Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Prostovoljci delali na Korošici

Gorenjski Glas - Suzana P. Kovačič: V torkovi naravovarstveni akciji na planini Korošica so udeleženci zatravili sanirane površine, na katerih so v prejšnjih akcijah odstranili alpsko kislico Rumex alpinus.

Planina Korošica – »Da bi preprečili nenadzorovano širjenje alpske kislice na biotsko bogata travišča in hkrati pomagali kmetom, ki pasejo na planini Korošica, smo na Zavodu za varstvo narave vključili to območje v projekt ALPA, ki se je izvajal s prispevkom Operativnega programa čezmejnega sodelovanja Slovenija–Avstrija 2007–2013. Ker gre za pomembno območje Nature 2000, smo testirali naravne metode odstranjevanja alpske kislice z ročnim izkopavanjem in košnjo; metode je testirala dr. Marija Gregori iz Biotehniškega centra (BC) Naklo. V današnji prostovoljni akciji smo naredili še zadnjo zatravitev pred zimo, da se seme lahko ukorenini, spomladi požene in se nazaj vzpostavi travišče,« je pojasnila Andreja Slameršek iz osrednje enote Zavoda RS za varstvo narave.

Alpska kislica je avtohtona rastlina, ki ima rada vlažna, osončena in s hranili bogatejša tla. Pojavi se tam, kjer se živali predolgo zadržujejo na enem mestu, na planini Korošica pa se je razbohotila na kar okoli pet hektarov. Širi se na najkvalitetnejše pašne površine in spreminja naravovarstveno pomemben habitat, čeprav kislica sama po sebi ni škodljiva in so včasih njene liste pastirji kuhali prašičem in vanje zavijali maslo. »Njeno seme dolgo ostane kaljivo, v Karavankah so izmerili celo do tri metre globoke korenine,« je dodala Andreja Slameršek, ki je že v okviru predhodnega projekta karavanke@prihodnost.eu (pripravili so ga pri kranjski območni enoti Zavoda za varstvo narave) hodila po planinah in popisovala habitat ter ugotovitve predstavljala na delavnicah. Udeleženka ene teh delavnic je bila tudi Marija Kavar, dolgoletna oskrbnica koče na planini Korošica, ki je predlagala, naj projekt ALPA, odstranjevanje alpske kislice izvedejo na tej planini.

»Danes sem tu kot prostovoljka in tudi tokrat se je izkazalo medgeneracijsko sodelovanje, izmenjava zdajšnjega znanja ter znanja in izkušenj iz preteklosti, kar je dodaten prispevek takim akcijam,« je povedala Tadeja Šubic iz kranjske območne enote Zavoda za varstvo narave. Akciji se je pridružilo tudi nekaj kmetov, ki imajo na planini čez poletje živino, pa Marija Gregori in študentje Višje šole BC Naklo. »V projektu ALPA je bil BC Naklo podizvajalec, v tej torkovi akciji – projekt se je namreč že iztekel – pa smo sodelovali kot pridruženi partnerji,« je dejala Gregorijeva in poudarila, kako pomembna je »pametna« paša. Sodelovala je tudi Vesna Lavtižar z Jesenic, ki končuje podiplomski študij ekologije v Novi Gorici, povedala je: »Fajn smo se imeli na današnji akciji, hitro nam je šlo in upam, da smo veliko dobrega naredili. Prihodnje leto pridem pogledat, kakšen je učinek.«

Suzana P. Kovačič

22.09.2014


 ZRSVN - 17.09.2014 

Na Korošici smo zatravili površine, kjer je bila odstranjena alpska kislica

Petnajst udeležencev se nas je 16. 9. 2014 zjutraj zbralo pod Ljubeljem in peš podalo proti planini Korošica (1554 m nv) z namenom zatraviti razgaljene travnate zaplate na pašniku, kjer je bila odstranjena alpska kislica. Naredili smo plan izvedbe akcije in si razdelili delo. Nekateri so sejali semensko mešanico, drugi so zastirali površine s slamo. Kljub dežju smo uspešno zatravili razgaljene predele in najobčutljivejše zakrili s slamo. Po končanem in uspešno opravljenem delu smo se zbrali v koči, kjer nas je pričakala topla malica, nato pa se zadovoljni in veseli vrnili v dolino.

Po treh sezonah odstranjevanja alpske kislice na planini Korošica (v sklopu projekta ALPA) se stanje na revitaliziranih površinah izboljšuje. Na območjih, kjer smo uporabili metodo košnje in dosemenjevanja travne mešanice, so se v monokulturnih sestojih alpske kislice začele pojavljati tudi druge rastlinske vrste. Na območju, kjer smo uporabili metodo izkopavanja korenin alpske kislice in takojšnjo zatravitev s semensko mešanico, pa je kislica skoraj popolnoma izginila in opazni so že znaki zaraščanja s travno rušo. Z revitalizacijo površin, poraščenih z alpsko kislico, smo omejili nadaljnje širjenje alpske kislice na biotsko bogata travišča s prednostnimi habitatnimi tipi z volkovjem (Nardus stricta), ki jih varujemo po Direktivi o habitatih.

Prostovoljne naravovarstvene akcije so se pokazale tudi kot zelo pomembna pomoč kmetom, ki s pašo vztrajno ohranjajo planino, kjer so razmere za delo izjemno težke. S tem kmetje tudi pomembno prispevajo k ohranjanju naravovarstveno pomembnega območja. Gospodar planine in pastir, Miro Kavar, je povedal, da bo drugo leto del saniranih površin za eno leto izvzel iz paše, z namenom hitrejše vzpostavitve travne ruše, ter da je potrebno akcijo košnje alpske kislice prihodnje leto izvesti bolj zgodaj kot letos, še pred pojavom cvetov kislice.

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79814