Delo, 17.11.06 - Jasna Milinković: Daleč najuspešnejša slovenska športna plezalka

Delo, petek, 17. novembra 2006
ŠPORT

Športno plezanje: konec tedna finale svetovnega pokala v Kranju

Ljubljana – Daleč najuspešnejša slovenska športna plezalka Martina Čufar je sporočila, da končuje svojo bogato športno pot. Konec tedna bo na finalu svetovnega pokala v Kranju, kjer je leta 2001 v razburljivem superfinalu tudi zmagala, zadnjič nastopila za reprezentanco Slovenije. Za njo so spoštovanja vredni dosežki: ima zlato kolajno s svetovnega prvenstva, srebrno z evropskega, je zmagovalka tekem svetovnega pokala, zmagovalka dveh največjih mastrov na svetu v Arcu in Serre Chevalierju, v skupnem seštevku svetovnega pokala je zasedla drugo in tretje mesto, na največjih tekmovanjih pa je 25-krat stala na zmagovalnem odru. Osvojila je 6 prvih, 9 drugih in 10 tretjih mest. Lahko je vzor vsakemu vrhunskemu športniku tudi zunaj športa.

V dvorani Zlato Polje v Kranju bodo v soboto (ob 9. uri četrtfinale, ob 19. polfinale) in nedeljo (ob 17. uri finale) že enajstič zapored pripravili sklepno tekmovanje, ki ga bodo gostili tudi prihodnje leto. Med 104 prijavljenimi tekmovalci in tekmovalkami iz 23 držav bo tudi 13 Slovencev: poleg Čufarjeve še Lučka Franko, Asja Gosar, Natalija Gros, Mina Markovič, Katja in Maja Vidmar, Jure in Klemen Bečan, Matevž Pintar, Blaž Rant, Gregor Selak in Matej Sova. »Če ostanemo brez finalistov, bo to za nas rezultatska katastrofa,« je poudaril Tomo Česen, predsednik komisije za športno plezanje pri Planinski zvezi Slovenije. Toda naše plezalke so tako dobro pripravljene, da si je težko predstavljati najbolj črn scenarij. Močnejše so kot v prejšnjih letih, kar so dokazale na zadnji tekmi v Penneju v Italiji, kjer so se kar štiri uvrstile med osem finalistk. Moška ekipa je okrnjena, ker Tomaž Valjavec ni nastopal zaradi poškodbe, najbolje pa se je letos izkazal Klemen Bečan, ki se je dvakrat uvrstil v finale tekem za svetovni pokal in na EP zasedel peto mesto.

Zmagovalka svetovnega pokala je že znana. Že tretje leto zapored bo naslov pripadel Avstrijki Angeli Eiter, Natalija Gros na četrtem in Maja Vidmar na petem mestu pa še imata možnosti, da se prebijeta med najboljše tri. Med moškimi vodi Španec Patxi Usobiaga, vendar lovorika še ni njegova. V pokalu narodov je Slovenija tretja. Mednarodna plezalna zveza bo prvič podelila priznanja za skupno točkovanje težavnostnega in balvanskega plezanja. Natalija Gros ima lepe možnosti, da ostane na drugem mestu, potem ko je bila tretja na tekmi v balvanskem plezanju v Moskvi.