Vse objave

Padec je pozabljen,

Alenka Teran Košir: ...  Janja Garnbret suvereno v finale olimpijske kombinacije

Na svetovnem prvenstvu v športnem plezanju v Bernu v Švici je bila sreda rezervirana za polfinale v novi olimpijski disciplini, kombinaciji balvanov in težavnosti. Nastopile so tudi tri Slovenke, a je med njimi le Janja Garnbret napredovala v petkov finale najboljše osmerice. To je kljub grdemu padcu v prvem delu tekmovanja storila suvereno, z najboljšim izkupičkom polfinala. Vita Lukan in Mia Krampl, ki jima je dobro kazalo po balvanskem delu, sta na 14. oz. 17. mestu ostali brez finalne vstopnice.
Najboljše tri iz finala si bodo že zagotovile nastop na olimpijskih igrah v Parizu 2024.

Kaj se je dogajalo po nesrečnem padcu?

Janja Garnbret je že v dopoldanskem balvanskem delu polfinala v novi olimpijski disciplini, kombinaciji balvanov in težavnosti, pokazala svojo premoč in kljub grdemu padcu na drugem balvanu brez težav splezala do vrha vseh štirih balvanov, kar ni uspelo nobeni od tekmic. V večerni del tekmovanja, težavnostno plezanje, se je tako z izkupičkom 98,9 točke od 100 mogočih podala kot najboljša, tam pa zaostala zgolj za Japonko Ai Mori, aktualno svetovno prvakinjo v tej disciplini.

Za Janjo Garnbret je bil v četrtek dolg dan.

Kakšen je format nove olimpijske kombinacije?
Nova olimpijska kombinacija je sestavljena iz balvanskega in težavnostnega plezanja, medtem ko bo hitrostno plezanje na olimpijskih igrah v Parizu na sporedu kot ločena disciplina. Na olimpijskih igrah bo v kombinaciji in v hitrosti nastopilo po 20 tekmovalk in tekmovalcev, prvi trije v finalu kombinacije na svetovnem prvenstvu v Bernu si bodo že zdaj zagotovili olimpijski nastop. Za Janjo Garnbret je to glavni cilj tega prvenstva.

V končnem seštevku je to pomenilo, da je Garnbretova osvojila najboljši dosežek polfinala s 175 točkami od 200 mogočih in da bi se v finale uvrstila že brez nastopa v težavnosti.

Kaj bo ključno v petkovem finalu?

Morijeva, ki je bila šesta po balvanih, je na drugem mestu zbrala 136,9 točke, Francozinja Oriane Bertone pa je bila s 133,5 točke na tretjem mestu.

Image
V petkovem finalu bodo nastopile še Američanka Brooke Raboutou (122,1 točke), Japonka Miho Nonaka (108), Avstrijka Jessica Pilz (98,5), še ena Američanka Anastasia Sanders (92,5) in Korejka Jain Kim (91,1).

V polfinalu sta nastopili tudi Mia Krampl in Vita Lukan, a se žal nista prebili med osem najboljših, ki bodo nastopile v finalu. V tem si bodo dobitnice medalj že zagotovile olimpijski nastop v Parizu. Kramplova je kombinacijo končala na 14. (73,6), Lukanova pa na 17. mestu (65,5).

Vita Lukan je pričakovala nekoliko več.

V moški konkurenci so gledalci v dvorani PostFinance Arena videla dva vrhova. Vrh smeri sta dosegla Japonec Sorato Anraku, ki s 184,9 točke vodi po polfinalu, in Britanec Toby Roberts, ki je zbral 164,7 točke. V finale so se prebili še Američan Colin Duffy (157), Japonec Tomoa Narasaki (148,7), Avstrijec Jakob Schubert (144,8), Čeh Adam Ondra (144,1), Korejec Dohyun Lee (126,3) in Francoz Paul Jenft (126,3), medtem ko je njegov obetavni rojak Mejci Schalck (125,9) za las ostal brez finala.

V moškem polfinalu ni bilo slovenskih tekmovalcev. Zan Lovenjak Sudar, Anže Peharc in Luka Potočar so svojo pot končali že v kvalifikacijah.

Siol, 09.08.2023 ob 23:02
Padec je pozabljen, Janja Garnbret suvereno v finale olimpijske kombinacije #video