Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Risba rastline pokaže več kot fotografija

Delo, Znanost - Silvestra Rogelj Petrič: Ob izidu priročnika Alpsko cvetje Slovenije

V Sloveniji se ponašamo z zelo velikim deležem alpskih rastlin, saj od 4500 rastlinskih vrst, kolikor jih uspeva na celotnem območju Alp, v slovenskih Alpah raste kar 3452 vrst in podvrst. Kljub temu smo prvo domačo izvirno ilustrirano knjigo o alpskem rastlinstvu dobili precej pozno, šele leta 1999. Pred dnevi, dobrih deset let kasneje, pa je bila v prirodoslovnem muzeju predstavljena že druga, Alpsko cvetje Slovenije in izbor nekaterih drugih gorskih rastlin.

Knjigo v obliki praktičnega priročnika, ki ga lahko spravimo v žep vetrovke ali nahrbtnika, je pripravil upokojeni univerzitetni profesor botanike dr. Vlado Ravnik, izdala pa založba Narava. Na 231 straneh podaja izvrstne akvarele 220 najbolj reprezentativnih rastlin z naših gora, dopolnjene s kratkim opisom in ključnimi podatki, od imena rastline (vsaka je predstavljena s slovenskima imenoma vrste in družine, v katero spada), njenega rastišča (višinski pas, trata, melišče, skalne razpoke ...), kje v naših Alpah jo lahko vidimo, po katerih znakih jo najlažje prepoznamo, pa do časa cvetenja, velikosti in pogostosti oziroma ogroženosti in zavarovanju. Rastline so razporejene v skupine glede na barvo cvetov (modri in vijolični, rumeni in oranžni, rdeči in rožnati, beli, zeleni in rjavkasti). Barvna oznaka na straneh knjige bralcem olajša določanje in prepoznavanje cvetlic.

Prof. Ravnik je knjigo pripravljal kar šest let. Vsako rastlino je namreč moral najprej poiskati v naravi, in to v času cvetenja, kar pomeni, da jih je v glavnem lahko iskal in nabiral samo v obdobju od maja do oktobra. Seveda je vsako moral dobro poznati in vedeti za njeno rastišče in čas cvetenja. Predvsem pa je moral biti v pravem času na pravem kraju. Zaradi neugodnega vremena to ni bilo vedno mogoče in je moral pač počakati na naslednje poletje. Nekaj primerkov izbranih rastlin je utrgal in hitro odnesel domov. Nabrane primerke je spravljal v škatlo, obloženo s šotnim mahom, da bi se rastlina kar najbolje ohranila, in jo nato doma izjemno natančno narisal ter potem še naslikal z akvarelnimi barvami. Če mu je cvetlica prej ovenela, je moral po novo, pa tudi slike se je moral lotiti še enkrat. V enem poletju mu je tako uspelo naslikati največ trideset vrst. Zato ni presenetljivo, da je risbe za knjigo pripravljal kar šest let.

Kot je na predstavitvi knjige omenila recenzentka dr. Nada Praprotnik iz prirodoslovnega muzeja, je risba rastline lahko veliko bolj natančna od fotografije. Pri večjih rastlinah namreč s fotografijo ni mogoče zajeti vseh njenih značilnih znakov, v risbi pa lahko avtor izriše vse lastnosti, ujame pravi barvni odtenek in prilagodi merilo. Tudi sicer fotografski portreti rastlin ne nastajajo v praznem prostoru, marveč so okoli njih ponavadi še druge rastline, medtem ko avtor riše na čistem, praznem listu. »Posamezna rastlina tako lahko res izstopa in zažari v vsej svoji lepoti,« je poudarila Praprotnikova.

Knjiga dokazuje, da dr. Ravnik, ki je kar štirideset let poučeval botaniko na ljubljanski biotehniški fakulteti, ni samo strokovnjak botanik, ampak botanik umetnik. Že vrsto let, vse od študentskih dni, predstavlja rastlinski svet s črno-belo risbo, akvareli in tudi fotografijo. Leta 1961 je ilustriral knjigo Franceta Sušnika in Andreja Martinčiča Poznate strupene rastline?. V šestdesetih je na pobudo svojega profesorja dr. Ernesta Mayerja v barvah narisal tabele za prvo alpsko floro. Vse risbe je že takrat naslikal po živih modelih, ki jih je nabral v naravi. Na žalost pa tedaj prvo slovensko izvirno delo ni bilo objavljeno. Ravnikovi akvareli gorskega rastlinstva so izšli leta 1966 in 1969 v zbirki Čebelica. Drobni knjižici sta nosili naslov Cvetje naših gora. V letu 1973 je sodeloval na razstavi botanikov umetnikov v Pittsburghu v ZDA. Njegova likovna dela hranijo tudi v zbirki The Hunt Institute for botanical documentation na univerzi Carnegie-Mellon. Leta 1994 je ilustriral prvo »rastlinsko serijo« znamk v samostojni Sloveniji z naslovom Cvetje Slovenije in leta 1998 še serijo znamk Iglavci.

Ukvarjal se je tudi s sistematiko rastlin. Leta 1967 je opisal zanimivega križanca med endemično Zoisovo zvončico in trebušasto zvončico. Našel ga je na pobočjih Vrtače in ga po drugi najvišji gori v Karavankah tudi poimenoval vrtaška zvončica. Veliko se je ukvarjal z našimi kukavičevkami oziroma orhidejami. Tako je ugotovil, da se murke s svetlo rožnatimi cvetovi jasno razlikujejo od drugih vrst murk. Na primerkih s Krvavca je leta 1978 opisal kamniško murko, ki je endemična v Kamniško-Savinjskih Alpah in Karavankah. Vse svoje obsežno znanje o naših kukavičevkah je dr. Ravnik zbral leta 2002 v delu Orhideje Slovenije, ki je prva taka knjiga pri nas. Do tedaj marsikomu ni bilo znano, da od približno dvajset tisoč vrst orhidej 76 vrst in podvrst raste tudi v Sloveniji.

Silvestra Rogelj Petrič

www.delo.si  21.10.2010


G-L, 22.10.2010: ALPSKO CVETJE Slovenije

Nedelo/G-L, 16.10.2010: 
Na dlačico verne rožice - Grega Kališnik

alpMedia/G-L, 11.10.2010:
Alpsko cvetje Slovenije v besedi in sliki


Založba Narava, Kranj
Knjižica ne sme manjkati v zbirki nobenega ljubitelja gora in cvetja!

Kategorije:
Novosti BIB SLO Vse objave

2 komentarjev na članku "Risba rastline pokaže več kot fotografija"

Franci Savenc,

Nada Praprotnik mi je (25.10.10) posredovala "odgovor" na komentar (in ugotovila pa sva, da objava ni smiselna):

»Na celotnem območju Alp uspeva 4500 rastlinskih vrst. Ta podatek navaja delo Flora alpina iz leta 2004. Od teh rastlin v slovenskih Alpah najdemo okoli 1970 vrst. Zadnji določevalni ključ Mala flora Slovenije iz leta 2007 pa za celotno našo državo navaja 3452 vrst in podvrst. Te suhoparne številke odsevajo biotsko (botanično) raznolikost našega alpskega sveta.«

Kar se tiče barve cvetov oziroma barve rastline, se na žalost pri prenosu oziroma skeniranju risb marsikdaj barva oziroma odtenki spremenijo, kar se lahko zgodi tudi pri fotografiji. Tudi fotografija zajame barvo točno določenega primerka, hkrati pa tudi na risbi lahko vidimo različne odtenke istovrstnih cvetov.

Kot poklicna botaničarka lažje spoznam oziroma določim rastlino po risbi kot pri fotografiji, ker so razlikovalni znaki velikokrat bolj natančni pri risbi kot pri fotografiji. Določevanje rastlin še vedno temelji najprej na posameznih morfoloških (oblikovnih) razlikovalnih znakih in za določevanje oziroma primerjanje so pomembni herbarijski primerki rastline (ki so bolj »podobni« risbi kot fotografiji). Ko nekdo opiše novo rastlinsko vrsto, izbere herbarijski primerek, ki ga določi kot tip in to posebej označi v opisu. Gre za točno določen primerek.

Strinjam se, da včasih lahko tudi združba, v kateri raste rastlina, pripomore k določitvi, vendar tudi to ni vedno zanesljivo. Zoisova zvončica raste v skalnih razpokah in je ena od značilnih vrst v združbi Clusijevega petoprstnika in Zoisove zvončice. Najdemo pa jo tudi v drugih združbah, ob cesti na Mangartsko sedlo celo v opornih zidovih, ki jih je naredil človek.

Na žalost oziroma na srečo v naravi ni vse črno in belo, ni jasnih meja, ampak je cela paleta odtenkov in prehodov.


Alenka Mihorič,

Vse spoštovanje in pohvale knjigi!

Vendar ne morem mimo nekaterih napačnih dejstev, ki jih navaja članek o njej.

V slovenskih alpah nikakor ne raste 3452 vrst in podvrst. To je število vrst, ki jih predstavi Mala flora Slovenije, torej vse rastline vseh območij v Sloveniji. Precej pa je takih vrst, ki v alpskem ali predalpskem območju ne rastejo (ravno zato imamo Slovenijo razdeljeno na več fitogeografskih območij). Dr. Praprotnikova bi znala povedati pravo število za Alpe.

Druga stvar pa je dojemanje barv. Verjetno res dr. Ravnik riše verno barvno podobo rastlin (točno določenega primerka), ki pa se s prenosom preko računalnika in tiskarskega stroja na papir lahko kar precej spremeni, poleg tega pa ena risba ne zajame vseh varietet v barvi cvetov, ki v naravi pogosto nastopajo (pri tem je fotoaparat boljši, saj lahko celo na isti fotografiji vidimo različne odtenke istovrstnih cvetov).

Tako na zaslonu ravnokar gledam klinček v rdeči barvi, v kakršni te cvetice v naravi še nisem nikoli videla, pa sem jih videla že na tisoče. Barva divjega klinčka je namreč drugačna - bolj vijolično-roza.

Glede okoliških rastlin pa tole: včasih morda koga motijo, a tako kot druge značilnosti same rastline velikokrat znatno pripomorejo k bolj zanesljivi določitvi vrste rastline, saj mnoge od rastlin uspevajo samo v določeni združbi, kakšna na videz podobna pa v precej drugačni.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79837