Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Naredba

s katero se izdaja Red za za gorske vodnike v Dravski banovini - 1930

— 7 —


Naredba

s katero se izdaja

Red za gorske vodnike v Dravski banovini*


Na podstavi člena 67. zakona o notranji upravi z dne 19. junija 1929., Uradni list z dne 23. julija 1929., štev. 313/76, se določa:

Nadziranje gorskega vodništva.

§ 1.

Gorsko vodništvo je pod nadzorstvom in vodstvom občeupravnih oblastev, ki se pri tem poslužujejo posvetovalnega sodelovanja planinskih društev.

Odobritev gorskih vodnikov.

§ 2.

Kdor hoče dobiti dovoljenje za službo gorskega vodnika, mora dokazati:
a) da ima dobro ime in da je državljansko neoma-deževan;
b) da je telesno krepak in strokovno usposobljen.
V dokaz temu mora predložiti nravstveno izpričevalo, zdravniško izpričevalo o telesni sposobnosti za gorskega vodnika in potrdilo planinskega društva o strokovni sposobnosti.
Preden oblastvo odobri gorskega vodnika, se mora o teh lastnostih tudi še prepričati s poizvedbami ter mora zaslišati planinska društva, ki delujejo v dotičnem okolišu.
* Objavljen v Službenem listu kraljevske banske uprave Dravske banovine z dne 15. novembra 1930., štev. 236/37.

Knjiga za gorske vodnike.

§ 3.

Prosilcu, ki je po predpisih § 2. te naredbe sposoben za gorskega vodnika, izda pristojno sresko na-čelstvo proti plačilu zakonite takse in nabavnih stroškov vodniško knjigo. Ko jo vodnik prejme, mora obljubiti, da se bo natančno ravnal po obstoječih predpisih in zlasti izpolnjeval dolžnosti, ki jih ta naredba nalaga gorskim vodnikom.
Sresko načelstvo mora ob izpolnjenih pogojih (§ 2.) vsako leto podaljšati veljavnost vodniške knjige ali jo nadomestiti z novo, če je stara polna ali če se je izgubila.
Sreska načelstva morajo voditi seznam pooblaščenih vodnikov in seznam pooblaščenih nosačev (§ 13.) svojega sreza in skrbeti, da se razglašajo imeniki vodnikov in nosačev kakor tudi tarife (§ 14.). Seznama imata te-le rubrike:
1. Zaporedna številka vodniškega seznama.
2. Rodbinsko in rojstno ime.
3. Poklic.
4. Bivališče.
5. Datum in številka delovodnika.
6. Opomba.
Sreska načelstva naznanijo v ta namen imena in osebne podatke potrjenih vodnikov in nosačev občini njihovega rednega bivališča, planinskemu društvu in tujsko-prometnemu društvu. Planinsko društvo naj ima imenike gorskih vodnikov in cenike na razpolago turistom v planinskih kočah in zavetiščih.

§ 4.

Vodniška knjiga mora imeti tekoče tiskane številke strani in
  1. zaporedno številko vodniškega seznama;
  2. vodnikovo rodbinsko in rojstno ime, poklic in kraj, dan, mesec in leto rojstva, bivališče, domovno občino in srez;
  3. njegov osebni popis in fotografijo, ne starejšo od treh let;
  4. po sreskem načelstvu potrjeni seznam tur, za katere zlasti je bil spoznan za sposobnega;
  5. vodniški red;
  6. primerno število nepopisanih listov, da potniki nanje zapisujejo izpričevala.
Vodniške knjige se izdajajo po obrazcu, ki je priključen tej naredbi in tvori njen sestavni del (vzorec I.).
Pri podaljšanju veljavnosti, ki se mora izvršiti vsako leto, se pregleda tudi seznam tur; vrhu tega je treba pregledati vpisana izpričevala.
Nove ture se smejo v zaznamek sprejemati samo na podstavi dokazane usposobljenosti.

Dolžnosti gorskih vodnikov.

§ 5.

Vsak pooblaščeni vodnik mora nositi s seboj vodniško knjigo.
Vodnik mora predložiti pred turo svojo knjigo turistu, da lahko vpiše v njo svoje ime, stan in bivališče, po dovršeni turi pa mu predloži svojo knjigo, da mu vpiše izpričevalo.
Knjiga za gorske vodnike se mora na vsakokratno zahtevo občeupravnega oblastva predložiti njegovim organom, kakor tudi županstvu in pooblaščencem zakonito obstoječih planinskih društev v vpogled.
Vodnik, ki je namenoma iztrgal liste, svojevoljno izpremenil izpričevala, vpisal neresnična izpričevala, ali prepustil knjigo drugi osebi, se kaznuje po določilih te naredbe (§§19. in 20.), ako ni storil dejanja, ki je kaznivo po kazenskih zakonih.

§ 6.

Gorski vodnik ne sme na zahtevo potnikov odreči vodstva na vseh turah, označenih v njegovi knjigi, razen iz važnih razlogov, kakor n. pr. bolezen vodnika, smrt ali težka bolezen v njegovi družini.
Vendar pa gorski vodnik sme izključiti od udeležbe pri visoki turi, ki naj se izvrši pod njegovim vodstvom, take osebe, ki so telesno očividno šibke ali premladostne, ali ki niso za nameravano turo primerno oblečene, oziroma opremljene, ali pa so se že takoj v začetku poti izkazale nesposobne za nadaljevanje ture. V takih primerih sme eventualno tudi odkloniti svoje sodelovanje.
Pričeta tura se mora, če ni vzajemno dogovorjeno drugače, izvršiti docela. Če bi pa imel vodnik utemeljene pomisleke in bi turist vendarle hotel nadaljevati turo, mora pomisleke naznaniti turistu in si dati to okornost potrditi v knjigi za gorske vodnike.

§ 7.

Naloga gorskega vodnika je, spremljati potnike na določeni turi, jih opozarjati na potrebno opreznost, skrbeti, da kdo ne zaide, zabranjevati drugačne nevarnosti in posebno paziti na to, da se ne primerijo nesreče.
Vodnik ni dolžan jemati v svoje vodstvo več nego tri osebe. Pri posebno težavnih turah, ki so v tarifi izrecno označene kot take, sme tudi za enega turista zahtevati še drugega vodnika ali nosača, pri dveh ali več turistih pa dva gorska vodnika in nosača. Če bi se ta zahteva odklonila, sme odreči svojo udeležbo pri turi. Kadar posebne okolnosti, kakor slabo vreme, neugodne snežne razmere, nenavaden letni čas, manjša sposobnost ali nedostatna oprava turistova po njegovi izkušnji delajo turo tako nevarno, kakor navadno ni, je pa tudi dolžan zahtevati toliko gorskih vodnikov, kolikor jih je treba, in če se zahteva odkloni, odreči udeležbo pri turi.
Ture, navedene v odstavku 2., označi v tarifi kraljevska banska uprava Dravske banovine po zaslišanju planinskih društev.
Vedenje gorskega vodnika proti potnikom in potnikov proti njemu.

§ 8.

Gorski vodnik je dolžan, da se vede proti potnikom dostojno, vljudno in postrežljivo in da jim pomaga, kolikor more.
Nasprotno pa so tudi potniki dolžni, da ne zahtevajo od gorskega vodnika ničesar neumestnega, zlasti da ga ne plašijo in ne silijo vanj, kadar v zmislu te naredbe zahteva še druge vodnike ali pa upravičeno odklanja sodelovanje pri turi.
Vodnik se sme menjati med turo le v sporazumu s turistom, ki ga je najel.
Gorski vodnik je dolžan svoja opazovanja glede potov, koč in zavetišč naznanjati občeup ravnemu oblastvu neposredno ali po dotičnem županstvu ali po pooblaščencih obstoječih planinskih društev, da se odpravijo nedostatki.

Vedenje ob nezgodah.

§ 9.

Čim gorski vodnik izve, da pogrešajo gorskega vodnika ali turista, ali kadar se upravičeno domneva, da se je ponesrečila turistovska družba, je dolžan to naznaniti takoj, ko doseže najbližjo človeško pomoč, dalje v vseh ob njegovem potu stoječih kočah in zavetiščih, obljudenih pastirskih kočah in, ko dospe domov, tudi pri najbližji orožniški postaji, najbližjem županstvu ali predstojništvu planinskega ali vodniškega društva. Kolikor mu je mogoče, mora pozvati gorske vodnike svoje okolice na pomoč in tudi sam hiteti na pomoč, če je kot vodnik prost službe.
Vsak gorski vodnik, ki ni na turi ali ki se je šele vrnil z nje, je dolžan brez ugovora nemudoma ugoditi takšnemu pozivu.
Gorski vodnik mora turistom brez vodnika, ki jih sreča v gorah in ki žele od njega pojasnila, ustreči, kolikor mu je mogoče.
Gorski vodnik je dolžan pri svojih turah paziti, ali so rešilne priprave, ki so v planinskih zavetiščih, v dobrem stanju. Nedostatke mora javiti planinskemu društvu, ki je lastnik zavetišča. Sam pa mora imeti pri sebi najpotrebnejša razkužila in obvezila za prvo pomoč.

Volitev krajev, koč in zavetišč.

§ 10.

Gorskim vodnikom je strogo prepovedano, voditi potnika na druge kraje ali v druge gostilne, nego mu jih je označil potnik.

Obremenitev vodnikova s prtljago na turah.

§ 11.

Na turah je vodnik dolžan nositi samo 8 kilogramov prtljage z živežem in s potnikovo opravo vred; nikakor se ne more prisiliti, da bi prevzel večjo težo.
Za to breme mu ne gre nikakršna odškodnina.
Ako nosi za turista več, dobi za vsak kilogram čez to težo 4% od pristojbine za dotično turo.
Vodnik je odgovoren za prtljago, ki mu je bila izročena.

Vodnikova oprema na visokih turah.

§ 12.

Na vseh visokih turah mora biti vodnik opremljen s primerno dolgo in močno vrvjo, s kompasom, s cepinom in z derezami.
Vodnik je odgovoren, da so te stvari dobro narejene in da se dobro uporabljajo.

Določila glede nosačev.

§ 13.

Potniki lahko jemljejo s seboj poleg vodnika tudi take osebe, ki niso pooblaščene za vodnike, da jih spremljajo ali jim nosijo prtljago.
Vendar pa je prepovedano osebam, ki nimajo pooblastila za vodniško službo, ponujati se za gorske vodnike in služiti za vodnika.
Tistim osebam, ki se zglase za službo kot nosači, se analogno, po določilih, ki veljajo za gorske vodnike, izda izkaznica po vzorcu II. priključenem tej naredbi, in zanje veljajo določila tega reda za gorske vodnike zmislu primerno.
Izkaznice morajo imeti tekoče številke seznama za nosače, ki se mora voditi analogno po §4., točka 1.

Določanje in izprememba tarif.

§ 14.

Tarifo za gorske vodnike in nosače določa in izpre-ininja kraljevska banska uprava Dravske banovine po zaslišanju planinskih društev.

§ 15.

Ustanovljene in potrjene tarifne postavke veljajo za oblastveno odobrene gorske vodnike in nosače brezpogojno. Samo vodnik, ki je bil najet za najmanj 4 dni, ni vezan na tarifne pristojbine, vendar se mora s turistom glede svojih zahtev pogoditi pred začetkom ture. Isto velja za ture, ki zanje v tarifi ni določena pristojbina, in za ture v inozemstvo, ne ,pa za ture v obmejnih pasovih.

Preskrba gorskih vodnikov.

§ 16.

Vodnik se mora povsod preskrbovati sam in ne sme razen plačila po tarifi zahtevati nikakršnih postranskih pristojbin. Plačilo za povratek do doma je vselej že všteto v -pristojbinah po tarifi. Ako se vodnik odpusti na kraju, odkoder mora za povratek do doma uporabiti železnico ali druga vozila, se mu plača voznina, in sicer na železnici III. razred ali poštni voz ali voznina v avtobusu. Isto velja tudi za nosače.
Plačilo za ture, ki jih ni v tarifi.

§ 17.

. Za ture, ki jih ni v tarifi, se dogovorita o plačilu stranki sami.

Spori z gorskimi vodniki.

§ 18.

Spori med potniki in njihovimi vodniki se morajo razen tožb, ki so pridržane pristojnim sodiščem, javljati pri najbližjem sreskem načelniku, ki odloča o sporu.

Prestopki reda za gorske vodnike.

§ 19.

Prestopke reda za gorske vodnike, ki niso prestopki kazenskega zakona, kaznujejo občeupravna oblastva po čl. 69. zakona o notranji upravi, in sicer z globo od 10 do 1000 Din, ob neizterljivosti pa z zaporom od 1 do 20 dni.

Kdaj se vodniku vzame vodniška knjiga.

§ 20.

Gorski vodnikj se sme za prestopke reda za gorske vodnike kaznovati tudi s tem, da se mu odvzame vodniška knjiga.
Vsekakor se more odvzeti knjiga v primerih zadnjega odstavka § 5. in tedaj, kadar se je občeupravno oblastvo uverilo iz izpričeval, vpisanih v vodniški knjigi, ali pa kako drugače, da je gorski vodnik izgubil zanesljivost ali telesno sposobnost. Pred odvzemom je treba zaslišati planinsko društvo in županstvo vodnikovega rednega bivališča.

§ 21.

Ta naredba dobi veljavo čez osem dni p o razglasitvi v Službenem listu kraljevske banske nprave Dravske banovine ter nadomešča red za gorske vodnike za Vojvodino Kranjsko z dne 20. avgusta 1904., dež. zak. za Kranjsko štev. 15, in naredbo štajerskega namestnika z z dne 23. julija 1896., dež. zak. za Štajersko štev. 52.

Kraljevska banska uprava
Dravske banovine v Ljubljani.


Ljubljana, dne 5. novembra 1930.

II. No. 27.336/1.

Vršilec dolžnosti bana:
Dr. Pirkmajer Otmar s. r.

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
novosti v2

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79836