Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Proti vrhovom, drugič

Večer, 22.03.06: Priročnik je le delček tiste literature, ki jo potrebujemo za varno obiskovanje gora

Za tečajnike, bodoče alpiniste

Proti vrhovom, drugič

Priročnik je samo delček gorniške literature, ki jo potrebujemo za varno obiskovanje gora


Zadnji dve leti smo bili alpinistični inštruktorji v zelo veliki zadregi. Le kakšen priročnik naj damo v roke tečajnikom v alpinističnih šolah? Edini aktualni priročnik Proti vrhovom avtorja Janija Beleta (PZS, 2000) je namreč že zdavnaj pošel. Pri alpinistih tako ne moremo skozi alpinistično šolo in kasnejše preizkuse znanja brez tovrstne literature.

Takšen priročnik, kot je Proti vrhovom, pa je lahko prva stopnička na poti do gorniškega znanja in izkušenj ali pa le dober opomnik in osveževalec našega spomina, če določena znanja in izkušnje že imamo. Namenjen je vsem gornikov, čeprav so v njem predstavljena tudi razna specialna znanja, kot so plezalne in vrvne tehnike. A ta znanja so lahko vselej dobrodošla, čeprav se jih običajni gorniki, neplezalci, precej otepajo in so mnenja, da jih ne potrebujejo. Pa vendar lahko v priročniku Proti vrhovom najdemo veliko nealpinističnega znanja.

V prvem delu knjige se avtor posveti predvsem pripravam na turo, nekaterim splošnim informacijam o planinski organizaciji, uporabi opreme, različnim vrstam terena in nevarnostim, ki nas v gorah lahko pričakajo. Drugi del je nekoliko bolj alpinistični z naslovom V kopnih stenah, vendar pa je ob plezalnih tehnikah predstavljena tudi oprema, vozli in še kaj, kar lahko koristi vsakemu gorniku. Poglavje V gorah pozimi je tisto, ki je tudi v tem času zelo aktualno in bi si ga moral prebrati vsak, ki se v zimskem času odpravi v gorski svet. Hoja v različnih nakloninah, uporaba opreme, ustavljanje zdrsa, plazovi in plazovne žolne, varovanje in še marsikaj. Sledi krajše poglavje Plezanje zaledenelih slapov, nato pa poglavje V svetu ledenikov. Tudi to je eno od obveznih poglavij, predvsem za tiste, ki se odpravijo na ledenik. Osvajanje ledeniških vrhov je namreč vse bolj popularno tudi med slovenskimi gorniki, vendar pa je lahko brez primernih izkušenj to precej nevarno početje, saj ledeniki skrivajo mnoge nevarne pasti. Poglavje Turno smučanje je le še nadaljevanje zimskih tematik, Na trekingu pa zajema le nekaj osnovnih nasvetov za pot v tuja gorstva. Nekaj zanimivih nasvetov bomo dobili v poglavju Bivakiranje, ki nam hitro pridejo prav, saj nam lahko kakšne nevšečnosti včasih turo nepredvideno podaljšajo. Priročnik se sklene s poglavjem Nesreča v gorah, kjer je nekaj nasvetov, kako sploh oditi na turo oziroma kako reševalcem olajšati kasnejše ukrepanje ter kaj ukreniti, ko se nam ali našim sopotnikom nesreča že pripeti.

Jasno je, da gorniški priročnik sam po sebi še ne pomeni, da bomo hodili v gore varneje. Znanja in nasvete, ki so v njem zajeti, je treba spoznati, se jih naučiti in dobiti predvsem veliko prakse v družbi z izkušenimi gorniki, s tem mislimo najbolj vodnike in inštruktorje. Priročnik Proti vrhovom je samo delček gorniške literature, ki jo potrebujemo za varno obiskovanje gora in poznavanje gorskega sveta, pa vendar naj ne manjka v naši gorniški knjižnici. Odlikujejo ga odlične in nazorne sheme ter fotografije, 160 strani formata 17,5 x 24 cm s trdimi platnicami pa je na voljo za dobrih 5 tisoč tolarjev (20,87 €).

Boris Strmšek

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

1 komentarjev na članku "Proti vrhovom, drugič"

Boris Strmšek,

V tekstu, ki je bil objavljen na planinski strani časopisa Večer, je urednica izpustila pomemben odstavek, kjer pravzaprav piše to, kar je pomembno. Da je namreč izšla druga popravljena izdaja priročnika. Ker tako se zdi, kot da pišem o knjigi, ki je pošla, je razprodana, je ne dobimo več. To pa seveda ne bi imelo smisla. Toliko za informacijo za tiste, ki so si tekst bolj natančno prebrali in se jim je zdelo, da kaj manjka.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79778