Vse objave

Pretežko, da bi vsi prišli na cilj

Delo.si - Blaž Račič: Zmagal je svetovni prvak v gorskem teku Ahmet Arslan iz Turčije, ki je za 400-metrsko pot do vrha zaletišča potreboval pet minut in dve sekundi.
Žurnal 24: Po 400 metrih teka so videli "miške"

Po velikanki v Planici se danes v dolino niso spuščali smučarji skakalci, ampak so po doskočišču in naletu navkreber tekli gorski tekači. Skupaj se je zelo zahtevnega tekmovanja udeležilo kar 146 moških in 18 žensk, zato so bili organizatorji zadovoljni z udeležbo.

• Najhitreje se je na vrh skakalnice povzpel svetovni prvak v gorskem teku, Ahmet Arslan iz Turčije, ki je za 400-metrsko pot do vrha zaletišča potreboval pet minut in dve sekundi. Po teku je dejal, da je z zmago zelo zadovoljen in vesel, dodal pa je še, da je bil pred zadnjo tekmo sezone izjemno dobro pripravljen. V Planico se bo še vrnil, če bodo tamkaj le ponovili tekmovanje, je obljubil.

• Med Slovenci je bil najhitrejši Matjaž Mikloša, ki je za zmagovalcem zaostal le šest sekund in je zasedel drugo mesto. Po tekmi je Mikloša ocenil, da ga je sodelovanje v štafetnem teku, v katerem je porabil del energije, stalo boljšega dosežka v posamični konkurenci. Kljub temu je bil zelo zadovoljen z izzidom.

• Tretji je bil z minimalnim zaostankom za prvo dvojico Simon Alič.

• Med ženskami je slavila Teresa Stadlober iz Avstrije, ki je za pot porabila šest minut in 46 sekund, za njo pa sta se uvrstili Slovenski Petra Mikloša in Manja Frece.

• V kategoriji četvork je bila najhitrejša ekipa Pr' koreninc. Štirje tekači v tej štafeti so do vrha porabili tri minute in šest sekund.

Tekmovanje upravičeno velja za zelo zahtevno, saj vsi tekmovalci niso uspeli priti do vrha in so tek zaradi preutrujenosti končali že prej. Kljub temu pa je okoli dva tisoč gledalcev uživalo v lepem dnevu in zanimivem tekmovanju.

Tek nima meja

»Tek na vrh letalnice je le nov dokaz, da tek nima meja. Lahko namreč tečeš ali na sto metrov ali na sto ilometrov, ali po ravnem ali v breg,« je pred tekmovanjem razmišljal Jeseničan Aljoša Ulčar, ki je tekmoval kot eden od štirih članov ekipe Vulco Čop Planica, to je ekipe planiških delavcev in zastavonoš na planiških tekmah. Poleg Ulčarja so v ekipi sodelovali še Igor Maher, Miha Raka in Damir Sadikovič.

Ulčar se je strinjal, da je tek po pobočju letalnice zagotovo najbolj atraktivno tekaško tekmovanje v Sloveniji. Gre za zelo zahteven tek, za katerega moraš biti predvsem dobro ogret, je še dejal. Za tekmovanje v četvorkah se je prijavil zaradi zanimivosti, zaradi heca in ker so sestavili ekipo, ki je lahko hitro na vrhu, je dejal in dodal, da če ne bi imeli ekipe, bi pa na vrh letalnice tekel tudi sam, v kategoriji posameznikov.

Ker se s tekom rekreativno ukvarja že več let in je redni udeleženec različnih maratonov, pred dnevi je tekel eko mali maraton v Mariboru, je ocenil, da je dovolj dobro pripravljen tudi za zahteven gorsko-tekaški izziv pod Poncami.

Promocija Planice v svetu

Podobna tekmovanja v teku na smučarske letalnice so v tujini že organizirali, med drugim v avstrijskem Kulmu. Prav zaradi dobrih izkušenj naših sosedov in zaradi enkratne naravne podobe v Planici so se odločili tekmovanje organizirati tudi pri nas, je povedala predstavnica organizatorjev iz Telemark kluba Kranj Barbara Poženel. Eden od razlogov je bil zagotovo tudi promocija Planice v svetu, je dodala in še izpostavila, da smo Slovenci športni narod in da si radi postavljamo zahtevne izzive.

Kolikšen odziv bodo dosegli med gorskimi tekači in gledalci pred tekmovanjem ni želela napovedati, dejala je le, da za njih okvir predstavlja letošnje tekmovanje v avstrijskem Kulmu, kjer so skupaj našteli kar 236 tekmovalcev in okoli 2.500 gledalcev.

Cilj zanje ni konkretno število tekmovalcev in gledalcev, pač pa dobro organizirana prireditev, je dejala in dodala, da jih posebej veseli, ker so v Planico uspeli privabiti svetovnega prvaka v gorskem teku Ahmeta Arslana iz Turčije, ki je bil tudi letošnji zmagovalec tekme v Kulmu.

Blaž Račič

Po 400 metrih teka so videli "miške"

Žurnal 24: Najtežji tek na 400 metrov. V Planici se je prek sto tekačev pomerilo v teku z vznožja na vrh velikanke. Skakalnico je najhitrejši premagal v petih minutah in dveh sekundah.
Na tekmi so sodelovali tekači iz devetih držav. Najtežji tek na 400 metrov je med moškimi dobil Turek Arslan Ahmet, pri ženskah pa Avstrijka Teresa Stadlober. Najboljša Slovenca sta bila Petra Mikloša pri dekletih in njen brat Matjaž pri fantih, oba na drugem mestu.

Višinska razlika med dnom doskočišča in odskočno mizo v Planici je 130 metrov, nalet pa se proti Poncam vzpne še za skoraj 70 metrov. Skupno višino, ki so jo danes premagovali tekači, so organizatorji zaokrožili na dobrih 195 metrov, dolžina teka pa je znesla natančnih 400 metrov.

Prvi 400-metrski tekaški praznik v Planici se je zgodaj popoldan začel s kvalifikacijami. Sledil je nastop četvork v kategoriji štafet z njimi pa tudi otvoritev zgornjega dela proge.
Tekmovala v "allstarkah"

16 deklet je nato pomerilo v finalu posameznic. Skoraj vsa dekleta so nastop končala po vseh štirih. Najhitrejša je bila Avstrijka Teresa Stadlober (6:46), druga Petra Mikloša (7:37), tretja pa Manja Frece (7:43), obe iz Slovenije. Med finalistkami je za poseben dosežek poskrbela Kaja Vovk (11:39), ki je na vrh, sicer predzadnja v finalu, pritekla v copatih za vsak dan, popularnih "allstarkah".

Kar 50 finalistov pa je štelo moško sklepno dejanje. Dobrih 50 metrov pred ciljem je najbolj potegnil Ahmet in si zagotovil skoraj neulovljivo prednost pred najboljšim domačinom Matjažem Miklošo. Končna razvrstitev na prvih dveh mestih je bil na koncu tako identična tisti izpred dobrega meseca, ko je tekmovanje Red Bull 400 obiskalo Kulm. Prvi je tokrat tekel 5 minut in dobri 2 sekundi, drugi pa 5 minut in slabih 9 sekund. Tretji v Planici je bil na koncu Slovenec Simon Alič (5:10).

Da gre zares za izjemno težko preizkušnjo priča tudi dejstvo, da je danes večina finalistov, med katerimi je bilo veliko vrhunskih gorskih tekačev, tekačev in drugih športnikov, v cilj prišla po vseh štirih, takoj za ciljno črto pa so popadali po tleh in na trenutke precej nemočno lovili zrak. Eden izmed njih je tako v kamero dejal, da je med tekom celo "videl bele miške".

Oče se je velikanke komaj držal
"Pred leti je imela planiška velikanka večji naklon. Bila je bolj strma. Kasneje se je ta naklon zmanjšal, profil je izredno lep, a vseeno mislim, da te strmine ne bo lahko premagati. Ko sem jo jaz meril, sem se po današnji progi podal po vseh štirih in se komaj držal, zato se mi zdi tek po tej napravi fantastična stvar," se je današnjega dogodka pred začetkom dotaknil tudi oče planiške velikanke Janez Gorišek.