Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Le kdo bo kupil hotel brez smučišča?

Primorske novice - Neva Blazetič: Stečajna upraviteljica prodaja hotel Kanin. Izklicna cena na dražbi, ki bo 6. oktobra, je 3,2 milijona evrov, dražba bo potekala z zniževanjem izklicne cene.

Varščina znaša 160.000 evrov. Ali se bo našel heroj, ki bi za tak denar v ponedeljek na dražbi v Ljubljani kupil hotel tik pred zimo, brez smučišča in brez zagotovila, kdaj bodo na gori postavili nove smučarske naprave, lahko zgolj ugibamo.

BOVEC - Ali se kdo dela norca iz ljudi ali kaj je to? Še pred meseci so se pogovarjali o bistveno nižji ceni. Vmes pa dopuščajo, da hotel propada. Ali mu je vrednost v tem času zrasla?,” se sprašuje direktor LTO Bovec Janko Humar.

Pohištvo prekrito z mahom, vrata neuporabna
Kakorkoli, v Bovcu vsi vedo, da za hotel, ki je zaprt že od lanskega oktobra, družba pa je od februarja v stečaju, nihče ne skrbi. Nekdanji zaposleni so zelo kritični do tega, kako se dela s hotelsko stavbo po njenem zaprtju. Kot pravijo, že lastnik družbe Hit Bovec zanjo po zaprtju ni spodobno poskrbel, zato je že pred stečajem nastajala velika škoda.
“Vzdrževalcem so plačali po eno uro na dan za zahtevno delo. To je bilo premalo za vsa nujna opravila. V deževni in vetrovni zimi so se sifoni na balkonih zamašili, zato je začelo zamakati v sobe. Ko je zapadel sneg, bi morali očistiti 75 balkonov. Kdo to zmore v eni uri na dan? Vzdrževalci so vztrajali, dokler je šlo, potem so obupali. Nekateri delavci smo brezplačno dodatno čistili, ker nas je bolelo srce,” pravijo nekdanji zaposleni. Dodajajo, da je tudi v restavraciji vse pohištvo prekrito z mahom, razmočene mize so se napihnile. Vhodna vrata v sobe so se napila vlage iz tapisona in so neuporabna. Skratka, Hit Bovec ni poskrbel za svojo lastnino, za njim pa tudi stečajna upraviteljica ne, saj na računu ni bilo denarja. In zdaj bodo prodajali razmočeno in zelo uničeno stavbo.

Stečajna je predlagala 1,7 milijona evrov
Stečajna upraviteljica Sara Pušenjak pravi, da je v teh okoliščinah za dražbo hotela predlagala ceno 1,7 milijona evrov, vendar ločitveni upnik z njo ni soglašal. Seveda zato, ker je bilo v hotel vloženega veliko denarja. Hit Bovec je leta 2008 s 3,2 milijona evrov zgradil wellnes in obnovil sobe. Za wellnes, ki je stal 2,6 milijona evrov, so dobili 500.000 evrov nepovratnega denarja. Za ostalo so se zadolžili pri NKBM in leta 2011 so začeli odplačevati posojilo, kar jih je, skupaj z zaprtjem smučišča, dotolklo. Morda bi se zgodba s hotelom povsem drugače obrnila, če bi že decembra lani, ko še niso bili v stečaju, sprejeli ponudbo zainteresiranega kupca iz Italije. Kot pravi Milan Štulc, ki je takrat navezal stike, je bil kupec za hotel pripravljen ponuditi poldrugi milijon evrov, v njegovo obnovo pa je nameraval vložiti dodatnih 600.000 evrov.Kot pravi, so potekali resni pogovori s Hitom, ki naj bi se pogovarjal z banko upnico NKBM. “Kolikor vem, bi zadeva uspela, če bi banka znižala svoje zahteve za okoli 300.000 evrov. Skratka, niso se odločili in potem je vse zamrlo,” se spominja Štulc. Stečajna upraviteljica pravi, da se pojavlja nekaj zainteresiranih kupcev, ki jim je poslala cenitve, koliko je pa resnosti, bo lahko povedala po dražbi. Zainteresirani kupec iz Italije ob tej dražbi z njo ni kontaktiral. Dodaja še to, da se bo v primeru neuspele dražbe takoj lotila vsega potrebnega za novo prodajo. Ceno lahko zniža do polovice likvidacijske cene, potem pa je dodatno zniževanje pogojeno s soglasjem ločitvenega upnika. Kot pravi, je bilo priznanih terjatev za 3,4 milijona evrov, vseh upnikov pa je 60.

Neva Blazetič

03.10.2014

Kmalu naj bi začeli iskati kupca tudi za premoženje drugega bovškega propadlega podjetja. ATC Kanin v stečaju naj bi z žičnicami na hribu in Žarščami prodajali na drugi dražbi še ta mesec. Hypo Leasing se o prodaji dostavne žičnice dogovarja sam.

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

1 komentarjev na članku "Le kdo bo kupil hotel brez smučišča?"

Rok Kovač,

V sedanjih časih bo zelo težko kdo kupoval neprofitne turistične objekte, v katere je še dodatno potrebno ogromno vlaganja.

Sedajna vsesplošna gospodarska kriza je dodobra na pohodu tudi v Italiji in Franciji.

Ob daljšem obisku Ligurije pri Genovi, kjer se je vršilo devet dni Navaratri puje (v devetih dneh Sri Durga pokonča vse demone v kozmosu), sem v poročilih na TV zasledil, kako itailjani v grupah (podobno kot bosanci) množično odhajajo v Nemčijo po delo.Dejansko tudi moji kolegi, ki živijo v Liguriji, čeprav mojstri na svojih poročjih (keramičarji, eletro stroka...) poprimejo prav za vsako delo, naj si bo to montaža omar, selitve, manjša popravila itd)

Ob povratku obiščem tudi že povsem avstrijski mondeni Brixen z občutkom, da si že v Innsbrucku.Vsa okolica v detajlnih urejena, trgovine z enkratno kvalitetno ponudbo, ljudje povsem Tyrolskega urejenega stila.Pri Brunecku zavijem v slikoviti Taufer tal pod Zillertal Alpami.V odlično urejenih nastanitvenih gorskih hišah se je kar trlo v veliki večini nemških gostov, podobno kot v poletju.Tudi tu je slika gostov iz Nemčije povsem ista, kot v Pfeldersu, kateri prinašajo dobiček na južno Tyrolsko.

Po vsem videnem, mislim, da smo pri nas zamudili prenekateri turistični vlak, kajti v tujini nimajo tako škodljivih poslovnih nihanj, turistično bolj dodelan poslovno razvojni model, zato se za vse renovacije in gradnje dobi akumuliran denar.Bančništvo je bolj naklonjeno poslom državljanov, ki vedo kaj postoriti, da bodo gostje, ki iščejo pretežno le miren oddih, čisti zrak, sprehode in dobro lokalno hrano, še naprej radi prihajali pod gore.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79778