnje, kam ste namenjeni in kdaj se nameravate vrniti. Vedno se vpisujte v planinske knjige v planinskih kočah in na gorskih vrhovih. Poleg imena obvezno vpišite tudi smer prihoda in nadaljevanje poti. Ob morebitnih zapletih bo tako velika večja možnost, da vas bodo za to usposobljeni hitro našli in ustrezno ukrepali.

Ma. F.

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79814