Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Po spominsko planinsko kulturni poti

PZS: To pozno "zimsko pot" so pred 16. leti osnovali in tudi uresničili člani planinskega društva "Viharnik" iz Ljubljane, pri čemer se je še posebej izkazal pobudnik in realizator Marjan Potisek s prijatelji iz PD Viharnika.

Čas in leta narede "svoje" in tako so pred tremi leti v PD Polž Višnja gora z vso aktivnostjo in resnostjo nadaljevali, ohranjanje in nadaljnje razvijanje planinsko, kulturne pohodniške spominske poti, to je po "poti" kjer je velikokrat "pešačil" pisatelj Josip Jurčič.

Ob 16. jubilejnem pohodu se je zbralo in odločilo za peš pot, po slikoviti, okoliško, naravno, gričevnati planinski poti preko 10.000 pohodnikov od katerih je bilo največ članov planinskih društev iz vseh področij Slovenije.

Na sklepni slovesnosti na Muljavi so k pozdravni besedi povabili tudi predsednika Planinske zveze Slovenije Franca Ekarja, ki je med ostalim dejal: " Ta današnja tako velika udeležba planincev potrjuje dejstva preteklosti kot tudi sedanjosti, da se poslanstvo v kar največji meri ohranja in odraža v kulturi in umetnosti. Kulturne vrednote so tako razpoznavnost slovenskega pa tudi svetovnega planinstva. Zatorej ni naključje, da se je slovensko planinstvo utemeljilo pred 116 leti tudi na močnih temeljih kulture, umetnosti in domoljubja. Ob tem ne smemo pozabiti slavnih planinski imen, ki so v besedi, poeziji, glasbi in slikarstvu zaznamovali in oplemenitili s svojimi darovi večno slovenski, planinski, gorski svet: Fran Orožen, Jakob Aljaž, Fran Seliški Finžgar, Janko Mlakar, Klement Jug, dr. Henrik Tuma, dr. Miha Potočnik, dr, France Avčin, Marjan Krišelj, Tine Orel... kot tudi sodobni pisci, fotografi:Tone Škarja, Marjan Raztresen, Pavle Šegula, Nejc Zaplotnik,Viki Grošelj, Davo Karničar in še bi lahko naštevali.

Na današnjem pohodu prijateljstva dobrih, veselih, planinskih ljudi, ljubiteljev in zaščitnikov, varuhov narave, z veseljem ugotavljamo kako ozaveščen je odnos teh osebnosti do narave, kajti na poti, ko se je zvrstila deset tisoča množica ljudi ni pustila za seboj niti najmanjše trohice sledi, ki bi opozarjalo na onesnaževanje narave in okolja. To je najlepša današnja ugotovitev izjemnega kulturnega odnosa obiskovalcev, pohodnikov do planinskega sveta in narave v planinsko naravnih okoljih.

Danes lahko iskreno planinsko čestitamo PD Polž, ki se trudi in aktivno koordinira, da se spominski pohod z vso vnemo in kakovostjo nadaljuje in ohranja. Veseli smo, da so markacisti PD Polž na novo postavili planinske smerokaze, obeležili in osvežili planinske markacije in da so "Jurčičevo pot" zaščitili kot blagovno znamko. Tradicionalni pohod po "Jurčičevi poti" je ogledalo in vzgled kako so na Muljavi in v Višnji gori vsi pripadni temu projektu, od občine do ostalih društev kulture, turizma, Aktiva kmečkih žena, gasilcev do posameznikov in občanov. Tudi današnji "slavnostni" govornik Ivan Sivec, ki je spregovoril o »Ivanovih največjih vreliščih in energiji za njegova množična pisateljevanja in pesnitve«. Prav tako ne bi bilo odveč, da povemo , da je bil Alojz Knafelc Dolenjec, rojen pred 150 leti v Šmihelu pri Novem mestu. Delovni in ustvarjalno pripadni član Slovenskega planinskega društva je bil pobudnik za označevanje planinskih poti z markacijo, kakršno poznamo in uporabljamo še danes - rdeči krog z belo piko. Prav ta markacija je naša svetinja, dobra in prijazna sopotnica, ki nas varno spremlja in pripelje do cilja planinske postojanke ali vrha.

Kategorije:
Novosti POH SLO Vse objave

3 komentarjev na članku "Po spominsko planinsko kulturni poti"

Dejan Inkret,

Hehe, te 1/4 pismene sestavke prvega planinca je vedno zabavno prebirati.


Filip Vidmar,

Če bi Josip Jurčič pisal v takem stilu, ga dandanašnji prav gotovo ne bi zlorabili za ime pasje procesije.


Franc Štibernik,

Da ne bi komu delali krivice, bi pisci takih člankov morali navajati pravilne podatke o zgodovini te poti:

Osnovalo in markiralo jo je PD Viharnik in PD Grosuplje. Večino dela s trasiranjem in označevanjem poti pa je opravila skupina zanesenjakov pod vodstvom Ruže Tekavec. Večino prvih znakov sva pritrdila s Tonetom Tekavcem. Zaradi prerivanja o zaslužnosti za to pot je PD Grosuplje po nekaj letih soorganiziranja od tega odstopilo in prepustilo upravljanje s potjo PD Viharnik. Vseskozi pa je pri izvedbi tega pohoda sodelovala tudi občina Ivančna gorica.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79846