Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

O slovenskih planincih in PD zunaj slovenskih meja

Obvestila PZS, 1-2005: Uvodnik predsednika

Obvestila Planinske zveze Slovenije, 11-2005: Uvodnik

A K T U A L N O

O SLOVENSKIH PLANINCIH IN PLANINSKIH DRUŠTVIH ZUNAJ SLOVENSKIH MEJA


Ob sodelovanju in delovanju s Slovenci v tujini, bi morali tudi za planinsko aktivnost zajemati in upoštevati krovni zakon o odnosih Slovenije s Slovenci zunaj njenih meja, ki poleg preglednosti in informatike zagotavlja tudi medsebojna sodelovanja. Izraz zamejski Slovenec se ne uporablja več, saj so nekateri menili, da je takšen izraz celo žaljiv. Predlog omenjenega Zakona ureja odnose med državo in Slovenci, ki živijo zunaj Slovenije ter določa pristojnost državnih organov na kulturnem, izobraževalnem, gospodarskem, društvenem. in ostalih področjih sodelovanja. S tem Zakonom naj bi se uredil tudi status Slovencev brez slovenskega državljanstva.

V primeru planinskega sodelovanja s slovenskimi planinskimi društvi, prijatelji slovenskega planinstva, ljubitelji naših gora, domoljubi, ki so in žive v drugih državah in so za slovenstvo, kot še posebej za slovensko planinstvo dragocenega pomena, bi tudi Planinska zveza morala biti tako po materialni zmožnosti, kot aktivnem vključevanju v iskanju zakonskih možnosti in pomoči v predlaganem in že sprejetem predlogu novega Zakona, kar najbolj aktivna in učinkovita. Nuditi bi jim morali, kot nosilci v partnerstvih z državo pomoč pri strokovnih planinskih izpopolnjevanjih programih, informiranje o dogodkih v domačem matičnem planinskem okolju, gojiti slovensko planinsko domoljubje, kar je še posebej pomembno pri mladih populacijah Slovence v svetu. Tudi razdalje pri planinsko organiziranih in planinsko navdihnjenih Slovencih ne bi smele biti ovira in povzročati razlikovanja..

V planinski organizaciji - Planinski zvezi Slovenije pa bi ta društva morali prav tako imeti v posebni evidenci društev, prav tako tudi njihovo članstvo; še posebej pa bi bilo nujno urediti finančna vprašanja oz. obremenitve, vendar le po dejanskih stroškovnih obremenitvah in za tisto, za kar bi se odločili. Nesmiselno bi bilo zaračunavati iste ugodnosti (popusti, zavarovanja.), ki so zajete v članarini in so jih plačali že v društvu v državi, kjer prebivajo. Razlika pa je, če bi sami izrazili željo, da se včlanijo v slovensko planinsko organizacijo, kot člani z vsemi ugodnostmi, ki jih to članstvo prinaša. To zadnje pa nam bi bilo še toliko bolj v veselje in v čast; že sedaj dvojna polno-pravna članstva niso tako redka. Na ta način še posebej izkazujejo in potrjujejo slovensko planinsko pripadnost, pripadnost slovenskim goram in še posebej slovenski planinski organizaciji.

Je pa sedaj pravi trenutek, da tudi ta področja delovanja in sodelovanja Planinska zveza Slovenije aktivno in učinkovito vnese v svoj program bodočega dela, utrdi in aktivira produktivne relacije z zato pristojnimi ministrstvi in seveda tudi na osnovi in s pomočjo nove zakonodaje delovanja in sodelovanja s Slovenci zunaj slovenskih državnih meja prične z aktivnim delom tudi na tem področju.

mag. Franci Ekar,
predsednik PZS

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79814