Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Ključne sestavine so skrivnost

image3Večer, splet - Franja Žist: Različne vrste mesa, žitarice, stročnice, veliko zelenjave, gobe, smetana in jabolčnik so le glavne sestavine pohorskega piskra

V kuhanju so se pomerili danes (10.) na Arehu, dobrote pa so na Pohorje privabile več tisoč ljudi.

"Če bo pohorskega piskra, ki so ga pripravili tekmovalci, zmanjkalo, imamo rezervo," se je nasmehnil glavni organizator prireditve Igramo in kuhamo na Ruški koči Maksimiljan Klančnik. Uro po začetku prodaje tekmovalnih vzorcev in uradnem začetku ocenjevanja se je zgodilo ravno to, z zajemalkami so že strgali po dnu kotlov. Kako ne bi, ko pa se je na tradicionalno turistično prireditev na Arehu, ki se je med ljudmi v zadnjih 13 letih lepo prijela, tudi danes zgrnilo od štiri do pet tisoč obiskovalcev, je ocenil Klančnik.

Nova pogruntavščina, narejena po vzoru starih jedi
Kuhalnico je na sončno nedeljo na Pohorju od 9. ure naprej vrtelo 17 ekip, vsaka po svojem receptu. "V njem mora biti več vrst mesa, vsaj ena žitarica, raje pa več, stročnica, veliko zelenjave, gobe so tako rekoč obvezne, po možnosti ne kakšni gojeni šampinjoni ali šitaki gobe. Pričakujemo jurčke, lisičke ... Smetana, jabolčnik," našteva sestavine za pohorski pisker eden od članov strokovne komisije Darinko Kores Jacks. Pod drobnogled so vzeli okus, videz in izvirnost sestavin. "Pozna se, da so se tekmovalci že malo zrutinirali in da pohorski pisker dobiva neko podobo. Vsekakor pa iz vsakega kotla prihaja svojevrsten okus, recept namreč ni ‘zabetoniran‘, dopušča možnost improviziranja in kombiniranja. Sicer pa je pohorski pisker bolj nova pogruntavščina, narejena po vzoru starih jedi," je razlagal Kores, ko še niso vedeli, iz katerega kotla je bila zmagovalna žlica.
image3"Vanj smo dali tri vrste mesa, tri vrste gob, veliko zelenjave, stročnice ... Vsega skupaj 33 sestavin, katere to so, pa je naša skrivnost," je razložila Tanja Dajčman iz Mariborske koče. "Ni veliko drugačen, le nekoliko ga skušamo prilagoditi našemu okolju, zato dodamo tudi kaj svojega. Namesto jabolčnika mi denimo dodamo vinček. Pa še kaj, česar pa ne smemo povedati," je o receptu ostal skrivnosten Maks Polanec iz Turističnega društva Klopotec Leskovec v Halozah. Dodal je, da so veseli, da se tekmovanja lahko udeležujejo, četudi so okoli 60 kilometrov oddaljeni od Pohorja, tudi zato, da se spoprijateljijo z drugimi društvi, ki jih v avgustu vabijo na svoj kmečki praznik, kjer se ekipe pomerijo v kuhanju ajmohta. Da so obiskovalce nekoliko namamili v svoje kraje, so jih danes razvajali še s haloško gibanico.

Pohorci vendarle imajo prednost

"Lahko bi tekmovalo še več ekip, ampak smo žal omejeni s prostorom, nekaj prostora mora biti tudi za obiskovalce. Pri tekmovanju pa imajo Pohorci vendarle nekoliko prednosti," je Klančnik pojasnil ključ za izbiro ekip. Tudi na zmagovalnem odru si Pohorci niso pustili vzeti primata. Najboljši pohorski pisker so skuhali v ekipi iz hotela Tisa, drugi so bili predstavniki občine Ruše, pokal si je prislužilo še Turistično društvo Jelka s Šmartnega na Pohorju. "Mmm, vsak je po svoje dober," je dejala Štefka iz Limbuša, ki je poskusila kar tri kuharije. Poleg pokušanja tekmovalne jedi pa je prišla na vrh Pohorja tudi zaradi družbe. Podobno kot Mirko, ki živi na Švedskem in je trenutno v domačih krajih na dopustu: "Poskusil pa sem le enega in bil je odličen."
Ko so bili krožniki na mizah na platoju med cerkvijo in kočo že s kruhom pomazani in se je začelo kaditi tudi z žarov, se je odvilo še drugo tekmovanje. Zadonele so diatonične harmonike. Tekmovanje v igranju frajtonarice je potekalo v šestih starostnih kategorijah, štelo pa je tudi kot predizbor za Zlato harmoniko Ljubečne. Zabavno-kulturni program čez cel dan je popestritev, ugotavlja Klančnik. "Kot kaže, ravno to privabi ljudi. Vidi se, da ljudje potrebujejo družbo in da si želijo, da dogajanje ni suhoparno, da se nekaj dogaja. frajtonarice pritegnejo veliko ljudi, še posebno generacijo, na katero ciljamo. Nismo hoteli imeti veselice, ampak družabni dogodek, kar nam je uspelo. S kulinariko in harmoniko smo zadeli v polno," se je razgovoril organizator. Spomnil je tudi na manj svetlo plat dogodka, organizacijski stroški so namreč visoki, organizacijo pa jim otežujejo tudi zakonski predpisi: "Zakonodaja nas zelo ovira. Take prireditve bi morale biti pavšalno obdavčene. Zdaj pa se dogaja, da ljudje čakajo v dolgi vrsti in so nejevoljni, zakaj nismo odprli več blagajn. Te pa so spet nov strošek." A je veselje danes vendarle prevladalo.

Franja Žist

Fotografija: Na vrhu Areha je dišalo, popoldne pa so več tisoč ljudi
zabavali še harmonikarji. (Igor Napast)

 

Vecer.si 10.07.2016

 

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79832