Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Nevladniki za nov zakon o TNP

Dnevnik, 09.12.04 - Sebastijan Kopušar: predlagajo, da državni zbor ustavi sprejemanje "Vučkovega" zakona o Triglavskem narodnem parku

Nevladniki za nov zakon o TNP

Nevladne organizacije predlagajo, da državni zbor ustavi sprejemanje "Vučkovega" zakona o Triglavskem narodnem parku


LJUBLJANA - Koalicija nevladnih organizacij za ohranitev Triglavskega narodnega parka (TNP) je včeraj predstavila vsebino spomenice, ki jo je 10. novembra med drugim poslala tudi predsedniku državnega zbora. Z njo državnemu zboru predlaga, da ustavi postopek sprejemanja zakona o TNP in ga umakne iz nadaljnjega postopka, vlada pa naj oblikuje medresorsko skupino za pripravo novega zakona o TNP, ki naj jo vodita okoljsko ministrstvo in ministrstvo za kulturo.
Po besedah Milana Oražma Adamiča iz Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti zakon o TNP, ki ga je državnemu zboru predlagala skupina poslancev na čelu z nekdanjim poslancem LDS Dušanom Vučkom, ni upošteval, da park ni le območje varstva narave, ampak tudi posebna regija. "Poleg tega Vučkov predlog ni jasno določil upravljalca parka, kar pomeni, da bi bil zakon le mrtva črka na papirju," opozarja Adamič.
Devetnajst organizacij, ki so podpisale spomenico, pričakuje, da bo vlada oblikovala nov zakon o TNP, ki bo zagotavljal učinkovito varstvo parka, sistem spodbud in nadomestil prebivalcem ter lastnikom zemljišč v narodnem parku, v njem pa bodo predvidene tudi razvojne možnosti za prebivalce in lokalne skupnosti v skladu z načeli trajnostnega razvoja ter trajnostno naravnan razvoj turizma in gospodarstva na območju TNP. Novi zakon naj bi bil skladen z zakonom o ohranjanju narave in mednarodnimi merili za narodne parke.
Po mnenju avtorjev spomenice bi le na tak način ohranili edini slovenski narodni park v sedanjem obsegu, hkrati pa se zavzemajo za povečanje osrednjega območja parka na najmanj tri četrtine celotnega parka, s čimer bi zagotovili varstvo rastlinstva, živalstva in ekološke celovitosti parka. Novi zakon bi lahko po mnenju podpisnikov v obravnavo predložili do 30. aprila 2005.
"Vlada mora preprečiti, da bi na pripravo novega zakona vplivali posamični interesi političnih strank ali interesi kapitala. Zagotovi naj izvajanje zdaj veljavnega zakona o TNP ter prepreči sprejemanje z zakonom neskladnih prostorskih in drugih odločitev," meni Marjeta Keršič Svetel iz društva Mountain Wilderness Slovenija. Hkrati je opozorila, da koalicija nevladnih organizacij parka ne želi spremeniti v hermetično zaprto območje, v katerem se lokalno prebivalstvo ne bi moglo razvijati. "Naši predlogi upoštevajo razvoj lokalnega prebivalstva tudi z gospodarskega vidika," je prepričana Svetelova. Adamič pa dodaja, da je mogoče uskladiti želje vseh zainteresiranih strani, tudi investitorjev, ki želijo tržiti TNP. Vendar bo za to potrebno postaviti ustrezne okvire in doseči ravnovesje.
Marija Zupančič Vičar iz društva CIPRA Slovenija je zavrnila očitek, da civilna družba ni upravičena opozarjati na pomanjkljivosti zakona o TNP, saj se je po njenih besedah TNP ohranil tudi po zaslugi civilne družbe. Pojasnila je, da je Vučkov predlog zakona o TNP doživljal le "lepotne, ne pa tudi bistvenih popravkov". Sporni zakonski predlog o TNP je bil v DZ prvič obravnavan junija 2003, vendar pa zaradi nasprotovanja stroke, civilne družbe, prebivalcev parka in tudi politike ni bil sprejet, temveč je bil v sredini junija letos umaknjen z dnevnega reda zasedanja DZ. V letošnjem novem sklicu je bil med redkimi zakoni, ki so dobili podpisnike in se uvrstili v nadaljnjo obravnavo, nova predlagatelja zakona pa sta poslanca LDS Jožef Školč in Borut Sajovic. Prvi zakon o TNP je bil sprejet leta 1961, narodni park v današnji obliki pa je bil ustanovljen z zakonom iz leta 1981, ki še vedno velja.

Sebastijan Kopušar

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79779