Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Primerjava dobljenih GPS-podatkov

in realne lokacije ponesrečenca - Pripravil Miha Noč, GRS Kranjska Gora po ugotovitvah ob nočnem reševanju v Prisanku

Primer iskanja lokacije Čehov na območju Prisanka nam da vedeti, da tudi GPS-podatki niso zanesljivi in da so izkušnje še vedno primarnega pomena.

V tem primeru je napaka v lokaciji nastala zaradi slabe vidljivosti neba in odbojev signalov od stene. Uporaba GPS-sprejemnika za primer reševanja je uporabna predvsem na odprtem in "čistem" terenu, točnost podatkov pa je seveda odvisna tudi od kvalitete sprejemnika. Problem bo vse večji s poplavo mobilnih telefonov, ki imajo vgrajen tudi GPS. Točnost teh sprejemniv je po mojem na veliko nižjem nivoju kot točnost nameskih GPS-sprejemnikov.

Še nekaj o podajanju lokacij:
Lokacijo podajamo z zemljepisno širino in dolžino oz. z X in Y koordinatami. Tretja dimenzija je nadmorska višina. Ta je lahko najbolj varljiva, če je dobljena samo iz GPS-podatkov. Zaradi velikih napak imajo dobri sprejemniki vgrajene barične višinometre, ki so natančnejši.

Pomembno je torej, da od ponesrečenca dobimo pravilne podatke in iz njih razberemo pravilen format zapisa, ter jih na koncu pravilno vpišemo v računalnik ali GPS sprejemnik.

Miha Noč, GRS Kranjska Gora

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
novosti

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79836