Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Najvišji v grebenu

Gorenjski glas, Planinski kotiček, Jelena Justin: Košutnikov turn (2136 m) - Greben Košute je dolg več kot deset kilometrov. S severne strani se na greben vije kar nekaj zanimivih, adrenalinsko speljanih zavarovanih plezalnih poti. Mi bomo najvišjega v grebenu spoznali z južne strani.

Ko greben Košute opazujemo nekje z vzhoda, je videti kot žaga, pogled s severa nam da vedeti, da je to divji greben, saj je severna stran divje prepadna, pogled z zahoda nam spet da občutek nazobčane žage, z juga pa je njena podoba mila, travnata in človeku prijazna. S te strani se bomo danes povzpeli na njen najvišji vrh, na Košutnikov turn, 2136 metrov.
 
Izhodišče vzpona je parkirišče pod planino Dolga njiva. Do tod pridemo preko Dolžanove soteske, mimo Jelendola (Puterhofa) do Medvodja, kjer pri nekdanji stražnici zavijemo levo po makadamski cesti. Po nekaj kilometrih pridemo do razpotja. Na desni strani je hiša, ki jo obvozimo in nadaljujemo desno, do urejenega parkirišča, odkoder smo v 20 minutah na spodnji planini Dolga njiva, kjer je tudi planšarija. Možnosti vzpona na Košutnikov turn sta dva: zahodna ali pa vzhodna pot. Predlagam, da se vzpnemo po zahodni in sestopimo po vzhodni. Usmerimo se na zahodno pot, ki nas pripelje v gozd in nekaj časa poteka skoraj vodoravno v smeri zahoda. Prečimo pašno ogrado in kmalu nas smerokaz usmeri ostro desno. Pot naravnost gre proti Tegoški planini. Sledi strmejši vzpon po smrekovem gozdu. Pot poteka v okljukih, doseže jaso in se še naprej strmo dviguje v ključih. Na vrhu jase pot znova preči gozd. Ko stopimo iz gozda, smo na vršnih travah neporaščenega grebena Košute. Pot se cik-cakasto vzpenja, se približa eni od grap, nato pa zavije ostro desno proti Košutnikovemu turnu. Pot preči južno pobočje Košute in se zmerno vzpenja proti našemu cilju. Mestoma je pot porasla z gostim rušjem. Tik preden dosežemo greben, prečimo grapo, polno grušča, in se med skrotjem povzpnemo na greben. Smo na sedlu med Košutnikovim turnom in Ostrvom. Če naredimo še nekaj korakov v levo, si lahko ogledamo vršni del zavarovane plezalne poti, ki pelje na Košutnikov turn. Ja, tudi to bomo še splezali. Kmalu! Nadaljujemo desno, proti našemu vrhu. Pobočje je kamnito in potrebna je previdnost. Pot izgubi nekaj korakov na višini, ko pred seboj zagledamo strm skalni skok, kjer napredujemo le s pomočjo rok. Varoval ni. Pot je strma in v mokrem nevarna za zdrs. Na grebenu strmina popusti in od križa, ki označuje naš vrh, nas loči le še nekaj nezahtevnih korakov.
 
Sestopili bomo po vzhodni poti. Začnemo se spuščati po strmih vršnih travnikih. Pot poteka ob grapi, po južnih pobočjih grebena, ki povezuje Tolsto Košuto in Košutnikov turn. Sestopamo po zelo strmem, izpostavljenem, stranskem travniškem grebenu, ki tik pred grapo zavije ostro levo, jo preči in se skozi izrazito ruševje vse bolj spušča. Zelo hitro izgubljamo na višini. Zanimivo je opazovanje kamnitih skulptur, ki jih je v milijonih let izoblikovala voda. Ves čas se približujemo zgornji planini Dolga njiva, kjer se v poletnih mesecih pasejo tako govedo kot konji. Previdni pa moramo biti še zaradi nečesa. Na južnih pobočjih, ki so obsijana s soncem, lahko zelo hitro srečamo kakšno plazečo se gospo; kačo. Steza nas kmalu pripelje na kolovozno pot, ki se vzpenja čez planino Dolga njiva. Do koče sestopimo po kolovozu, od tam pa po poti vzpona nazaj do jeklenega konjička, ki je verjetno od makadama lepo zaprašen.
 
Nadmorska višina: 2136 m
Višinska razlika: 890 m
Trajanje: 4 ure
Zahtevnost: 4 zvezdice

Jelena Justin

13.09.2010

 

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79715