Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

O dogajanju v Triglavskem narodnem parku

Marjeta Keršič Svetel: še moje mnenje

Zdaj pa še moje mnenje ob debati

o dogajanju v Triglavskem narodnem parku


Dr. Andrej Stritar je nanizal dileme, ki so trenutno pereče. In ni jih ravno malo! Gre za vprašanje, kakšno prihodnost naj bi imele Julijske Alpe - in ali Slovenci želimo imeti v Julijskih Alpah narodni park. Ali pa kaj drugega. Na te dileme je treba najti odgovore in prihodnost jasno začrtati. Bodisi z novim zakonom o narodnem parku - bodisi tako, da sklenemo, da ne želimo zavarovanega območja narave, kot je narodni park, ampak nekaj drugega. Ne moremo pa imeti narodnega parka, ki bo v resnici območje za razvoj industrijskega gozdarstva, intenzivnega kmetijstva, neoviranega širjenja smučišč, hotelskega visokogorskega turizma, športnih poligonov vseh vrst in motorizirane rekreacije. To pa ne gre. Kot samostojen in zrel narod s svojo državo se moramo odločiti, se jasno opredeliti - in se potem svojih odločitev držati.

Seveda je res, da si tudi prebivalci gorskih vasi zaslužijo kakovostno in prijetno življenje, dobre ceste, dostop do svetovnega spleta, delovna mesta za izobražene mlade ljudi. Seveda je res, da imamo v Triglavskem narodnem parku v nekaterih delih opraviti z izjemno dragoceno kulturno krajino, ki je nastala v tisočletnem sožitju narave in zelo, zelo pridnih človeških rok. Res pa je tudi, da imamo v Julijskih Alpah še predele, ki imajo mnoge lastnosti divjine, so brezpotni, so zatočišče živalskih in rastlinskih vrst, ki nimajo drugega življenjskega prostora. In res je tudi, da je narodni park po definiciji zadeva nacionalnega in ne lokalnega pomena - in da je prav tako po definiciji namenjen predvsem ohranjanju naravne in kulturne dediščine.

Ko govorimo o TNP, ne smemo vseh območij meriti z enakimi merili.
Na območjih, kjer so vasi, polja, travniki, visokostebelni travniški sadovnjaki, dolinski pašniki in travniki, gre brez dvoma za kulturno krajino in območje življenja ljudi, ki jim je treba zagotoviti ne le zaslužek, ampak tudi solidne socialne in druge storitve (šolo, zdravstveno oskrbo, trgovine, oskrbo starejših, varstvo otrok...). Tudi sonarvano gozdarstvo je del gospodarske tradicije teh predelov in brez dvoma bo gozd tudi ostal pomemben vir v ekonomskem smislu.
Toda imamo tudi tisočletno tradicijo transhumantne paše na zelo odmaknjenih planinah visoko v gorah, ki so sredi osrednjega območja narodnega parka. Nekatere izmed teh planin imajo tako pomembno stavbo in tudi drugo kulkturno dediščino, da so vpisane med kandidate za vpis na seznam Svetovne dediščine človeštva! In ne gre le za stavbno dediščino - ampak tudi za izjemno bogastvo nesnovne dediščine - torej tradicionalnih znanj, povezanih z gorskim prostorom, šeg in navad, avtohtonih pasem in sort... Če govorimo o narodnem parku, potem vsekakor ni vseeno, kako ravnamo s temi planinami. So namreč spomeniki neke kulture - tudi duhovne, in izjemno kulturno vrednost jim daje prav njihova starožitnost. Vsekakor veliko večjo (tudi v ekonomskem smislu!) kot nekaj tisoč litrov mleka, ki mora na tržišču konkurirati belgijskim farmskim kravam!
In naposled je tu še tisto, kar imenujemo "neokrnjena narava"!.

Res je, kot pravi gospod Snoj, da narave ni mogoče uničiti. Narava kot Univerzum je seveda zaenkrat še izven dosega čloevka. Ampak res je pa tudi, da človek lahko s svojimi posegi tako spremeni kompleksni in kaotični sistem, ki mu rečemo NArava, da bo na planetu Zemlja postal neznosen za človeško vrsto. Tega smo pa vsekakor zmožni in to se kaže na vsakem koraku. Izumiranje živalskih in rastlinskih vrst smo zagrešili izjemno uspešno, tudi podnebne spremembe in še marsikaj drugega tudi. Velika večina sveta - posamezniki in države - menijo, da je treba začeti ravnati drugače.

In naposled je tu še potreba ljudi po doživljanju narave. Ta potreba ni nikakršna "kaprica" razvajenih meščanov, ampak gre za splošno človeško potrebo, ki je za normalno življenje in duševno zdravje enako pomembna kot vse ostale potrebe po Maslowu. Mnoge športe je mogoče gojiti v telovdanicah in v mestih. Še smučajo se v Dubaju v zaprti, umetno ohlajevani dvorani. Neokrnjene narave pa ne more nadomestiti popolnoma nič. Ne samo za številne vrste živih bitij, ampak tudi za človeka! In h kakovostnemu doživljanju narave vsekakor sodi tudi doživljanje miru, naravnega zvočnega okolja, navsezadnje tudi nočne teme in zvezdnega neba. K doživljanju narave spada tudi občutenje naravnega ritma časa, pešačenje (naravna oblika premagovanja razdalj za vrsto Homo sapiens) in napor.

Imeti narodni park pomeni ohranjati neokrnjeno naravo. Pomeni, da se na 75% območja odrečemo kakršnih koli večjih posegov v naravni potek stvari - zlasti pa iz pridobitnih razlogov. Pomeni, da na tem območju branimo predvsem možnosti za kakovostno doživljanje narave - vse drugo se lahko dogaja tudi kje drugje (dirkanje z motornimi sanmi, visokogorski hoteli, helikopterski turizem itd., tudi komercialna sečnja lesa in intenzivna živinoreja.). In pomeni, da na ostali četrtini območja prav tako dajemo prednost ohranjanju naravne, pa tudi kulturne dediščine pred čisto komercialnim razvojem. To je narodni park po strokovnih, mednarodno uveljavljenih merilih. - Če Slovenci hočemo imeti narodni park, se moramo sprijazniti z merili IUCN in UNESCO in na območju TNP predvsem ohranjati naravno, kulturno in tudi duhovno dediščino. Če tega nočemo, je to seveda popolnoma legitimna odločitev - samo potem je treba reči bobu bob. Ukinimo narodni park. In počnimo v Julijcih, kar se najbolj splača in kar komu pač prija.

Če sklenemo, da hočemo imeti narodni park, potem pa seveda vsa teža ohranjanja te neprecenljive dediščine ne more in ne sme pasti na pleča ljudi, ki so tam doma. Narodni park je stvar vse države. In ker gre v Julijskih Alpah za dediščino mednarodnega pomena (Biosferno območje programa MAB pod okriljem UNESCO; Diploma Sveta Evrope za zavarovana območja; NATURA 2000; kandidatura za vpis na seznam Svetovne dediščine človeštva) je seveda tudi odločitev o tem, ali bomo to ohranjali ali ne, mednarodnega pomena. ODLOČITEV PA JE PREDVSEM V ROKAH NAS SAMIH - ne samo občin, ki so na območju TNP, ampak vseh državljanov Slovenije. Narodni park je stvar vseh - saj je tudi financiranje iz javnih sredstev stvar vseh!

Območje s tako imenitno naravno, kulturno in duhovno dediščino, kot so Julijske Alpe, pomeni lahko prvorazredni vir za razvoj v čisto ekonomskem smislu - pod pogojem, da te dediščine ne razvrednotimo. Po svetu zavarovana območja ustanavljajo iz različnih razlogov, ki niso zmeraj zgolj naravovarstveni. Eden najbolj pogostih je, da s tem zavarujejo izjemno pomemben (in vse pomembnejši!) ekonomski vir, ki ga predstavlja dobro ohranjena narava. Tudi o tem velja razmisliti, ko se odločamo o usodi TNP in tega, kar je v parku.

Odločitev, ali Slovenci potrebujemo in hočemo narodni park, je treba sprejeti zdaj. Nedvoumno! Kajti kolesje razvoja se vrti zelo hitro in razumno je, da svojo prihodnost načrtujemo, ne pa, da jo prepuščamo naključjem in stihiji. Pa kakršno koli prihodnost si že izberemo!

Lep pozdrav

Marjeta Keršič – Svetel

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
EKO novosti v2

12 komentarjev na članku "O dogajanju v Triglavskem narodnem parku"

Iztok Snoj,

Tole (kot prej Andrejevo) razmišljanje je treba odločno podpreti.

Kako ga ozavestiti v glavah ljudi, po realnih in dobrih ugotovitvah ga. Petre ne more biti lahko.


Igor Pavlič,

Javljam se iz Šiške, skupaj z ženo, dvema (polnoletnima!) otrokoma in ostalimi živimi bitji podpiram vse aktivnosti v zvezi z varstvom narave, predvsem TNP-ja. Enako velja tudi za mojo staro mamo, taščo, tasta in še koga. Zdaj nas je očitno še enkrat toliko! V slogi je moć, več kot nas bo, bolj bomo učinkoviti!

Naprej!


Igor Pavlič,

Z gdč. Marjeto Keršič-Svetel se popolnoma strinjam! "MI", v Sloveniji, imamo to "smolo", da razpolagamo z zelo malo Alpami, podobno kot Nemci. Francozi, Italijani, Švicarji in Avstrijci imajo teh gora v izobilju in si lahko privoščijo nsarodne parke, kulturne spomenike, varovana območja in skrajno uničeno krajino. Nemci so veliko pozidali in napravili "turistu prijazne" hribe, primer je npr. okolica Behthesgadna in Koenigseeja, kjer je vse "na dohvat ruke". Dosti več možnosti nimajo, ker jim zmanjkuje hribov. V preostalih alpskih državah imajo pač srečo in imajo glede na razsežnosti gorskega sveta neprimerno več manevrskega prostora. V Dolomitih je npr. kakšnih 500 žičnic in ceste vozijo skoraj na vsak valo bolj očiten plelaz pa imaš še vedno osamljene in "skrite" doline, kaj doline, cele skupine gora. Pri nas smo na srečo ohranili vsaj Martulkovo skupino. Če bi se pred leti odločili za Triglavske žičnice in kranjskogorske projekte kabinskih žičnic, bi nam ostalo bore malo nedotaknjenega sveta. Od kod tistemu Italijanskemu režiserju misel, da je prišel k nam, ker je tu še vse nedotaknjeno ne vem, takih koncev je po alpah v izobilju! Tudi Vinetouja so snemali v Paklenici, na Velebitu in v Tomačevem, pa ne zaradi naravnih danosti ampak zaradi stroškov! Naši statisti, hoteli in ostalo je pač kljub Evropi bistveno cenejše in to je seveda razlog odločitve.

Seveda je izvirni greh v tem, da so se ljudje po hribih in vznožjih le teh naseljevali in iz gospodarskih razlogov prodirali vanje. Včasih so delali poti, kolovoze, planine s stanovi, kasneje proge, žage, železnico, bunkerje, rove (Batognico so skoraj razstrelil), v prejšnjem stoletju (ponekod že prej) so pa pričeli še s turizmom (žičnice, hoteli, penzioni itd) in ostalim prometom (prelazi, avtoceste itd.). Kdor s epelje po stari cesti to Katschberga, lahko skoraj dve uri opazuje, kakšen poseg nad dolino je bila nova avtocesta.

Ljudje smo načelno vedno za varstvo narave, zdravja, otrok, kulturne dediščine, simbolov, okolja in sploh vsega, kar je kaj vredno, seevda le do takrat, dokler nimamo konkretnega interesa. Odkar tlačim to slovensko zemljo, je problem z Lipico, Onkološkim inštitutom, Triglavskim narodnim parkom, Zdraviliščem Rakitna, psihiatričnimi klinikami in še čem. Tem problemom smo dodali še nekja novih, npr. igrišla za golf itd. Zanimivo je, da se nihče ne obregne ob strelišče na Pokljuki (biatlon).

Pa ti domačini! Res niso dosti krivi. Anarhija z vikendaštvom je v sedemdesetih in osemdesetih letih napravila skoraj nepopravljivo škodo. Ljubljanski snobi so delali vikende v Trenti, Vrsniku, med kotom in Krmo, Kranjski gori, dediči so vse bajte v npr. Zadnjici in še kje predelali v vikende, "zarampali" cesto in zdaj se gredo ekološke počitnice in zabave (že njihovi potomci). Tako se vse to dogaja, saj vsi vemo, da so naše inšpekcijske službe, katerih naloga je preverjati in ukrepati, če vse poteka v skladu z zakoni in predpisi, podvržene inertnosti, korupciji in "biciklizmu" (popuščanje navzgor in pritiskanje navzdol). Ukvarjajo se s kakšnimi drvarnicami, bistvu se seevda izmikajo, "nimajo podlage za ukrepanje". Vse skupaj je politični problem, še tistih zakonov ki jih imamo, resnici na ljubo so slabi, ne izvajajo. Očitno bo treba demonstrirati! Če še ene črede konjev, 300 repov npr. v Lipici, ne morejo zrihtati kot je treba, kao bi šele narodni park. Res je žalostno!


Matevž Vučer,

Ne, štirje!!!


Igor Zlodej,

Lep pozdrav vsem, ki se zavzemate za ohranitev TNP in vsega v tej zvezi. Prijatelji Triglava bomo tudi v letu 2007 tako kot lani organizirali vsaj eno , če ne celo dve akciji čiščenje odpadkov v TNP. Pričakujemo, da se boste vsi, ki ste zdaj dali to podporo tudi fizično pojavili na kakšni naši akciji. Bomo naredili seznam in ga javno objavili. Še posebej vabimo vse organizacije, društva in posameznike, ki se zavzemajo za ohranjanje narave in čistega zdravega okolja, pa ne samo v TNP. O akciji boste pravočasno obveščeni.


Slavko Kržič,

Podpora tudi z Notranjske.

Slavko


Bojan Turšič,

KAJ SI DRUGI MISLIJO O NAŠIH GORAH !!!

Ravno te dni prihaja v kinematografe film Heidi. Snemali so ga tudi v Sloveniji in sicer v Kranjski Gori, na Vršiču, v Ratečah in v Ljubljani. Zelo zanimiva je bila izjava režiserja Paula Marcusa o tem, zakaj so se odločili za snemanje pri nas. Dejal je (prosto povzemam po Pop TV, dne 21.02, 24ur):

V tujini je po gorah vse polno gostiln, žičnic, itd. PRI VAS PA SO GORE ŠE VEDNO NEOKRNJENE IN ČISTE, TAKE KOT VČASIH. ČUDOVITE !

Kako za hudiča lahko tujci cenijo naše lepote in nam jih nemalokrat tudi zavidajo, sami pa smo vse prevečkrat slepi in gluhi ?!

Vsak tujec, ki se bo poleti potrudil do, na primer, Vrtaške planine peš in si tam privoščil skledo kislega mleka in porcijo žgancev, bo odnesel s seboj veliko večje doživetje, kot pa da bi se na planino pripeljal, se usedel pred "gostilno", kjer bi iz zvočnikov odmevali Atomik Harmonik in si privoščil porcijo čevapčičev v lepinji.

Ali pač ???!!!


Jože Drev,

Pozdrav - Podpora ohranjanju prvobitnosti tudi iz Štajerske.


Franc Kutnar,

Bravo punce!

Vso podporo, dajmo mignimo!

Smo že trije???

lp Frenk


Klemen Belhar,

Načelom vsi podpiramo ekološke projekte (še tisti, ki uničujejo okolje) in smo za "varstvo narave". Pomaga pa eno figo. Dokler ne bo vplivne stranke z verodostojno politiko ne bo kaj dosti drugače. Vsem združenjem, zvezam in društvom navkljub. Stranka je lahko vplivna le tako, da nastane, pride v parlament in si morda pridobi še vladni vpliv. V pomanjkanju parlamentarnih zelenih smo izjema. Bi šli v tako stranko, bi jo volili? Tako lahko kaj storite!


Petra Arnuš,

Marjeta, iskreno, resnično in zelo dobro napisano.

Ko bi se vsaj četrtina Slovencev vsega tega zavedala.

A žal je v tej naši mali Sloveniji precej takšnih ljudi, ki so celo življenje samo doma in jih ne briga, kaj se dogaja v sosednji vasi, v sosednji regiji, preko meje ali celo naprej po Evropi, po svetu…njihov svet se vrti okoli Slovenije in vse drugo kar prihaja iz tujine je zanje brezveze.

Kolikokrat smo že slišali pripombe, da nam pa Evropska unija že ne bo narekovala, kako naj živimo ali kako naj pišemo zakone ? A pišemo si jih sami!

In ponavadi se v tem smislu pritožujejo tisti ljudje, ki nimajo nobene realne predstave, kako resnično ljudje živijo drugod in kakšne so njihove predstave o ohranjanju narave in v katero smer se razvijajo vrednote, vsakodnevne vrednote: kakšno hrano jesti, kakšen zrak dihati?

Samo nekaj manj kot 2 milijona nas je…Slovenčic in Slovenčkov.

Pa si najprej odgovorimo na čisto preprosta vprašanja:

Koliko slovenskih otrok je že doživelo radosti izleta v gore (razen preko računalniških igric)?

Koliko najstnikov gre raje v kino, na fitnes ali na sprehod v nakupovalni center, kot pa v naravo?

Koliko ljudi gre raje na prigrizek v McDonalds kot pa na kmečki turizem?

Koliko ljudi na gorskih kmetijah kupi domače izdelke : sir, mleko, kruh ?

In koliko Slovencev čez vikend ostane doma pred televizorjem, v nedeljo!!! pa veselo po nakupih?

Koliko je v Sloveniji ljudi, ki jim ni mar, ali bo imel Triglavski narodni park sto diplom in priznanj, ali bo Slovenija ratificirala še deset novih naravovarstvenih konvencij.

Me zanima, kolikšna bi bila volilna udeležba na referendumu:

“Ali želimo imeti Triglavski narodni park?”

Koliko je takšnih planinskih društev, ki aktivno (in ne samo na papirju) sodelujejo v akcijah za ohranjanje narave?

Je žal veliko takšnih ljudi, katerih svet se vrti samo okoli njihovega novega avtomobila ali njihove hiše, ki je lepša od sosedove in ki ima super internetni priključek, pa velikanske nakupovalne centre na dosegu roke…samo poglejmo okoli sebe, koliko je takih dandanes, ki jim materialne dobrine pomenijo vse, na naravo pa se požvižgajo…predvsem generacija današnjih srednješolcev, generacija, ki bo čez par let krojila slovenske zakone in davke…

Za tiste, ki ste pa najraje doma za svojim računalnikom pa tale zanimiva povezava za popoldansko branje: http://www.alpmedia.net/pdf/CIPRA_Info_81_S.pdf

Jaz sem odločno za! Ohranimo Triglavski narodni park!


Dušan Blažin,

Na omenjeno problematiko gledam z več vidikov: kot prebivalec vasi v TNP in kot ljubitelj narave ter človek, ki si ustvarja eksistenco na tem območju že vrsto let.

Kot prebivalec vasi v TNP ( Gorjuše) nisem enakopraven državljan RS, saj sem deležen vrsto omejitev v primerjavi z državljani v urbanih okoljih. Skoraj vse uradne poti me vodijo v Radovljico 35 km daleč, kljub lastni občini. Vas v kateri živim nima niti normalnega sprejema RTVS, pa prebivalci kljub temu plačujejo naročnino dolga leta, dobijo pa sneženje tudi poleti. Še bližnji Radio Jesenice ne sprejemamo brez motenj.V preteklosti smo participirali in se borili za asfaltno povezavo z dolino, prav tako za telefon, internetne povezave, kot so v urbanih naseljih so samo sanje. Nenadni hudi zdravstveni problemi, ki se v mestu končajo hitro na urgentnih oddelkih, se pri nas lahko zelo zapletejo, saj nimamo niti nočnega dežurnega zdravnika. Najbližji je na Bledu ali v Radovljici in če ima bolnik srečo bo prišel rešilni avto v eni do dveh urah. Podoben problem je s policijo, ki potrebuje vsaj 30 minut do Bohinjske Bistrice v nujnem primeru. Ob gradnji hiše za mlado družino poteka postopek neskončno dolgo in zelo zapleteno. Vikend hišica vrlega meščana zraste veliko hitreje. Tako je že od nekdaj, pred zakonom o TNP in po njem. Pa še kup drugih omejitev imamo(Natura 2000 ipd.) Lahko bi še našteval probleme, pa bom raje prešel k bistvu mojega prispevka.

Vsi se zavedamo potrebe ohranjanja okolja, posebej na področju TNP . Vendar je potrebno omogočiti ljudem tudi možnost za življenje. Turizem, kmetijstvo in dejavnosti povezane z obema gospodarskima panogama so v primerni obliki edini primerni možnosti na tem področju. Ali jih bomo imenovali eko ali sonaravne ali okolju prijazne je za nas vseeno. Pomembneje je ,da se skupaj s stroko dogovorimo kakšne oblike so primerne za ta prostor in hkrati dobimo strokovno in finančno podporo.

Toliko je že bilo napisanega o SC Voglu, proti širitvi smučišč, proti umetnem zasneževanju. Vendar je Vogel pomemben dejavnik v bohinjskem turizmu in mislim, da še dolgo ne bo drugega nadomestila v zimskem času. Pomemben je dogovor kako ga urediti, do kje gre lahko razvoj in tega potem nadzorovati. Glavni problem pa je Bohinjsko jezero. In če ga hočemo čim dlje ohraniti v takšnem stanju kot je sedaj, bo potrebno skrbno načrtovati dejavnosti ob njem, predvsem promet, ki je največji onesnaževalec jezera. Vsaka sprememba v prometnem režimu povzroči neskončne kritike po javnih medijih. Vsak se želi seveda pripeljati z avtomobilom do jezera in nikakršne ovire ne pomagajo. Da ne omenjam Pokljuke z vsemi vikendi, ki so s komunalno neureditvijo prava ekološka bomba. Prav tako množični obisk ob vikendih. Vode s tega območja se stekajo na zelo široko področje.

Že dolgo se omenjajo upravljalski načrti za območja v TNP, pa so to samo besede. Stari zakon je našteval večinoma prepovedi, o človeku, ki živi na tem področju pa nič. Tudi sedanje razprave se vrtijo predvsem okoli tega kaj bi morali vse prepovedati. Kje pa je prebivalec tega območja? Kako bomo pomagali tistim, ki so skozi generacije ohranili to našo naravno in kulturno dediščino. Ne živijo v območju kjer se koncentrira kapital, ki posledično vdira k nam z apetiti po vilah ob idiličnem jezeru. Tiščimo glavo v pesek ob prodajah hiš Angležem, za katere je to odlična naložba. Preko 20 jih je že v Bohinju, a uradnih podatkov o tem ni. Kakšen narodni park je to, ko ga počasi zasedajo tujci. Saj je vendar to področje nacionalnega pomena, pred vsemi ostalimi pomeni.

Še enkrat ponavljam, da so turizem, kmetijstvo in spremljajoče dejavnosti edina možnost za dostojno preživetje prebivalcev na tem področju. Triglavski narodni park lahko pomeni tudi višjo kategorijo v teh gospodarskih panogah tako v smislu ohranjanja naravne in kulturne krajine kot v dohodkovnem smislu. Le na tak način bomo območje TNP ohranjali še naprej brez cest do Triglavskih jezer in še kam dlje. Ko se bomo skupaj dogovorili, brez fige v žepu, ali potrebujemo TNP, zakaj ga potrebujemo, kaj pomeni za prebivalce, kaj za obiskovalce,kakšne so posledice za državo, bomo zgornje probleme lažje rešili.

Pa lep pozdrav iz Bohinja!

Dušan Blažin

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79825