Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Motiti se je človeško

Friko - Uršula Novak: Tisti starši, katerih otroci se udeležujejo plezalnih tekmovanj, se slej kot prej naučimo, kako pomembna stvar je »fair play«.


Dlje časa kot naši otroci trenirajo plezanje, z več tekmovanji se srečujemo. Vzhodna liga, zahodna liga, liga iRCC, državno prvenstvo in razna druga tekmovanja pa prinašajo vzpone in padce, s katerimi si mladi plezalci nabirajo izkušnje in se dejansko učijo, kaj tekmovalni šport sploh pomeni. In ne, nihče se s tekem ne vrača vedno nasmejan – žal pa razlog za slabo voljo niso vedno zgolj napake naših najmlajših.

Starši in trenerji, ki otroke spremljamo na tekme, smo ob njih v prvi vrsti kot pomočniki in navijači, hkrati pa imamo še eno pomembno nalogo: skrbeti moramo, da je vse lepo in prav. Da tekma poteka po pravilih. In tu naletimo včasih tudi na konflikt z ljudmi, katerih edina skrb na tekmovanjih so pravila – na sodnike.

Če želimo svoje otroke pravilno usmeriti, potem moramo sodnike spoštovati. Za kakšno ceno?

Ja, tu bi se dalo razpravljati. Za nami je spomladanski del državnega prvenstva, in kdor vsake toliko prebere zapisnike s tekem, je verjetno že ugotovil, da je bilo med sodniki in trenerji kar nekaj trenj. Tisto, kar me (poleg osebne vpletenosti zaradi hčere) precej skrbi, pa je to, da prihaja do nesoglasij prav pri najmlajših kategorijah. Torej pri tistih, kjer bi bilo potrebno še najbolj vestno skrbeti, da vse poteka tako, kot mora – cicibanu ali mlajšemu dečku je namreč še precej težje kot kakšnemu mladincu ali članu sprejeti, da je bil (morda) oškodovan. In da tisti, ki naj bi skrbeli za to, da se mu kaj takšnega ne pripeti, ne morejo prav ničesar. Da so sodniške rešitve pritožb pogosto podane v smislu »tako je, ker sem jaz tako rekel, in basta«. Da starši pregledujejo posnetke na svojih lastnih kamerah in mobilnikih ter se hudujejo nad nepravičnostjo, in da trenerji vedno znova prejemajo opomine. Pa kaj opomine – poleg »vam bom dala opomin« grozijo sodniki tudi z odstranitvijo s tekme. In kako opomin opravičijo v zapisniku? Z zapisom, da je trener povzdignil glas, ali pa, da je trenerka (citiram!) »jezikala in se ni hotela umirit«.

Ste pomislili na to, kakšne so posledice?

Prepričana sem, da so se trenerji pogovorili s svojimi malimi cicibančki in jim (čeprav s težkim srcem) nekako razložili, da se je pač zgodilo, kar se je. Kaj pa sodniki? Ne, verjetno ne bodo odgovarjali niti za svojo arogantnost niti za prepričanje, da imajo edini prav. Zagotovo pa lahko rečem, da s takšnim obnašanjem v očeh trenerjev in staršev izgubljajo spoštovanje. In trenerji bodo v prihodnje zaradi tega gotovo še bolj povzdigovali glas in »jezikali« - če izgubiš spoštovanje, namreč ne gre pričakovati, da se bodo ljudje do tebe obnašali spoštljivo. Če kot sodnik želiš spoštovanje in ugled, se moraš namreč sprijazniti s tem, da se je motiti človeško – in človeško je tudi priznati, da nimaš vedno prav ter svojo napako popraviti.

Ker se pri Komisiji za športni plezanje prav v tem času pričenja izobraževanje za nove sodnike športnega plezanja, bi želela bodočim sodnikom položiti na srce prav to: delajte strokovno, a ne bojte se priznati napak – in spoštujte mnenje drugih, saj bo tako spoštovano tudi vaše.

Trenerjem in staršem pa: tule najdete obrazec za pritožbo na državnem prvenstvu, ki ga z običajnim pregledovanjem strani KŠP žal ne boste našli. Doma si natisnite nekaj kopij in jih nesite s seboj na tekmo – morda jih boste posodili še komu drugemu. Če obrazca ne boste imeli, se namreč ne boste mogli pritožiti, kajti sodniki pritožb na navadnem papirju ne sprejemajo več. In ne, oni vam ne bodo dali obrazca, četudi ga imajo pri sebi, ker vam ga pač niso dolžni. (Govorim iz izkušenj.)

Uršula Novak 

 12.06.14, 13:20

 

Kategorije:
Novosti PLE MLA SLO Vse objave

3 komentarjev na članku "Motiti se je človeško"

Primož Auersperger,

Vsebina je bila izbrisana na zahtevo avtorja / IP


Andrej Kecman,

V športu so trenerji, športniki in sodniki. Ostali so gledalci in starši. Edini, ki sme komunicirati s sodniki na tekmi so EDINO trenerji. Oni skrbijo za tekmovalce in se tudi pritožijo na sodniško odločitev, oni morajo na tekmi imeti obrazec za pritožbo. Vsakršni povzdignjeni glasovi s strani trenerja ali športnika na sodnika ali drugačno neprimerno obnašanje ima pač posledico odstranitev s tekme, tako je v vseh športih. Sodniško odločitev je potrebno spoštovati in tako mora športniku trener, potem tudi starši, obrazložiti, tukaj ne sme biti dvomov. Le na tak način bomo vzgojili prave športnike. Napake se in se bodo dogajale ne samo v plezanju ampak povsod v športu. Bil sem trener pri plezanju skoraj 14 let, se precej pritoževal pa moram priznati, da so imeli sodniki prav. Če bomo otroke vzgajali, da plezajo za rezultat, smo jim dali slabo popotnico. Najprej morajo imeti radi šport, šele potem lahko od njih pričakujemo, da bodo tudi garali. Navsezadnje je podobno tudi v življenju.


Pavel Škofic,

Sodniki, ki stvari obvladajo in so korektni, so med športniki vedno tudi spoštovani. Problem nastane, ko neke pojave delajo neumnosti ob katerih se tekmovalci, trenerji in gledalci lahko le držijo za glavo. V razvitih športih take sodnike odstranijo iz sistema. V slovenskem športnem plezanju pa so ti ljudje žal zaščiteni kot beli medvedje. Lažejo, spletkarijo in delajo neumnosti o katerih sem napisal že kar nekaj prispevkov.

Pričakovanja, da bodo ljudje spoštovali sodnike brez moralnih in strokovnih kompetenc, so dokaj čudna. Le zakaj bi jih. Tu ne gre za rezultat. Gre za preprosto dejstvo, da otroci in starši vložijo ogromno truda in denarja in si zaslužijo sodnike, ki razumejo, da so osnova vsakega tekmovanja tekmovalci. V razvitih športih so najboljši športniki plačani do nekaj stokrat bolje od najboljših sodnikov. Pri nas so slabi sodniki plačani, plezalci pa morajo plačati, da lahko tekmujejo. Tak odnos ni primeren in ga bo treba spremeniti.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79825